yarık damak

polen soruyor: 8

merhaba
5 aylık bir kızım var.yumuşak damak yarığı var.bu durum başına gelen veya çevresinde karşılaşanların paylaşımlarını bekliyorum.
beslenme problemleri hakkındaki çözümler,ek gıda dönemi... vb. ben de bildiklerimi yaşadıklarımı paylaşmak isterim.sizler neler yaşadınız?ameliyat dönemi nasıl oldu?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


berhas

selam polen. benim oğlumda dudak yarığı vardı. 3 ay önce ameliyat oldu şu anda 7 aylık ve gayet iyi umarım sizinki de en kısa sürede normale döner. Damakta bizim çok az vardı sizinki ne durumda? 


polen

merhaba berhas,oğlunun iyi olmasına sevindim gerçekten zor bir süreç,yani bizim için zor oldu.3 ay sondayla besledim.şimdi biberondan içebiliyor artık.yumuşak damak yarığı var.


tuuba83

arkadaşlar 31 haftalık hamileyim ve geçen hafta dr. dudak yarığı teşhisi koydu burnu çok güzel dedi yarıkda 2 mm lik dedi ama biz enine mi 2mm boyuna mı 2mm onu sormayı unuttuk haftaya sorcaz ama psikoljim çok bozuldu lütfen bana yardımcuı olun nelerle karşılaşcam çok zorlanacak mıyım


berhas

geçmiş olsun tuğba. sanırım ufak bir yarık doktorunuzun dediğine göre. umarım damakta yoktur damakta olursa biraz daha zor oluyor. bizimki sadece dudaktaydı ama burnuna kadardı. sizinki daha az galiba dert etmeyin ufak bir ameliyatla düzeliyor. zaten allaha şükür bebekler çok çabuk toparlayıp atlatıyor ameliyatı da. bizimki sürekli kontrole gidiyor şimdi durumu iyi 5 ay önce hacettepede olduk ameliyatı. ben ankara dayım sen nerede yaşıyorsun doktor konusunda ya da zormak istediğin birşey olursa yardımcı olabilirim elimden geldiğince. tuuba83

teşekkür ederim canım ben mersin bozyazıdayım ancak Ankarada teyzem olduğu için Ankarada hacettepede ameliyatı düşünüyoruz şimdilik  bulduğumuz dr. ismi figen hanım.seniin de tavsiyelerini alabilirim canım sonuçta iyi araştırmışsındır.gebeyken dudak yarığı teşhisi konmuş muydu senin bebişe?bir de doğduğunda nasıl beslendi?


berhas

Tuğba ben de 16 haftalıkken cinsiyetini öğrenmeye gittiğimiz gün öğrenmiştim. o zamandan itibaren doktor araştırmaya başladık biz de senin  gibi. Ankara da bir kaç cerrahla görüştüm özel muayenehanesi olan Güven hastanesinde doğum yaptım oradaki cerrahlada görüştüm. Gazi'de bir kaç doktor ismi duyduk. Ama en sonunda biz de Hacettepe'de Figen Özgür hocaya gittik. Hacettepede bu konuda gerçekten uzmanlaşmış bir ekip var. 3 aylıkken ameliyat oldu. Şimdi düzenli kontrolleri oluyor. Sadece dudakta olduğu için Allaha şükür tek ameliyatla atlattık. Damakta yarık olursa 9 ay civarında tekrar bir amaliyat gerekiyor çünkü. İlerde büyüme çağında dudakta bir deformasyon olursa tekrar ameliyat gerekebilirmiş ama şimdilik iyi benim oğlum. Darısı sizin başınıza umarım ufak bir yarıktır da en rahat şekilde atlatırsınız. Bizimki ilk doğduğunda ememiyordu, medela suft cup kaşıklı biberon ve medela haberman feeder biberon ile besledik,(http://www.medela.com.tr/urunler.htm#softcup)

yaklaşık 1-2 haftalıkken ben emzimeyi denedim ve becerdi. Ama tek göğüsten emebiliyordu diğer taraf ters geliyordu dudağındaki yarıktan dolayı. Yine de gayet iyi beslendi. Umarım siz de kolayca atlatırsınız. Görüşmek üzeretuuba83

canım figen hanımı senden de duyunca içimrahatladı en azından bir isim üzerin yoğunlaşabiiliyoruz.figen hoca kendisi mi yapıyor ameliyatı yoksa o sadece ameliyatı yönlendiriyor mu?ameliyat size ne kadara mal oldu? gerçi para hiç önemli değil de bu tarz durumlarda iznsanların duygusallaığından faydalanmak isteyen insanlar çıkabiliyor.sence doğumumu ankarada geçirmeme gerek var mı?ben nevşehirde ailemin yanında geçirip bir iki hafta sonra figen hanıma götürp amleiyat için randevu almayı düşünüyorum sen ne dersin ?


emily11

tuba hanımın sorduklarınının hepsinin cevabını bende merak ediyorum nolur yardım edin


Cevaplamak için Üye ol