Gece beslenmesinden vaz geçirme çabalarıma yardım!

guven soruyor: 10

Mama (formül süt) tamamen ne zaman kesmeli? 
Yerine İnek sütü ne zaman koymalı veya koymalı mı?

Merhaba, annesütüm malesef tüm çabalarıma rağmen 5. ayda kesildi.

Zaten mama desteğine 2. ayda başlamak zorunda kaldık. Simdi katı yiyeceklere geçtik (4 dişimizle herseyi öğütüyoruz), çok şükür hertürlü yemeği bir şekilde yiyor. Ama yatarken 180 ml mama'yı (sütü) biberondan yutuyor, geceleri de sabaha kadar 3 biberon 150 ml daha sütü lopur lupur yutuyordu kızım. Doktor mamayı tamamen birakmamı söyledi, artık geceleri aç kalabileceğini, gece beslemenin çok zararlı olduğunu reflü dış çürükleri vs. 

Simdiiii işler karıştı, yatış rutini banyo, masaj, giyinme ve süt içmek idi ve uyku. Simdi 3 gün gece yatmadan süt yerine muhalebi (ev yapımı pirinç unu, inek sütü, su, pekmezli) pişirip yedirdim, ancak cok şiddetli karın ağrısı yaptı, gaz sancısı, inek sütü için erken sanırım.

Sizler bu gece süt işini nasıl yaptınız, geceleri inek sütü ne zaman içirmeye başladınız, sütü yatarken mi, gece uyanınca mı, sabah kalkınca mı içirdiniz. İnek sütüne geçmeden (tabi annesütü olanlar çok şanslı onlar için demiyorum, sütü benim gibi olmayanlar) mama'yı ne zaman nasıl kestiniz?

Şu anda gece yatmadan bir sefer 150 ml içiriyorum, geceyi de yemeksiz sabah 6:00 ediyoruz. Sabah da direk tahıllı meyve püresi (kendim pişiriyorum, hazırlıyorum) sonra 7:30 gibi 1 saat tekrar uyuyor. Ama gece biraz kolaylaşmakla birlikte çok zor geçiyor, alıştığı saatlerde ısrarla süt istiyor. Ama aç olmadığından emin oldum. Alışkanlıktan o yüzden vaz geçirmek güzel olacak. 

Benim takıldığım konu bu süt düzeni siz yaptınız mı, nasıl yaptınız, yardım lütfen.

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


guven

Bu arada gece biraz papatya çayı, rezene, ihlamur ve çok az pekmez karışımı ile süt krizlerini geçiştirdik, simdi sabit uyandığı 23:00 hariç 2:00 ve 4:00 uyanmasından vazgeçti. Çaya da ilk geceler çok yüklenmişti, simdi onu da bir iki çekip birakıyor, yani aç değil. Alışkanlıkmış.

Ama mama (formül süt) tamamen ne zaman kesmeli?
Yerine İnek sütü ne zaman koymalı


gecce

9 aylıkken kahvaltısını ve muhalllebisini inek sütüyle hazırlıyordum demir eksikliği alerji vs.olmadı


ozlemada7

Daha cok kucuk bebeginiz,inek sutu tavsiye edilmiyor bir yastan once vermeyin,daha bagirsaklari tam gelismemis oldugu icin dr.lar onerniyor,ayina uygun formul sut,veya gece tahili verin bence


ozlemada7

Simdi olmasada ilerleyen yaslarda problem olma riski varmis diye biliyorum, yogurt disinda inek sutu hic kullanmadim,bir yasindan sonrada vermeyi dusunmuyorum, yogurt ve peynirden alir gerekenleri


oykm_08

 1 yaşına kadar verilmeyecek gıdalar var bunlardan bir tanesi de inek sütü...


mama, formül süt anne sütü alamayan veya yetersiz gelen bebekler için verilir. 1 yaşına kadar temel besin anne sütü, ek gıda olarak da ayına göre çeşitli sebze meyveler çorbalar verilir. siz de anne sütü veremediğiniz için formül sütü neden kesiyorsunuz ki anlamadım geceleri ve de sabah 6'da de inek sütü yerine formül süt verseniz gün içerisinde zaten yemesi güzelmiş kuzunun.. valla inek sütü bazen beni bile mahvediyo ((: guven

Doktor formül süt artık bırakalım dedi, inek sütünü direk içirme ama muhallebiyi onunla hazırlayabilirsin dedi. Sonuçta hali hazırda peynir'de yoğurt'da inek sütü alıyor. Ama muhallebi gerçekten gaz yaptı? Gece tahıllı sırf meyveli (günkurusu kayısı, organik üzüm, erik, elma, pirinç unu su ve çok az pekmez) bunu zaten pişirip gündüz yiyiyordu, simdi sabah 6:00 da gece yemediği için çok acıkmış olarak uyanıyor, o zaman yiyior, sonra 8 gibi kahvaltı ediyoruz. Ama formül süt hiç olmadan sabahı nasıl buluruz, ayrıca formül süte ihtiyacı var mı? Bunlarda teredüttüm var. 

Peki 1 yaşına gelinca inek sütünü nasıl verdiniz?


guven

Benim kızım 11 kg gelişimi çok şükür iyi, kolunda hafif döküntüler oldu. Doktor kontrolünde bu döküntülerin büyük ihtimalle formül sütden kaynaklandığını söyledi, zaten kilosu ve gelişimi olarak kızını 14 aylık diyebiliriz dedi :) Formül süt sanılan kadar zararsız değil. Ne kadar çabuk birakırsak artık o kadar iyi dedi. Doktorumu severim ve güvenirim. Ama yine de anne tecrübesi önemli, o yüzden tecrübelerinizden ve fikirlerinizden faydalanmak istiyorum. Tamamen bırakma kısmına bende biraz takıldım. SMA kullanıyoruz baştan beri, simdi SMA2 kullanıyorduk. Durum bu.


DoRuK_DiLeK

ben ilk günden beri mama ile takviyelemek zorunda kaldım. 3,5 aydan itiberende tamamen mamaya devam ettim. 1 yaşına kadar kesinlikle inek sütü kullanmadım. sabah kahvaltısını biberon maması ile yaptım. akşam yedirdiğim muhalleb (kaşık mamayı) de kendinden sütlüydü. yani formülünde vardı aptamillerin. 13 ayından itibaren günlük şşişe süte döenüşümlü geçmeyi planlıyorduk çünkü dr hemen kabul etmeyebilir alıştırın demişti. ama öyle olmadı sütü hemen kabul etti. dr kesinlikle 1 den önce süt önermedi. bizde öyle yaptıkopposition

inek sütü için acele etmeyin, bizimkiler 2 yaş civarı başladılar, şimdi versem günde 3 kere de içerler ama günde 1 bardağı aşmıyorum çünkü bağırsaklarını yorar gibime geliyor.

gece için de akşam yemeğine ek olarak formül sütlerle hazırlanan gece tahıllarını verebilirsiniz, 1,5 yaşına kadar falan biz öyle yapmıştık. Artık gece hiçbişey vermiyorum ben.


neretva

İnek sütü yerine bir süre daha mamaya devam edin bence. Ama verecekseniz de birden vermeyin. Mamayı da birden kesemezsiniz zaten. Mesela diyelim gece 11de 150 ml (5cc) mama alıyor. Bunu kesmek istiyorsunuz. Öncelikle aynı miktarı katı gıda olarak gündüz vermelisiniz. Şöyle bir programla:

Gündüz normalde verdikleriniz artı 1cc ekstra katı gıda. 1 cc bir buzluk gözü kadardır.

O gece 10:45te 4cc yani 120ml mama. Bunu 3 gün sürdürün.

4. gün ekstra yemeği 2ccye çıkarın. Gece 10:30da 3cc verin. Bunu da 3 gün sürdürün.

Böyle böyle saati geri alarak ve miktarı azaltarak kesebilirsiniz. Birden keserseniz aç kalır ve uyanır.

Eğer 11'den sonra da mama için uyanıyorsa onları da yavaş yavaş azaltın veya su verin. İnek sütü vermekte kararlıysanız. Onu da azar azar arttırın. Mesela 120 ml mama 30ml inek sütü verin. Ayrı biberonlarda. Böylece hangisinden ne kadar içtiğini bilirsiniz. Miktarı çok yavaş arttırın. Muhallebisine de ilk başta azıcık inek sütü geri kalanı iyi suyla yapın. Yavaş yavaş inek sütünü arttırın, suyu azaltın.

Yine de 1 yaşına kadar mamaya devam edin derim. Anne sütü de alıyor olsaydı inek sütünü daha iyi tolere edebilirdi. Bir de iki işi aynı anda yapıyorsunuz: mama azalt, inek sütü başla. Önce 1-2 ayda azar azar mamayı azaltsanız, sonra en sonunda 11 aylık gibi inek sütüne başlasanız daha iyi olur sanki.Cevaplamak için Üye ol