kabızlık

yagmurcuk soruyor: 10

Herkese merhaba,
8 aylık kızımın kabızlık problemi var. 4. günde fitil yaptım. Ağlayarak yaptı kakasını ve sonra tekrar 4 gün boyunca yapmadı. Bu şekilde ikinci tekrarımız. Anne sütünün yanında ek gıdalara da başladık 2 ay önce. 1 ay önce de akşamları 1 öğün kaşık maması veriyoruz. Kabızlığı bu mama öğünü de yapmış olabilir diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım? Fitil yapmak istemiyorum artık.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


iposunannesi

Merhaba,
Aynı problem bizde de olmuştu aynı dönem, doktorunuzla görüştünüz mü?
ek gıda ne veriyorsunuz? meyve/sebze?
sıvıyı arttırın süt yanında su da verin, kayısı çok çok iyi geliyordu.. muz ve şeftaliyi kesin bir süre eğer veriyorsanız..


iposunannesi

bu arada benim kızım diş çıkarma döneminde diğer bebeklerin aksine hep kabız olurdu, sizde de diş geliyor olabilir mi?


maviveportakal

kabızlık problemini 10.aydan beri yaşayan bir kızı olan bir anne olarak çatlak oluşmadan çaresine bakmanızı tavsiye ederim.Duphalac adında bir solüsyon var.İlaç değil.Direk bağırsağa inip orda çözülüyor.Besinlerine dikkat etmenin yanında çatlak oluşmadan çözmek için tavsiye edebilirim.(çocuk cerrahisi uzmanı dr bana tavsiye ettiği gibi)


yagmurcuk

iposunannesi,
ek gıda sebze olarak mevsim sebzelerinin hepsini veriyorum. patates ve pirinç koymuyorum karışıma.
1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekliyorum pişince
meyve olarak armut, erik ve kayısı veriyoru
emzirdiğim için suyu pek önemsemiyordum ama meyvenin üzerine mutlaka içiriyorum bağırsaklarını yumuşatması için
dişe gelince aynen diş çıkarma dönemi sanırım gece uykuları perişan oldu çünkü
bir de demir ilacından -ferrum- şüpheleniyorum dozunu düşürdüm alışana kadar ama hiçbir etkisi olmadı

maviveportakal,
uyardığın için çok teşekkür ederim
doktorumuza soracağım


iposunannesi

Merhaba,
Meyvelere şu anda tam mevsimi incir ve üzüm de ekleyebilirsiniz üzerine su içirip.
Doktorunuz ne diyor?
İşin ilginç tarafı şu demir ilacını biz hiç kullanmadık, herkes kullanmış?  bunu kesin almanız gerekiyor mu? anne sütü alan bebeklerde ihtiyaç yok diye biliyorum ama siz yine de doktorunuza sorun bence
ama ferrum'u kendim kullandım hamileyken inanılmaz kabızlık yapıyor ordan biliyorum :(

ve dediğim gibi bir kontrol edin diş etlerini dişler patlamadan hemen önce bir kaç gün bizde acaip kabızlık oluyordu..

aynı szin gbi kızım 8 aylıkken 3-4 hafta bizde de böyle geçmişti, 4.günde fitil yapıyorduk ve o fitil çok korkunç biliyorum :(, fitilden önce şu z.yağlı kulak çubuğu ile kaka yaptırma olayını denemiştik..

3-4 güne kadar kaka yapmama normal ama yaptığında dediğiniz gibi ıkınıyor ve yapamıyor, çok ağrısı oluyor ve sert yapıyorsa bence ya yedikleri ile ilgili, ya da diş diyorum..
umarım kısa zamanda düzelir..senayc

Benim oğlum da ek gıdalara başladığımız dönemlerde kabızlık yaşıyordu. Benim farkettiğim yoğurt çorbası vs gibi pirinç içeren çorbalar kabızlık yaptı.

Yemeklerinin yağ oranını artırmak biz de çözüm olmuştu. Çorbalarına 1 tatlı kaşığı zeytinyağ ya da tereyağ ekleyerek deneyebilirsiniz. Mamalarda da kabız yapanlar olduğunu hatırlıyorum ,emin olmamamkla beraber 8 tahıllı idi,emin değilim ama.


sevdamefem

Bizde katı gıdalara ilk geçtiğimiz zaman oğlum kabızlık yaşamıştı.HİPP kavanoz mamalarından erik püresi ile çözmüştük.Kış olduğu için armut erik gibi meyvelerin tazesi yoktu tabii. şu an kırmızı erik mevsimi püresini bir deneyin derim.


yagmurcuk

herkese tekrar merhaba ve teşekkürler
önceki gün doktor kontrolümüz vardı
kilo alımı gayet iyi olunca
doktorumuz yağmur'un kabızlığının ferrum demir damlasından olabileceğine karar verdi
ölçüyü değiştirdik
bundan da önce üzüm vermeye başlamıştım
iyi geldi sanki

bundan sonra takip edeceğim
herkese tekrar teşekkür ederimbilgay

bayanlar aynı sorun benim oğlumdada var..5.gün yaptı kakasını.5 gün boyunca sabahları aç karnına 1 çay kaşığı z.yağı içirdim.kuru kayısı siyah üzüm haşladım suyunu içirdim.üstünede su ancak bu şekilde ertesi gün yaptı.şimdi gene 2 gün oldu hala yapmadı.ek gıda verdiğimiz sürece bu böylemiolacak ya??kabusum oldu ek gıdalar vermeye korkuyorum valla..ne yapıcağımı şaşırdım.ne zaman düzene girer kaka olayı bilenler var mı?


firavun

sevgili bilgay
çorbalarına kuru kayısı minik doğrayıp haşlayıp ezip karıştır,her gün...emzirmeye devam ediyorsan memeye ağırlık ver ve sen de bol bol su iç..armut haşlayıp suyunu verebilirsin bu aralar ve çorbalarına az z.yağı ekle muhakkak..karın masajı ve bacakları dizlerden kırarak hafif hafif egzersiz hareketleri de kolaylaştırır..
kolay gelsin


Cevaplamak için Üye ol