Ankara yükselen koleji ilkokulu / anafartalar koleji yenimahalle

cfka soruyor: 10

Merhaba

Kızım 2011 Eylül dogumlu şu anda kreşe devam ediyor Eylülde de gidecegi ilkokulun anasınıfına gitmesini istiyoruz. Sosyal ilişkilere önem veren, sadece matematik gibi ana derslere değil görsel sanatlar gibi derslere de önem veren bu konuda yeteneği varsa destekleyen ve ingilizcede de iyi olan bir okul arıyoruz. Mumkun oldugunca az ödev olması, haftasonu zorunlu ders ya da etkinlik olmaması da bir diğer isteğimiz. ODTU kolejini begenmiştik(bahcesi olması , etrafın yeşillik olması, çocukları ders konusunda sıkmamaları ve geç başlayıp erken bitmesi artıydı) kurada yedek çıktı ve olmadı. Baska da cok cok içimize sinen bir okul olmadı, Yükselen kolejine gitmiştik görüşmeye binanın yüksek katlı olması yemek için alt kata merdivenle inmeleri (pek çok özel okulda böyle), cocukların birbirini dusurebileceği riski biraz tedirgin etti bir de tabi okulun uzak olması en cok dusunduren konu. Bizim evimize cevre yolundan 22 km. 

Yükselene koleji velisi olan ya da okuyan yakını olan bu sorulara cevap verebilecek olanlar cevap yazabilirse cok sevinirim. Bu bahsettiğim konular sizce soru işareti mi?
Kısa da olsa görüşlere acil ihtiyacım var. 

Bu arada evimize cok yakın Anafartalar koleji Yenimahalle subesi acılıyor, burası ile de görüştük olumlu seyler de duydum , Çankaya şubesi ile de görüştük ancak burasının yeni bir şube olması soru işareti midir?
Özellikle bu iki okulla ilgili görüşlerinizi yazabilirseniz çok sevinirim.

Tesekkurler

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


ozmena

Bana sorduğunuz soruyu bulamadığım için genele yazdığınız soruya yanıt veriyorum. :)


Okula uzun bir araştırma neticesinde karar verdim ve yazdırdım. Açıkçası ODTÜ kolejini çok övülmesine rağmen kreşteki kardeşi kura ile aldığı ve devlet teşvikinden yararlanmadığı için hiç düşünmedim. 

Hacettepe Vakfı Koleji ise ilk 3 sınıfı olduğundan bize uymadı ve açıkçası Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi gibi üniversite kolejlerine hiç gitmedim. Nedeni ise eğer personel değilseniz (tabirimi maruz görün lütfen) sizi yolunacak kaz gibi görüyorlar. Hacettepe personele 16 bin dışarıya 32 bin dersem hissiyatım anlaşılacaktır. Eğer üniversite personeli değilseniz sizde yanaşmayın derim bırakın kendi kendilerini eğitsinler alternatifsiz değiliz nitekim. 

Sosyal olanaklar açısından sıralama yapacak olursam Sınav Koleji (sadece Mustafa Kemal'deki. diğer şubelerin her şey aynı dediğine bakmayın) ardından Zafer Koleji ve Nesibe Aydın Koleji favorimdi. Ancak Bunlar içerisinden en çok istediğim sakın gitmeyin uyarılarına rağmen Nesibe Aydın Koleji oldu ve her üçünün de sınavlarına girdik. Jale Tezer Kolejine de gittik kabul edildik ancak açıkçası orası çok hoşuma gitmemişti ve düşünmedik vermeyi. Zafer Koleji sınavı geçmemize rağmen açıkçası hiç burs çıkmadığı için iki çocuk olduğundan ücreti fazla geldi. (25 bin civarı) Sınav Koleji ona keza ancak Nesibe Aydın Koleji yaptığı sınavda 700 tam puan üzerinden 620 ile öğrenci kabul edince tüm düşüncem değişti. Söylenenlere hak verdim. En kafadaki öğrencileri topluyor onlar içinde başarı sınıfları yapıyor ki bu ne kadar doğru bilemem onlarında en tepesindekilere yarış atı muamelesi yapıyor. Öğretmenlere her vakit ulaşılabileceği taahhüdü veriyor ek dersler falan gayet iyi ama benim çocuğum bu baskıyı ne kadar kaldırabilir bilemiyorum. Nitekim yakınımın çocuğuna bizim okulumuza yakışmıyor denilmişti ve çocuk oradan başka bir yere alınınca bir anda notları ve öz güveni yükseldi. Ama buradan son derece memnun olan veliler de var ve fiyatı da gayet uygun bir okul. Diğerleri 24-25 bin civarı iken burası servisle 24 bine geliyor. Burası hakkında iyi düşünmek gerek tamam LYS birincileri çıkartıyor ama o çocukları ya birinci ya sürmenaj ediyorlar gördüğüm kadarıyla. Nitekim bizim çocuk asil puanı tutturamadı ama tuttursaydı da çok ama çok tereddütle verecektim ve belki vermeyecektim. Son olarak Nesibe Aydının bursları da diğer özeller yüzde 75 başarıyı düşürmemek olarak belirlerken yüzde 15 e tüm okul içerisinde girmek olarak istiyorlar. Çocuğunuz ortalama bir öğrenciyse bursa hiç bel bağlamayın derim. Ama ara kontenjanlarda okula kabulü daha kolay olabilir. Ama çok iyi düşünün. 

Yükselen Koleji ise ilkokulu güzel olmakla birlikte ve çok olumlu veli görüşleri olmakla birlikte orta kısmı biraz daha okuldan ziyade dershane havasında geldi bana ve açıkçası son dakikaya kadar fiyat açısından da düşünüldüğünde Yükselen dememe rağmen evime 35 km mesafede olması sebebiyle vazgeçtim. Her ne kadar trafiksiz bir yoldan gitse de çocuk sabah akşam toplam günde 70 km yol gidecekti her gün. Ayrıca şehirler arası yol olması itibariyle taşıdığı risk ise cabası. Ve nihayetinde bir hesap yaptım eğitimi bu kadar yolu çekmesine değer mi diye öğretmenlerinin mezun oldukları okullara falan baktım internetten ve değmeyeceğine kadar verdim. 

Anafartalar Koleji ise yine övgüsünü duyduğum okullardan olmasına rağmen ortaya geçecek çocuğum için akademik başarıya ve kurumsallığa öne verdiğim için düşünmediğim yerlerden oldu. Ancak ufaklığı Bilişim Koleji Çukurambara yazdırmama rağmen açıkçası güzergah müsait olsa Anafartaları ilk okulu bitirene kadar düşünebilirdim. 

Ve nihayetinde geleyim sadede. :)

Ablamızı gelecek yıl için tüm okullardan önce ilk gittiğim okul olan ve çok beğendiğim daha sonra başka okulları araştırmaya başlayınca kafam karışması sonucu bir ara vazgeçtiğim Büyük Kolej'e yazdırdım. 

Kararımdaki nedenler İngilizce'de Türkiye'nin en iyi okullarından birisi olması ve özellikle okul gibi okul olmasıydı. 

Zafer Koleji tam 5 yıldızlı bir otel, Sınav Koleji Mustafa Kemal çok fazla sosyal olanağı olan ve fiziki altyapısı mükemmel ötesi olan ama pahalı bir okul, Ankara'nın en iyisi olan Bilfen ise yine tepe öğrencileri alan amacı öğrenci yetiştirmekten ziyade başarılı öğrenciyi geliştirip ticaret yapmak olan ki deneme sınavlarından bile 150 tl istiyorlar, üniversite kolejleri dışarıdan gelenlere nazikçe gelmeyin diyen, anafartalar gibi okullar ise butik olması itibariyle orta kademe için güven vermeyen yerlerdi benim için. 

Büyük Kolej hem kendi ifadeleriyle hem veli anlatımlarıyla akademik başarıya önem veren öğrencileri başarı gruplamaları yapmayan, herkese eşit davranan sosyal olanaklarla göz boyamaya çalışmayan (sportif faaliyetler, kapalı yüzme havuzu, yurtiçi ve dışı geziler, klüpler vs. burada da var) alt yapısı itibariyle temiz bakımlı tipik bir devlet okuluydu. En çok dikkatimi çeken konu ise gerek anaokulunda gerekse orta okulda öğrencilerin hepsi belli bir disiplin içerisinde ve saygılıydılar. En zengin şımarık çocuk diyeceğiniz tipler bile konuştuklarında çok efendi ve terbiyeli çocuklar olduğunu görüyorsunuz. Veliler arasında elbette bizlerin çok üstünde olan gelir açısından veliler olabilir ama genel itibariyle bizler gibi karı koca çalışan ve belli meslek sahibi insanlar. 

Beni tek düşündüren kısmı esat'ın yoğun trafiği ama eğitimi inşallah o trafiği çekmeye ya da evi yakına taşımaya değer. 

Öncelikle kriterlerini belirleyin.

Çok fazla sosyal olanak olsun derseniz ve paraya önem vermezseniz ben Sınav Koleji Mustafa Kemale yönlendiririm sizi. 

Bana Zafer daha yakın ve otel gibi gözüme hitap etsin derseniz o da olur Sınavla aralarında fark yok derim. Sınavın tek farkı tüm sınıfın duvarları ses geçirmez cam ve ferah, aydınlık sınıflar.  

Ben akademik başarının zirvesini hefliyorum çok disiplinli bir okul olsun gerektiğinde bende aynı disipline çocuğumla birlikte girerim derseniz ve çocuğunuzda da üst seviyede bir başarı görüyorsanız Nesibe Aydın derim ama bunun yanı sıra paranın da önemi yok derseniz yıllık 38 bin lira olan Bilfen derim. 

Büyük okullardan hoşlanmıyorum ve aynı zamanda ekonomik olsun, sosyal olanakları az olsa da olur derseniz ilk tercih Anafartalar, biraz muhafazakar da olabilir canım derseniz de Çukurambar Bilişim derim.

Devlet okulunu her zaman takdir etmişimdir benim çocuğum yabancı dili iyi öğrensin okulun yurt dışı gezileriyle dilini de geliştirmesine yardımcı olurum ama çocuğu rencide etmeden devlet okulu standardında bir disiplin okulda şart derseniz o zaman seneye Büyük Koleje sizi de bekleriz.

Ancak tek gitmeyin diyebileceğim iki okul birincisi Doğa ikincisi ise TED Kolejidir. Gürçağ içinde benzer yorumlar okudum. 

Ben size daha ne diyeyim. Allah yardımcınız olsun ama erken kayıtları daha fazla kaçırmayın derim. :)))))  


        


cfka

Ozmena cok detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim:)

ODTÜ de çalışanlarına %50 indirim yapıyordu bu arada buna rağmen o yola girmiştik hayırlısı dedik ve kurada çıkmadı. Bilkent İhsan Doğramacı vakfı kolejine gittik orada da Tepe grubuna yüklü bir indirim vardı ve servis çok erken alacaktı eledik.
Anafartalar yeni şube olacağı için tereddüt ediyoruz. Yükselen in ilkokulu iyi dediniz. Bizim amacımız şu an ilkokul seçmek, ortaokulda başka bir okula geçebilir belki.
Nesibe Aydın Bilfen gibi okulları pek düşünmedik bahsettiğiniz akademik başarı kaygısı yaklaşımlarından.
Bu arada Büyük Kolej e yakın bir arkadaşımızın iki çocuğu gidiyor. Hatta kendisi de eğitimci kreş sahibi. Evinin o civarda olması tercih etmesinin en büyük sebebiydi diye biliyorum. Memnunlar okuldan, bize uzak oldugu icin dusunmedik. Uzak olmasından ziyade şehiriçi trafigi sebebiyle mesafe cok uzak olmasa da trafikte gecen vakit artacağı icin şehir içindeki ya da İncekteki okulları dusunmedik. Bakalım ne yapacagız:)

Çok tesekkurler


ozmena

Trafik sorunu bizi de hala düşündürüyor. Benim evim Yenimahalle Varlık'ta. Yükselenin ilkokuluna 10-15 km arası ve makul sayılır ama veli profili itibariyle ne bileyim çok sıcak bakamadım. Ama ortaokula nazaran daha güzel geldi gözüme özellikle yüzme havuzunun en üst katta manzaralı oluşu çok hoşuma gitti. Ama Çankaya tarafında oturuyorsanız eğer arkadaşım Anafartaların anaokuluna verdi o da seneye başlayacak. 


İlkokulda açıkçası butik bir okul seçmenizi tavsiye ederim. Daha birebir ilginin olduğu öğrenci sayısının fazla olmadığı okulları tercih edin. Pursaklarda oturuyorsanız kesinlikle Yükselen derim ama onun haricinde yine ben şu an büyük kolejciyim oğlanı da ana okulunda yine büyük koleje geçirebilirim eğer memnuniyetim devam ederse.

  


ozmena

Evet MEV koleji içinde size katılıyorum onu unutmuşum. Ancak bence çok gezip kafanızı da karıştırmayın derim. Kimse yoğurdum ekşi demiyor herkes dereceye giren çocuklar yetiştiriyor dolayısıyla şaşkın ördeğe dönüyorsunuz içinize neresi siniyorsa verin gitsin bu işin sonu yok yoksa :)cfka

cayvecikolata tesekkurler, kreşten bir arkadaşı MEV e gidecek kızımın, onlar da baya araştırarak oraya karar verdiler ama bize ters, Urankentte oturuyoruz. İnşallah dilediğiniz gibi olur herşey.


Ozmena biz Urankentte oturuyoruz o yuzden Yenimahalle şubesini dusunuyoruz Anafartaların , onun da yeni şube olacak olması dusunduruyor dedigim gibi. Buyuk kolej size çok uzak değilmiş aslında Yenimahallede oturmuştuk biz de birkaç sene. İnşallah memnun kalırsınız:)
Yükselenin veli profilini hiç bilemiyorum ama bizim gibi uzaklardan gönderen ya da göndermeyi dusunen cok diye biliyorum. Hakkımızda hayırlısı çok tesekkurler:)ozmena

en sonum örneği kendim bir ara elimde defter bir taraftan hesap yapıyor bir taraftan bir gün nesibe ertesi gün sınav diğer gün zafer sürekli karar değiştiren biri olmuştum yazdırmasaydım sonum psikiyatriydi :) 


ozmena

evet yükselenin Eryaman'dan bile öğrencisi var ve büyük kolej eğer taşınmayı düşünmüyorsanız size çok sıkıntı olur. Ama diğer taraftan çocuğunuz anladığım kadarıyla kreş çocuğu ve Yükselen kolejinin ana okulu Batıkentte size yakın. Ama ben oraya gitmedim. Kreş ve ilkokul çocuğu için bence servise vermeyi hiç düşünmeyin mümkünse arabanızla bırakın ve mümkün olduğunca eve işe yakın olsun. O civarda bu koşullarda size yine en uygunu bence de Yükselen bildiğim kadarıyla. Ama ilkokulda servis olayı pursaklara kadar düşündürür beni açıkçası anafartalara bence bir şans verin derim en azından anaokulunda okulu değerlendirme fırsatı bulursunuz okula başlarken beğenmezseniz değiştirirsiniz. 


bu arada rica ederim. :) 


mutluannelif

Kızım 2011 Ağustos doğumlu ve kafam o kadar karışık ki. Kısa bir süre özel bir kreşe gitti. Özel durumumuzdan dolayı Tüzyeksav okulunu düşündük. Burs kazanıp kayıt bile yaptırmıştık ancak hiç içimize sinmedi ve kaydı geri aldık.

Devlet bir zamanlar hiç aklımda yokken kafama yatmaya başladı. Bir yandan devlet anaokullarını düşünürken, bir yandan hiç düşünmediğim kolejleri de listeye almaya başladım.

Gazi Kolejini gezdim. Hiç hoşuma gitmedi, tek avantajı kurumsal olması olabilirdi ve Gazi personeli olsaydım orası işime gelirdi.

Mev Koleji'nin sadece anaokulunu gezdim, çok disiplinsiz buldum ve hiç bir ihtiyacımıza cevap vermez diye düşündüm.

Bahçeşehir çok pahalı, buna rağmen okulun kütüphanesindeki çocuk kitapları çok komik. Sayıca çok az ve kalitesiz.

Doğa ilkokulda farklı bir sınıfla hizmet verebilecekmiş, Çayyolu şubesi. Olabilir diye düşündük ama bu sene değil. Anaokulu alt katta, hiç hoşlanmadım.

Ankara Üniversitesi kızımın özel durumundan bahsedince direkt Yasemin Karakaya'dan filan bahsetti, buyrun gelin görüşelim dahi demedi ki zaten yeri de çok uzak kalıyor bize.

Bilkent ve ODTÜ bize çok pahalı geldi.

Ted'den bahsetmiyorum bile.

Maya Koleji de iddialıydı ancak işte budur diyemedik oraya da. Çok itici bir okul, dış görünümü ile. (Çayyolu Şubesi)

Bilfen de çok cilalanmış ve pahalı geldi.

Burda Büyük Kolej ile ilgili olumlu yorumlar okuyunca göndersek mi diye düşünmeden edemedim, evimize de çok yakın. Anaokulunu gidip görmedik gerçi ama bir kişi daha olumlu yorum yazsa göndeririz herhalde, kafam o karışık. Yakın olması en büyük avantajımız tabii.

cfka sizin aradığınız özellikler benim de aradıklarım. Tam olarak sorunuza cevap olamadı yazdıklarım ancak belki de başka birileri benim yazdıklarımdan yararlanır. Cevapları takipteyim.cfka

kediseveranne Merhaba


Biz de hiç aklımızda yokken bugun Zafer Koleji ne gittik dun burada bu okulla ilgili yorumlar gormustum. Acıkcası ozellikle fiziksel koşullar olarak cok begendik, bahcesi olması meyve ağaçları bostan, çocuk parkları kum havuzlar yeşillik, kapalı yuzme havuzu bunlar cok hosumuza gitti, eğitim oğretim acısından da haftalık ders saatleri ve brans dersleri yeterli , konustugumuz ogretmen mudur yardımcıları da sempatik geldi genel olarak:) diyelim.
Evimize 15 km , Yükselen Kolejinden daha yakın ancak evimize 2 km mesafede de Anafartalar var ancak bahcesi yok denecek kadar az bu yuzden cok olumlu bakamıyoruz. Bakalım hayırlısı diyelim.
Eviniz Buyuk Kolej e yakınsa Zafer e uzaktır o zaman tahminim.
Buyuk Kolej e gonderen arkdasımız cok tutulan bir montessori kreşin sahibi o civarda, ve evi de yakın oldugu icin ve fakat tabi memnun oldugu icin 2 cocugunu da oraya gönderiyor.
Size de kolaylıklar dilerim, yorumunuz icin tesekkurler


mutluannelif

Kreş Sihirli Bahçe ya da Binbir Çiçek mi acaba ? Sihirli Bahçe düşünmedim değil, bir kolejin ya da devlet anaokulunun yerine...Bilemedim.Cevaplamak için Üye ol