Yalnız uçak yolculuğu

sunkey soruyor: 9

Merhaba,

Bebeğiyle yalnız uçak yolculuğu yapan var mı? 1-2 ay sonra 4 saatlik bir yolculuk yapmak zorunda kalabiliriz. Tek başıma başa çıkabilirim diye umuyorum ama sanırım  " biz yaptık çok kolaydı vb" destek bekliyorum :D

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


akarsum

İki cocukla tek basima ucak yolculugu yaptim yanina gerekenleri aldiktqn sonra kolay gecer

Oyuncak kitap meyvesi mamasi suyu.detayli bi sekilde hazirlandiktan sonra kolat gecer merak etme


mezguashe

Biz yaptık çok kolaydı :) giderken uyudu hiç uyanmadı. Dönerken uyanıktı uçağın maskotu oldu. O derece. Normalde dört saatte yanında olması gerekenleri al çantana. Bi tavsiye çok soğuk bir memlekete gitmiyorsan (misal Sibirya :)) kendi montunu bagaja ver. Körükle inip binince zaten sorun yok. Çocuğu giydir kendin giyin uğraşmazsın. Kanguru vs kullanıyorsan hareket anlarında rahat edersin. Bebek arabası götüreceksen de kapıya kadar götürmene izin veriyorlar. Kapıda teslim edip kapıdan alıyorsun. Bir de heryerde öncelik iste. Normalde yanlış bilmiyorsam uçağa bile önce bebeklikler sonra VİP alınmak zorunda. O yüzden heryerde sıranın en önüne geçme hakkın var. Onlar söylemezse talep et. Görevlilerden yardım iste. Bir de emzik kullanıyorsa zaten hiç sıkıntı yok. Kullanmıyorsa da senin kulağın zorlandığı anlarda uyumuyorsa emzirmeye çalış. Güle güle git güle güle gel. Böyle olacağını bilsem ben doğduktan sonra her ay bi yere gider gezerdim. O derece sorunsuzdu.


neretva

Yaparsınız. Bebeğiyle 4. aydan beri 9 defa tek başına uçmuş bir insanım. Emziriyorsanız daha da kolay. Kalkış ve inişte emzirin, hiç ağlamaz. Yanınıza bol bol oyalayıcı oyuncak kitap vs alın. Anlamaz diye düşünmeyin gitmenize 1 hafta kala uçakları, uçacağınızı, nereye gideceğinizi anlatın.  Bir de yanınızda sling gibi birşey olursa daha rahat olur. Bebek arabasını checkinde verirsiniz. Bebeğinizi slinge koyar, elleriniz boş olarak uçağa binersiniz. Hatta o arada uyur bile.


sunkey

Teşekkürler. 2.5 aylıkken ailecek 45 dk lık yolculuk yaptık. Sürekli uyudu, sakin saatlerine denk getirmiştik.Ama ön koltuktakilere bakıp korkmuştum, 6 aylık diş sıkıntısı çeken bebek, kalkıştan inişe ağlamıştı :( 2 çocukla yolculuk yapan akarsum tebrik ediyorum :Dsunkey

Sling ve de baston puset götürmek niyetindeyim. Emzik kullanıyoruz ve de emziriyorum.  THY yurtiçi uçuşunda hiçbir öncelik sağlamamıştı.Yine THY ile gideceğiz. Bir de koridorda bebeklilleri oturmuyorlar, oksijen maskeleri pencere kenarındaymış. Bu en sıkıcı kısmı .


mezguashe

Bir de insanlar rahatsız olacak diye panikleme. Onlar da çocuk oldular çocuk sahibi değillerse de olacaklar. Bebek bu. Evde de sebepsiz ağlayabiliyor. Sen sakin ol yeter ki. Gittiğinde geçireceğin güzel günlere değer her şekilde.


sunkey

Haklısın mezguashe, çocuk bu ağlar. İlk yurtdışı tatili olacak,çok heyecanlı :)


jildando

biz de yaptık, ilk gittiğimde kızım 7 aylıktı, ve uçak 2 saat peronda bekledi, kucaktan kucağa dolaşıyordu. Daha sonra da biri 3,5 öbürü de 1,5 yaşındayken ikisiyle yalnız gittim. eğer hazırlıklı olursanız sorun olmaz, ben binmeden hemen önce bez değiştirmiştim, onu denk getirebilirseniz daha kolay olur. İniş kalkış için yazmış zaten herkes.
Siz sakin olursanız hiç birşey olmaz korkmayın:) gündüz uçarsanızda pencere kenarı oturmak çok keyifli oluyor aslında,iniş ve kalkışta  bol bol dışarı bakarsınız. 
Birde siz binmeden önce birşey yiyip için diyeceğim, eğer yan koltuk boş değilse ve sürekli kucağınızda kalacaksa sizin birşey içmeniz zor olur.
Birde ben anakucağı olan pusetle gitmiştim ve kapıda puseti teslim etmiştim, uçak boş olunca anakucağını almanıza izin verebiliyorlar, yan koltukta uymuştu rahat rahat.
Gittiğim yerde de araba koltuğu olarak gerekiyordu zaten.


daco

Uçuştan 24 saat öncesi itibariyle online check-in yapabilirsiniz, böylelikle check-in için beklemek zorunda kalmaz, bebekli aileler için ayrılmış olan koltukları seçebilirsiniz. Bu koltukların karşı tarafına havayolunun sağladığı portatif bebek yatağı monte edilebildiği için daha geniş oluyor, size daha fazla hareket imkanı sağlıyor. Dilerseniz orada da uyutabilirsiniz.(bebek yatağı hizmeti sadece dış hat uçuşlarda var) 


Eğer   TC pasaportu ile seyahat edecekseniz yurtdışı çıkış harcı yatırmanız gerekecek, önceden bankaya yatırmanız size kolaylık sağlayacaktır (nadiren de olsa havalimanında sıra oluyor)

Birde şayet bebek arabasını check-inde değil uçağa binerken teslim edecekseniz, varış noktasında genelde uçakla körüğün birleştiği noktada  teslim alabiliyorsunuz. Eğer uçaktan erken çıkarsanız, teslim noktasında biraz fazla beklemek durumunda kalıyorsunuz. Sizden başka ailelerde oluyor pusetini bekleyen ve bir yandanda uçaktaki yolcular aranızdan geçmeye çalışıyorlar. Size tavsiyem, uçuş görevlisine öncelikle pusetleri nereden teslim alacağınızı sorun.Eğer körükte teslim ediyorlarsa bebek arabaları geldiğinde size haber vermesini rica edin. Siz bu esnada uçağın içinde bekleyin.(Ben genelde uçağın kapısında vermeyi ve almayı tercih ederim, kızım kucakta olsa bile yanımdaki eşyaları koymak için kullanıyorum) 

Sadece bebeğe değil, kendiniz için de yanınıza yedek bluz alın. Bebektir ağlar, tedirgin olabilir, hoşuna gitmeyen bir durum olabilir bu konuda rahat olun. Koskoca yetişkinler var sakinleştirici almadan, içki içmeden uçağa binemeyen. Bir bebeğin de ağlaması gayet normal.

  


Cevaplamak için Üye ol