Doktoruma güvenmeli miyim?? yardim lutfenn!!!!

hainkedi15 soruyor: 7

merhaba arkadaslar kizim 3. ayini bitirip 4. ayina girdiginde drmuz meyve suyuna baslatti kizim mamayla beskeniyor diye,bu ay ise 4.ayimiz bitince sebze corbasina ve 15 gun arayla yogurt ve kasik mamasina baslamamizi onerdi,simdi doktorumuz beni,ablami ve ablamin 9 ve 5 yasindaki kizlarini buyuten kisi kendisine guveniyorum ve deneyimli bir dr olduguna da inaniyorum ama internette de 6 aydan once ek gidaya baslamak sakincali turunden yazilar okuyunca icime bir kurt dustu,bebisleri mamayla beslenen anneler sizler ne zaman basladiniz ek gidaya?? bunu dusunmekten uyuyamaz oldum acaba hata mi yapiyorum diye lutfen yardimci olunn!!!

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ilkayoz

Bu dediklerinizin hepsi tadımlık vereceğiniz şeyler,yani karnı doysun diye 1 kase çorba vermeyeceksiniz,doktorunuz belli ki damak zevki gelişsin istiyor bence doğru bir davranış 2 kaşık çorba içse tatlara tepki vermez büyüdüğünde yemek seçmez diye düşünüyorum.Bir de bebeğinizin kilosu önemli,benimkilerden biri daha zayıftı ek gıdaya daha geç geçtik çünkü onlar mama kadar kilo aldırmıyor.Eğer alerjik bir durum yoksa tatlara alışması güzel olur.


mert_mert

bende oğlumu 3aydan sonra formül süt ile büyüttüm 4.5 aylıkken ek gıdaya geçtik kilosu boyu iyiydi ama dr anne sütü almadığı için başlattı..zaten annem 4 aylıkken meyve suyu ve yoğurt veriyormuş sonradan sölemişti :)) anne sütü almayan bebeler erken başlıyor ek gıdaya..ama önce dr una güvenmelisin yoksa hep bu şekilde tereddütler yaşarsın..


nurus

bence gayette güzel söylemiş....


öyle mıy mıy doktorlardan olupta ,o yasak bu yasak mı desin..rahat doktormuş,daha iyi...

ben kızım 4,5 aylıkken başladım işime.sütüm öyle sağıp bıraktığımda gün içinde yetecek gibi değildi.mecburen 1 öğünü ekstraya çevirmemiz gerekiyordu.biz direkt tarhana ile başladık...
hiççte birşey olmadı,yavaş yavaş hızlandık,elma rendesi,sebze püresi,vs..derken hızlı bir giriş yapmış olduk.çokta iyi oldu.şimdi kızımın nerdeyse benim kadar hassas bir damak tadı var..

miktarları kontrol altında tutun yeter.zaten anne sütü alanlar için geçerli o 6 ay.


ipekkusgoz

Oğlum ilk 6 ay anne sütü aldı. Belki bu yüzden benim düşündüklerim size uymayabilir. Anne sütü yerine mama alan bebeklerde daha erken ek gıdaya başlandığını bilmiyordum. Ama özellikle 5 ve 6. aylarda kg alımı çok azalmış olmasına rağmen dr başka bir şey başlatmamıştı.Hep derlerdi az az tattır bir şey olmaz diye ama hiç yapmadım. Nasıl olsa yıllarca yiyecek ne gerek var diyordum.Su bile içmedi.Tabii bu kadar katı olmak da ne kadar doğru tartışılır ama zaten sizin durumunuz da farklı. Ama iç sesiniz acaba diyorsa başka bir dr'a görünmekten zarar gelmez diye düşünüyorum. içiniz rahat etmiş olur.


dincelay

büyük kızımda mama ve biberon sevmediği için çok zorlanmıştık. 4. ay sonunda ek gıdalara başladık. yoğurt dışında tümünü çok sevmişti de rahat etmiştik.


küçük için doktorumuz buayki kontrolünde 4. ay sonunda ek gıdalara başlarız dedi. 6 ay sonunda olsa ne olur diye sordum, mama miktarını çok arttırmasınlar diye anne sütü almayan bebeklerde 4. ayda başlamak daha uygun dedi. anne sütü alanlarda 6. ay bekleniyor, bu süre içinde de kilo alımı 300 gr altına inmediği sürece başka birşey önermiyoruz dedi.


opposition

Endişelenmeyin, mama ile beslenen bebeklerde genelde 4. ayda başlatıyor dr lar. Biz de öyle yaptık. Ama zaten iki ay kaşık kaşık alıştırma süreciyle geçiyor. Hemen bir öğün haline gelmiycek yani :) İstemediği şeyler olursa da zorlamayın derim ben.


harikademir

Yazdiklarinin aynisini benim doktorum da verdi.harfiye uyguladim.hic bir sorun da yasamadim.duru 4 yini bitiridiginde meyva suyu 5 ayni bitirdiginde senze corbasi, meyva puresi e muhallebi,6 ayini bitirdiginde kahvalti balik ve et eklendi listesine.Cevaplamak için Üye ol