kendi kendine oynama ve bakıcı

Aysegul_ soruyor: 4

oğlum 20 aylık ve asla kendi kendine oyun oynamıyor. en fazla 1 2 dk. o zaman da şaşırıyoruz zaten. yanımızdan sadece kaka yapmak için ayrılır, onun dışında ayrı odada da durmaz. ve 7/24 oyun oynamak ister bizimle, veya mutfağı karıştırmak. ev işi, yemek vs yaparken o kadar zorlanıyorum ki anlatamam. bu zamana kadar ben baktım hep, ancak 1 ay sonra işe başlayacağım artık ve bu haftaiçi bakıcı işe başlayacak. bakıcı ev temizliği ve bize yemek yapmayacak. sadece eğer evde yemek yoksa kendine ve berk'e yemek yapacak.bir de sabah mutfağın toplanması ve evin çok kullanılan kısımlarının süpürülmesi, çocuğun dağıttıklarının toplanması konularında anlaştık. yani çok fazla işi olmayacak. acaba bu durumda çocuğun istediği gibi her daim onunla oyun mu oynamalı. yoksa işi olmasa da berk'in kendi kendine oynayabilmesi için oyuna dahil olmamalı mı? ayrıca bu çocuklar ne zaman ve nasıl kendi kendilerine oyun oynamaya başlarlar? daha erken mi acaba? öğretilebilir bir şey mi bu? yoksa yaşı gelince zaten oluyor mu kendiliğinden?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


gamzekurun

Ayşegül Hn merhaba

benimde 19 aylık bir kızım var ve o da kendi kendine oyun oynamak istemiyor. fakat bu yaşlardaki çocukların sosyalleşmesi kendi başına bir şeyler yapmasını istemek biz ebeveynler için çok büyük bir beklenti. o sadece sizinle vakit geçirmek istiyor ve bu isteği olduğu sürece onu reddetmemenizi öneririm. bakıcı meselesine gelince tavsiyem ev işlerini 2. plana çocuğu ise 1. planda tutmasıdır. oynamak istediğinde işi bırakıp onunla ilgilenmesi çocuğunuzun gelişimi ve duygusal tatminin karşılanması açısından oldukça önemli. bu günler elbet geçecek ve o zamanlarda biz onlarla oynamak isteyeceğiz ama emin olun artık onların kendine ait bir dünyası ve arkadaş çevresi olacak. bu günlerin keyfini çıkarın ve kendinizi üzmemeye çalışın.


Aysegul_

teşekkür ederim cvbınız için. evet bakıcının önceliği zaten hep bebek. pek ev işi yapmayacak zaten. merak ettiğim, hani hiç iş yapmadığı halde çocuğun kendi kendine oynamayı öğrenmesi için arada sırada belli sürelerde hiç müdahale etmemesi, dahil olmaması gerekir mi acaba? gerçi bizimki müsaade etmez buna ama..:) bazen biz yanında iken kendisi oynuyor ama mutlaka dizinin dibinde oturucaz, koltukta bile oturmamıza izin vermiyor :)


doruksahin

aysegul han
benım oğlum 21 aylık bende 4 ay bakıcı kullandım hıc bır ıs yaptırmadım yanlızca cocugumla ılgılensın dıye oyun bıle oynatmıyorlar  sanıırm uyutuyorlarkı gece 12 den once yatmazdı anaokuluna verdım 1 ay önce ınanın kendı kendıne oynamayı 1 ayda ögrendı
en kotu yuva emın olunkı bakıcıdan cok daha ıyı.deneyın farkı anlayacaksınız.


Aysegul_

teşekkür ederim. bakıcım 1 aydır çalışıyor. ben evdeyim hala. şu an her şey iyi gidiyor bizde. akşama kadar oyun oynuyorlar. şu an için kendi kendine oynaması sevdasından vazgeçtim çünkü karşılıklı oynayınca çok mutlu oluyor. ben bir yandan ev işleri nedeniyle her daim ilgilenemeyebiliyordum, şu an benim işim varsa bakıcıyla, bakıcının işi varsa benimle her daim oyun oynuyor. ve çok daha mutlu bir çocuk oldu. elbet bizi istemeyeceği kendi kendine oynamak isteyeceği zamanlar da gelecektir:)Cevaplamak için Üye ol