9 aylık tuvalet alışkanlığı

arsli soruyor: 10

22 aydan önce önerilmiyor ama maalesef oğlum artık bezine kakasını yapmıyor. Tuvalete tutar tutmaz ıkınıp anında yapıyor.  Vazgeçmesi için iki gün tutmadım nitekim huzursuzlaştı ama yinede yapmadı bezine.  "Amaaan be birşey olmaz" diyerek tutmaya devam mı etmeliyim yoksa inat edip beze yapmasını mı sağlamalıyım? 

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


fistikcik

Tracy Hogg 9 aylıktan itibaren tuvalet eğitimi verilebileceğini anlatır kitabında. Bir göz atın derim.
Bir de, bebeğiniz size birşeylere hazır olduğunu anlatıyorsa -ki sizin durumunuzda tuvalet eğitimi- mutlaka hazırdır. Siz onun sinyallerine kulak verin.


guven

Ne kadar sevindirici, size Bezsiz Bebek kitabını tavsiye ediyorum. Birkaç tane oturak edinebilirsiniz. Beğenizin yaptiği çok normal, bebekler bezlerine yapmak istemezler, sonradan buna biz zorla alıştırıyoruz, sonra da tuvalet eğitimi ile vaz geçirmeye uğraşıyoruz. 

Sanırım burada destek alabileceğiniz bir bezsiz bebek grubu vardı: http://www.nurturia.com.tr/groups/6f22807e-d4a7-4c69-b962-9d3800f4c47f/1/bezsiz-bebek

Hiç endişelenmeyin, nazar değmesin bebişinize. Çok güzel bir gelişme bu.


ema

Bence beze yapması için zorlama bak ne şanslısın erkenden tuvalet alışkanlığı kazanmış olucak.Sonuçta beze yapması için zorlamakta ona bir etki eder,lazımlığa yapmasını zorlmakla aynı kapıya çıkıyor bence.Çocuk nasıl rahatsa öyle devam etmeni tavsiye ederim

Ben 7.ayda lazımlık aldım bir haftadır kalkar kalkmaz lazımlığa oturtuyorum.Gittik geldik bir şey yok:) bugün öylesine oturttum oyun oynarken baktım çişini yaptı ama kaza oldu ayağından aşağıya aktı çiş pipisini tutmam lazımmış:)))) daha sonra kahvaltıya oturduk yedik bitirdik baktım oğlum ıkınmaya başladı hemen aldım bezini çözdüm lazımlığa gittik bezine yapmamıştı 2 dk sonra ıkınmaya başladı ve kakasını yaptı sonra banyonun önünden geçerken çiş çiş dedi:))))lazımlığın kapağı var hemen kapattım onu görmedi alkış yaptık oğlum kakasını yapmış dedim.İlk aşama güzel dilerim sonrası gelir ben çok mutlu oldum bence sizde bezden kurtulduğunuz için mutlu olun.CokBilmis

Tracy Hogg'a güvendim ve kızımı 9 aylık tuvalete oturtmaya başladım. 12. ayından sonra asla altınr kaka yapmadı. 18. ayında çişini de söylemeye başladı ama ben yazın gelmesine bekledim (ne akla hizmet ettimse?) 21. ayında gündüz bezlenmeyi bıraktı. 30. ayında da kendi isteğiyle gece bezlenmeyi bıraktı ve tüm gece (12 saat) çiş yapmadan geçirebiliyor (uyanma sorunu da yok yani).

Bir başka blogcu anne de kumaş bez kullanıyordu ve oğlu 18 aylıkken bezi çıkardı: http://tanyasecil.blogspot.com/


Doktorların bekleyin demesinin sebebi çocuğun psikolojik olarak anne tarafından zorlanmaması. Oluşabilecek sorun da çocuğun ileride kabızlık yaşaması ve kakasını bırakamadığı gibi anılarını da bırakamaması gibi psikolojik sorunların oluşması. Yani aslında "Ben 1 yaşında bezi bıraktım, hiçbir sorunum yok" lafı gerçek olmayabilir, çünkü kastedilen fiziksel değil psikolojik bir sorun.

Ben şimdilik kızımda herhangi bir sorun görmüyorum. Zİra 9 aylık bir bebekten ne bekleyebilirdim ki? Asla zorlamadım onu çişini kakasını yapması için. Hiçbir zaman barsak sorunu, kabızlık vs yaşamadı. Kakasını çişini tutma, bırakmama gibi bir takıntısı olmadı. Kakayı ellemek istemek, tuvaleti karıştırmak, kakaya el sallamak, sifonu çeknce ağlamak gibi tepkiler de vermedi. ÇÜnkü bunları ilk öğrendiğinde henüz anlayamayacak kadar küçüktü. Sonra da tuvalete oturmak onun günlük rutini haline geldiğinden hiç garipsemedi.

Ben şu anki durumdan memnunum. İkinci bebeğimde de aynı eğitimi metodunu deneyeceğim. Kızımın psikolojisinden daha çok kendiminkini düşünüyorum ben :) 1 yaşından sonra o kakalar öyle pis kokulu ve yapış yapış oluyorlar ki... Üstelik bebe de durduğu yerde durmuyor. Temizlemek iyice zorlaşıyor. Kafayı sıyırırdım herhalde altını temizlemek zorunda kalsaydım.


keremsoykan

aslıperi hanıma katılıyorum.Her çocuk farklıdır ve bebeğinin istekleri önemlidir.çocuklarımızı hiç bir şey için zorlamamak.biz 5 yaşındayız ve 2 yaş civarı 1 hafta gibi bir sürede tuvaler alışkanlığı kazandık.deneyimli anne olarak aslı hanım sözlerini onaylıyorum.zorlamayın ne istiyorsa ona göre davranın tekrar bez talebi olursada bezleyin.

küçük birde not tuvalet alışkanlığını eğer eviniz ısı sorunu yaşamıyorsanız kışın ev ortamında geçin ( yazın ev dışında  geçen zaman daha fazla olduğu için parklarda daha zor oluyor evden çıkışınızla ışınlanarak dönmek zorunda kalmak ve ışınlanmanıza rağmen tuvalet
 kazaları yaşamak olasıdır :)))))pratikanne

Uzmanlarin dedigi "tuvalet egitimi" vermek. Eger cocugunuz tuvalete yapma "aliskanligi" kazandiysa bence bunu tersine cevirmeyin. Firsati kullanin. cocugunuzun tamamen kendi basina haber verip hic kaza yapmayacagini da dusunmeyin. Onu gozlemlemeye devam edip, belirli vakitlerde veya kakasinin geldigini hissettiginiz anda tuvalete oturun.

Tuvalet egitimi ile aliskanligi arasindaki fark o zaten. Birinde cocuga yeni birsey ogretmeye calisip sonra herseyi ondan beklemek. Aliskanlik ise cocugunuzu belli bir gunluk duzene alistirmak ve onu gozlemleyip tuvaleti geldiginde tuvalete oturtmak.

http://pratikanne.com/tag/bezsiz-bebek


arsli

Doğru yolda olduğumuzu görüp yola devam dedik.  Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. 


esraec

Benim de kızım 15-16 aylıkken tuvalete oturuyordu.Özellikle kaka yapacagını anlayıp hep oturagına oturttuk. Sonra zaten 6 aylıktan itibaren kabızlık problemi vardı ve tekrar 19 aylıktı bir kabız oldu ve Basında benim de olmamamdan sebeple sanırım , hep sonra oturmayı redetti. Ben bez ile daha çok popon acır desem de dinletemedim. Üstüne de gitmedim nasılsa 2 yasından sonra yaparız diye ama 2 yaşında ancak memeyi bırakınca yine erteledik tuvalet eğitimini.  

Şimdi de hep kakayı acı ile birleştirdiğinden, ben artık büyüdüm külot da giyeceğim dese de saatlerce çişini günlerce kakasını tutup, tuvalete cok az gitti. kakayı hiç yapmadı tuvalete, çişini üstüne bile yapmıyordu, yap tutma diye ısrar edince altına az az yapıyordu, ama her altına yaptıgında tepki vermesek de deli gibi aglıyordu. Sonunda, ben bebek oldum bez bağla dedi. Doktora gittik poposunda gerçekten sorun vardı. 
Yİne geri dönüş yapmak zorunda kaldık. Napıcagımızı bilemez durumdayım... Şimdilik bir ay ara vereceğiz. Mayo bezlerden takıyorum; bunalr kışlık külot, sonra yazlık külotlarını giyersin dedim ama bakalım nolucak:(CokBilmis

Her şey yoluna girer. Israr etmeyin artık bu saatten sonra. Kızınız bence çok büyümüş, artık tuvalete oturacağı zamanı kendisi seçer sanırım. Siz sadece klozete oturan çocuk resimleri gösterin. Yorum yapmanıza bile gerek yok. Böyle resimler olan kitaplar, dergiler alın. Kızınız mesajı alacaktır zaten. Tuvalet konusunu ise günlük hayatınızdan tamamen çıkarın. Siz rahatlarsanız, bebeğiniz de rahatlar.

Eğer tuvalete birlikte gitme fikrine karşı değisleniz: Gerekirse tuvalete beraber gidin. Siz klozette otururken size kitap okumassını, dergilerden resimler göstermesini isteyin.

Bir de banyodan önce tuvalete tutun. Mesala kızınızı soyun ve musluğu açın. "Ben küvetini doldururken sen de beni klozette oturarak bekle" deyin. Şırıl şırıl su sesinden dolayı içişini bırakır muhtemelen. EĞer bunu her banyo öncesi yapmayı alışkanlık haline getirirse çiş konusunda rahatlarsınız en azından.

Bir de okula başlamaya niyetliyseniz, okulda diğer arkadaşlarını görmesi, sizin işinizi de kolaylaştırır.


esraec

Zaten bebekliğinden beri tuvalete beraber giriyoruz, aynen dediğiniz gibi kitaplar okunuyor. 

Bir de onun da tuvalet ktiapları dergileri eklendi banyoya. Yani yapmam gerekn ne varsa yaptım, üstğne düşmüyorum zaten, beze döndük ama bugun yine külot giyeceğim diyor.
Zaten canım istemiyor demiş anneannesine, biz de sen ne zamn istersen o zaman yaparsın, zaten yapabiliyorsun dedik. Ama  kitpaları falan ortadan kaldırdık, konuyu hiç konuşmuyoruz ama Irmak açıyor konuyu maalesef. Geçiştirmeye çalışıyorum ama yok, bu efe ro üstüne gidiyor. GEçen gün aynen dediğiniz gibi banyo öncesi soyununca kendi oturdu ama yapmad:) banyoya girince yaptı:)

Şu an oyun grubuna gidiyor haftada üç gün ve orada herkes tuvalete gidiyormuş, bu d aondan heveslendi galiba ama bir yandan da bir kaygısı var ki ben üstüne düşmesem de redediyor. 
Hatta yaapbileceğinden eminim, okuldan da onayladılar, herşeyi çok iyi biliyor, çişini tutuyor, istediğinde yapıyor, bezine yaparken bile soyluyor ama konu onun canın istemesi sanırım :)))Cevaplamak için Üye ol