kızım yeterli besleniyor mu,gaz sancısı için ne yapabilirim?

esilammm soruyor: 8

mrb arkadaşlar,hastanede doğum yaptığım gün bana bebeğin uyuyor da olsa uyndır ve iki saatte bir mutlaka yarım saat emzir.Benim psikolojim allak bullak oldu..hırçın bir bebeğim var,r.uyudu mu 3 saat sürüyor ve 10 dk ancak emiyor.uyymak istiyor,gaz sancısından uyuyamıyor,sinirleniyor hiç emmiyor,sonra sızıp kalıyor ve nerdeyse 4-5 saat uyanmıyor ve ıkınmadan dolayı 5-10 dk emzirebiliyorum.acaba yeterli oluyor mu bilmiyorum,çok endişeleniyorum.Ayrıca şu ıkınmaları beni kahrediyor,bir fikri olan var mı?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ediluj

İlk ay zor oluyor,bizimkide öyleydi.İLk ay üç saati geçmemesine özen göstermen gerekiyor,hipoglisemisi olabilir bende panik oluyordum,saatleri kuruyordum.Beslenmesinide günlük 20gr,aylık 600 gr alması gerektiğini(en az),daha az olursa süt yetersiz demektr.Zaten cok az emiyor ilk zamanlar merak etme..Saglıcakla kalın bu yazıyıda okumanı öneririm:))
http://www.milliyet.com.tr/yorgun--yeni--annelere-soyleyeceklerim-var-/irem-erdilek/bebek-ve-cocuk/yazardetay/01.02.2011/1347159/default.htm?ref=facebookmypage


ediluj

Gazsancısı içinde biz milupa rezene cayı,nurse harvey surup,birde kurtarıcımız sac kurutma makinesi sesi oldu:))


perihan

Hırçın değildir annesi, gazı vardır, gazın tam gaz başlama dönemindesiniz. Emzirirken de ara verip gazını çıkartabilirsiniz. 

Benim yaptıklarım: 

Acil durumlarda fön kurtarıcımız oluyor fakat uzun süreli kullanmamaya çalışıyorum, hemen ayaklarına ve karnına tutup masaj yapıp gazını çıkartmasına yardımcı oluyorum.  Kolik cd'si dinlettim, oğlumu sakinleştirmişti az da olsa.  Günlük 30 gr. almalı diyor bizim doktorumuz, 4 haftalık olmuş bebeğiniz, kilosu iyiyse iki saatte bir uyandırmanıza gerek yok, uyuyarak da büyüyorlar.  Rezene çayı içtim, gaz damlası kullandım, masaj yaptım.


esilammm

Evet perihan arkadaşım kiko alımı iyi aslında..gerçi 20 gün önce en son kontrole gittik...bana tartı almak farz oldu galiba..başka türlü rahatlayamayacağım..HAWOR

bence bu kadar tedirgin ve pimpirikli olmayın.aynı sıkıntılardan emin olun nerdeyse hepimiz geçtik.ve şimdi yazdıklarımıza bakın ki zamanla geçecek bu durum.sakin sabırlı ve sağlıklı olmak bebeğiniz için yapabileceğiniz en faydalı şeyler.eski yazılara da göz atın.her bebek kendi düzenini kuruyor ve her anne farklı yöntemlerle başediyor bu sorunla.
ılık banyo,karnına bebek yağı ile yapılan masaj,kolik cd si,gaz ilaçları(doktorunuza mutlaka sorarak seçin),kucakta sallama en çok işe yarayan yöntemler.saç kurutma makinesi çok işe yarasada ben alışmasın diye kullanmadım.zaten bir süre sonunda bebeğe neyin iyi geldiğini anlıyorsunuz.kendinizi hırpalamayın sadece...
ayrıca benim kızım 4 saatten fazla uyumadı hiç ama ben yine de 2 saatte bir uyandırmadım.bir sorunu olsa uyanır nasıl olsa diye.zaten emerken iyice doymadıysa uyanır,doyduysada acıkmaz ve uyanmaz bence.
kolay gelsin,Allah yardımcınız olsun...yalnız değilsiniz :)


fairytale

sakın uyandırmayın derim. benim bebişde sizin ki gibi 10dk emse bile gece uyanmak istemezse akşam21 00 dan sabah 3 e kadar uyuyor. acıktım mızmızıda bir değişik oluyor zaten bu arda şanslıyım ki ağlamıyor ama öyle acınası ıkınıyor ki anlatamam ama ben ısrarla takip ettim anladım ki bağırsaktaki gazı çıkarıyor ama midede kini çıkaramıyor ve reflü yaşıyor bende emdikten sonra hemen uyuya kaldığı için 15 dk bekliyorum ıkınıp kızarmaya başladımı hemen alıp omzuda gazını çıkarmaya çalışıyorum bazende ufaklık akıllılık edip laf olsun diye mızırdanıyor artık anlıyorum ama bunları anlayana kadar ne uyku kaldı ne birşey
sizin anlayacağınız telef olacağız ama yapacağız,yapacaksınız :))


bebegimoldu

Merhaba Esilamm,

Öncelikle bu sıkıntıların hepsi geçecek. Bebeğinizle sağlıklı bir hayat geçirmenizi dilerim.
Blogumuzda anlattığın sıkıntıya çözüm yollarını anlatan bir yazımız olmuştu.
Burada (Harvey Karp, 5s tekniği). Önerilen yöntemler denenmiş ve çok etkilidir. Umarım sizin de işinize yarar.

Kolik hakkında daha fazla bilgim olsun, nasıl başa çıkabilirim derseniz buraya bakabilirsiniz.
Bir de Avent'in biberonları bebeğin en az hava yutacağı şekilde tasarlanmıştır. Biberon kullanmaya başladığınızda çok işinize yarayabilir. Biberonla beslemenin püf noktalarını da bu yazıda vermiştim.

Bir de ben olsam uyuyan çocuğa dokunmam. Bazı doktorlar da "bebek uykuda alır besinini" görüşünü savunur. Uyku sırasında büyüme hormonu salgılandığından bence uyku iyi. Ama sık sık kontrol et düzenli nefes alıyor mu diye.
 
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler.

Avent'in blogger annesi - Bebegimoldu.com


derinnehir

benim bebeğimd de aynı sorun vardı ıkınmaktan kendini alamıyordu.sap simplex ve nurse kullandım ama doktor hiçbirşeyin fayda olmadığını zamanla geçeceğini söyledi öylede oldu .2 saatte bir mutlaka emzir kan şekeri düşer bide ayakta emzir tek elinle poposuna yavaş yavaş vur.karnına masaj yap acı elma  yağı ile bide ayaklarının altına.saat yönünde ozaman rahatlıyor biraz. kolay gelsin bu günler geçecek unutma


Cevaplamak için Üye ol