Bakıcı görüşmesi, ücret, neler sormalı?

ponyy soruyor: 10

bugun bir bakıcı ile görüşmem olacak.

daha önce çalışmamış biri. 2 oğlu var. kendi çocuklarına bakmış. biraz çekingen biri olduğu için kndi evimde baksam falan dedi.  bende düşünmüyorum başka eve taşımayı dedim.

izmirdeyim.

1- ücret 900  tl demeyi düşünüyorum sizce  uygun mu?

2- öncelik bebek bakımı tabii.  sonra yemek - vakti olursa da ütü isteyeceğim.

3-kamera taktırmayı düşünüyorum . bunu nasıl söylesem çok rahatsız olacağını düşünüyorum çekingen de olduğu için. ne yapsam acaba

4- arkadaşımın kayınvalidesinin komşusu.  temiz bir kadın olduğunu söylediler arada tanıdık var. 

5- başka ne görüşmeliyim  siz neler yaptırıp , neler istediniz?

çalışma saati sabah 8,30  akşam   7  olacak. ve ben 1 aylık gibi işe başlayacağım bu arada.

neler görüşmeli bana fikir verebiliseniz çok sevinirim..

 

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


cnst

Merhaba,

Okuduğumda yazınızı inanamadım. Her kelimesi yaşayacağım sürece benziyor, şehir farklı ankara, kızımı bırakma ayım 7 olacak (çok şükür ücretsiz izin de alabildim, sizin adınıza çok üzüldüm, keşke daha uzun yavrunuzla ilgilenebilseniz).  Geri kalan herşey bakıcı özellikleri de dahil benzer ve aynı sorularla ben de cebelleşiyorum. Biz de önümüzdeki hafta görüşeceğiz.
Ücret ben de max. 1000 civarında düşünüyorum, bahsettiğiniz işleri kızımdan fırsat bulursa sadece uyuduğunda ben de isteyeceğim, onun dışında gözünü üstünden ayırmasın diyeceğim.
Sizin bakıcının yavrunla çok işi olmayacak çünkü çoğunlukla emip uyuyacak, ev işlerinde sana daha çok yardımcı olabilir ama bizimki iyice el ayak oldu :) ve ilgi bekliyor, yanından çok ayrılamaz, ancak temel ihtiyaçlarını hakkıyla yapsın, oyun oynasın ve kendine zarar vermesin diye gözü üstünde olsun istiyorum.
Daha önce deneyimi olmadığı için huzursuzlandım ama tanıdığımız aracı bayan 2 evladı parmakla gösterilecek çocuklar, o bile referans olabilir dedi.
Kamera konusuna gelince, evimizde var diyeceğim (aslında daha taktırmadık), kızımı özledikçe görmek istiyoruz eşim ve ben, yoksa dayanması zor diyeceğim, sizin için sorun olur mu diye soracağız. Eşime kalırsa hiç bu dolambaçlı konuşmalara gerek yok çünkü kamerayı istemeyen rahatsız olanın gelmemesi daha iyi, evladımı tabi ki gözüm kapalı bırakmam bu en doğal hakkım ev düzenimiz  bu diyor. Bu konuda tavizsiz yani.
Haftaya süreçle ilgili daha detaylı da konuşuruz sizinle ama bu arada ben de benzer soruları merak ediyorum...


yasomit

canım benim doğum iznin hakkında hakkını ara .bebeğin çok küçük olacak.yıllık izinler ve belki raporla falan 5,5- 6 aylık olabilir bebeğin.bebeğin çok küçük olacak


GOGO05

bencede çok erken ben 8 aylıkken bakıcıya bırakmıştım evimde kamera vardı ve ilk görüştüğümüzde söyledim evimizde kamera var senin için sakıncası yoktur demi dedim ücret bana fazla gibi geldi gerçi büyükşehir farkı sanırım ben 400 tl ye bu saydıklarınızın hepsini yapıyor yemek bazen ama ütü kesin temizlikçinin gelmediği hafta toz falan alıyor ama dediğim gibi burda bakıcılar bu  fiyata çalışıyor birde tavsiye ;kesinlikle öncelik bebek bakımı demeyin çünkü sonra o dediğinizi çok iyi kullanıyorlar biz ilk bakıcımızda bunu yaşadık ben bebek bakıyorum diye çocuk uyudukça oda uyuyordu oysa sonrakine tabiki ilk işin bebeğim ama arda kalan zamanlarda evin tozunu alabilirsin ütü yapabilirsin yemek yapabilirsin falan diyin bence
 


ponyy

 

   AYNI İŞYERİNDE 12 YILDIR ÇALIŞIYORUM. İŞİMLE İLGİLİ BİR SIKINTIM YOK.  BEN KENDİM ÇALIŞMAK İSTİYORUM.  1 AY YA DA 2 AY BENİM BELİRLEDİĞİM SÜRE.  YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞIYORUM .İŞTE OLMAM GEREKİYOR  VE İŞİMİ KAYMETMEK İSTEMİYORUM. 1 ÇOCUCUĞUM DAHA VAR  VE KOŞULLARIMI MUHAFAZA ETMEM ÖNEMLİ ŞU ANDA.

KAMERA KONUSUNDA BAZILARI SÖYLEME DİYOR AMA BU DA BANA DOĞRU GELMİYOR  KARARSIZ KALDIM. 

BEBEK UYUDUĞUNDA EVLE İLGİLİ BİRŞEYLER YAPABİLİR ONUN DIŞINDA ZATEN BEBEKLE İLGİLENECEK ÖNCELİK O SONUÇTA..

 

 


yasomit

  koşullanr çok farklı tabi .ben 12 yıldır çalışıyorum.ilk çocuğumda doğum iznim bitmesine yakın(ücretsiz iznle 8 aylık olmuştu) bebeğimde ayrılacağım diye depresyona girmiştim ona ihanet ettiğimi düşünmeye başlamıştım...ikincisinde koşturmacadan doğum izni ne zaman bitti anlamadım bile ...
  bu durumda bebeğin anne sütü alması önemli buu nasıl planladın ponyy ?ponyy

YASOMİT  SÜT OLAYINI İYİ BİR SÜT POMPASI ALIP SAĞARAK HALETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.

İLK OĞLUMDA DA SAĞMIŞTIM 11 AY EMMİŞTİ.

BU SEFER AMEDA LACTİNE ÇİFT TARAFLI POMPA ALAYIM DİYORUM . İŞTE SAĞIP AKŞAMDA EVE GÖTÜRECEĞİM. ERTESİ GÜNE BAKICI BİBERENLO VERİR.  GECE VE AKŞAMDA EMZİREBİLİRİM. DÜŞÜNCEM BU AMA  İNŞŞALH OLUR:))


yasomit

iş yerin eve yakınsa bakıcı çocuğu emmesi için getirebili yada sen gidebilirsin biberonda bir çözüm yolu tabi..ama anneyle temas daha farklı...ilk zamanlarda sütünün azalmaması için 2-3 saat arayla sağman gerekir ...


nilinmasali

Bakıcınıza evde kamera olduğunu söylememenin suç olduğunu biliyorum,kaldı ki  suç olmasa dahi bu şekilde davranmak ne kadar etik bi davranıştır oda tartısılır,ev onun iş yeri olsa dahi nihayetinde ev,giyinip soyunmasına oturup kalkmasına dikkat etmediği anlar olabilir,yerinizde olsam böyle bir seçeneği aklımdan dahi gecirmezdim,özellikle yeni doğan bakımının ne kadar vakit aldıgını biliyorsunuzdur,yemek ütü gibi talepler araya girerse onları aksatmamak için bebeğinizi ihmal edebilir mi diye düşünüyorumponyy

 BAKICIYA  KAMERAYI SÖYLEMEME GİBİ ALTERNATİFİM ZATEN YOK. YA KAMERA TAKTIRMAM YA DA SÖYLERİM.   GİZLİ OLMASI HİÇ HOŞ DEĞİL .

YENİDOĞAN BEBEKLER ÇOK UYUDUĞU İÇİN ZAMANI KALACAKTIR DİYE  DÜŞÜNÜYORUM AÇIKÇASI.


fistikcik

Merhaba,
Şimdiden plan yapma isteğinizi anlıyorum ama böyle kararları doğumdan sonra verin bence. Bebeğinizi gözlemleyin, gerçekten gündüz çok uyuyor mu (kızımın ilk 3 ay gündüz uykuları çok kısaydı mesela, bazen 10 dakikada uyanırdı) bir bakın.
Kendinizi de gözlemleyin bu esnada : gerçekten düşündüğünüz gibi bebeği 1 aylıkken bakıcıya bırakıp işe dönmek istiyor musunuz, ilk çocuğunuzda belki böyle yapmışsınız ama ikinci çocuğunuzda kaçırmak istemediğiniz şeyler var mı, yok mu, tüm bunları doğumdan sonra daha iyi değerlendirebileceğinizi düşünüyorum.

(Klavyenizde bir sorun yoksa büyük harf seçeneğinden çıkmanız mümkün olabilir mi acaba ? Böylesi daha az göz yorucu olacaktır)Cevaplamak için Üye ol