8 aylık bebek yalnızca ek gıda ile doyar mı

eges soruyor: 9

ek gıdalara başladığımızdan beri düzenim şöyle idi: örneğin önce çorbasını veriyorum, yediği kadar yiyor. sonra yediği miktarı göz önünde bulundurarak üzerine 60 cc-90 cc ne kadarsa devam sütü yapıp içiriyordum. gece 11 ve sabah 6 öğünü yalnızca devam sütü alıyor. gece 1 ya da 2 kez uyanırsa emziriyorum. gündüz uyanıkken emmek istemiyor.

dün 8 aylık kontrolü için doktora gittik. yaptığımın yanlış olduğunu söyledi. mama ek gıdanın alternatifi değildir diyor. sabah 6, gece 11 ve gün içindeki bir öğününü sadece mama ver günlük toplam miktarı alsın ama ek gıda verdiğin öğünde üstüne mama verme dedi. o öğünde sadece ek gıda alıp doymalıymış. bazen yemek istemiyor, sevmiyor, ya da birkaç kaşık alıp bırakıyor dediğimde yiyecek dedi. ama nasıl olacak bilmiyorum. sevmediği şey olunca ağzını kitleyip açmıyor. zorlamak da istemiyorum. yediği kadar yesin bırakayım dersem de aç kalacak sanki..

sizler nasıl yapıyorsunuz, ek gıdaysa yalnızca ek gıda mı veriyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


eges

bu arada 3 saatte bir besliyorum ve kilosu - boyu %25 persentil civarında


nilinmasali

Tam olarak doktorunuzun söylediği şekilde bi beslenme düzenimiz vardı,bence 1 yastan önce önemli olan sütle besleniyor olması,sütünü içtikten sonra neyi ne kadar yediğinin çok da önemi olmamalı diye düşünüyorum,6-12 ay arası 120 ml  bir öğün için yeterlidir demişti doktorumuz,tamamlamadıysa da  onu yemediyse bunu yesin diye çok fazla secenek sunmak istemedim,bi sonraki öğüne kadar üstüne gitmedim..


eges

mar, aynen doktorum da yemekse yemek diyor ama sadece 1 kaşık alıp sevmediği için yemediği yemekler oluyor. bu durumda ne yapmalıyım. her zaman yedekte farklı çeşit çorbam mı olsun yoksa yemediğinde sütle mi doyurayım. gerçi o zaman da "yemezsem nasılsa süt gelecek" mesajı mı almış oluyor.   kafam karıştı


angada

bebek sutu tercih ediyorsa vardir bir bildigi diye dusunurdum sanirim her ne yolu izlersem izleyeyim bebek beslenmesinde sute oncelik verirdim ..melinda125

yazılanları okumadım bir arkadaşın dr ilk k gıda geçişinde 120 cc ve üzeri beslenmesi gerekiyor o yüzden ek gıda eğer çok yemediyse 120 ye   tamalıcak şekilde mama vr demişti ilk zamanlar bende öyle yaptım alternatif değil amaa verdiğinizmiktar eğer 60 cc misal 60 cc mama ile tamamlamak 

kilo kaybını önlemek demişti dr u bende kendi dr sorduğumda onayladıı beslenme şeklimi değiştirmedim o sebeptenn 


nilayy

Sevgili Ege, geçen gün Benal Büyükgebiz'in videosunu seyrediyordum; ek gıdaya başlama aşamasında sakın hemen sonrasında süt vermeyin çocuk sütle ek gıdayı bağdaştırmasın diyor. Eğer doymadığını düşünüyorsanız 1,2 saat sonra verin sütü diye ekliyor. Bana da mantıklı geldi, şimdi sebze çorbasndan en az 1 saat sonra süt veriyoruz.


eges

teşekkür ediyorum cevaplarınız için. dediğiniz gibi sanırım ek gıdaya tam alışana değin bu süreç atlatılacak. doymadığını düşündüğüm zamanlarda 1-1.5 saat sonra sütünü vereyim ben de..


meralp19

bende ek gıdalarla doyar zannediyodum mama vermiyodum ağlayıp duruyodu abimin eşi mamasını ver o karnını doyurmazki artık sadece zevk alır biz nasıl yemekten sonra kahve içiyoruz mamada onun sütlü kahvesi benzetmesini yapmıştı çok mantıklı geldi


mother_of_sons

sevdiği şeyleri bulın hanımlar, ek gıda geçiş döneminde oğlumla çok sorun yaşadık evde yaptığım hiç bişeyi yedremedim sevmedi ağzını kilitledi zorladım öğürdü v.s en sonunda drlada konuşarak hazır kavanoz mamalardan verdim (bu anlamda iyi örnek değilim) onları sevdi çokta güzel yedi.


mamaysa mama, yemekse yemek herşeyin belli bir saati olmalı ki hem bebek hem siz rahat edesiniz. biraz ondan biraz bundan olmaz ben kendim gibi düşünürüm hep oğlumu bi onu bi bunu yesem midem kaldırmaz mesela.

öğünlerini belirle;

kahvaltı saati olsun. öğle uyumadan süt ver mesela, kalktı çorba ver v.b. kolay gelsin.


Cevaplamak için Üye ol