9 aylık tuvalet alışkanlığı

arsli soruyor: 6

22 aydan önce önerilmiyor ama maalesef oğlum artık bezine kakasını yapmıyor. Tuvalete tutar tutmaz ıkınıp anında yapıyor.  Vazgeçmesi için iki gün tutmadım nitekim huzursuzlaştı ama yinede yapmadı bezine.  "Amaaan be birşey olmaz" diyerek tutmaya devam mı etmeliyim yoksa inat edip beze yapmasını mı sağlamalıyım? 

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


CokBilmis

Klozetten korkuyor olabilir mi? Kakasından ayrılmak istemeyebilirmiş 2 yaş çocuğu. Oturağa oturtmayı denediniz mi?

Başıma gelmedi, bir şey bildiğimden konmuşmuyorum :) Aklıma gelenleri söylüyorum sadece, umarım kırıcı olmuyorumdur.


esraec

hayır akırıcı olurmusun, aksine birini cevap yazması cok mutlu ediyor beni..

Zaten fischer price'ın klozet seklinde olan otuuraklardan var.
klozete hiç oturtmadım. :)


CokBilmis

Elinizde gelen her şeyi yapmışsınız. Belki bundan sonra bir pedagoga danışsanız daha uygun olur. Kızınızın korkusunun altında yatan sebebi en iyi onlar tespit edebilirler. Bu dönemi herhangi bir psikolojik hasar almadan atlatmanıza da yardımcı olurlar.


esraec

evet ben de oyle dusunuyorum :)


shang

bizimki 3 yaşına girecek hala bez kullanıyoruz. bi kaç defa denedim. hiç oralı olmadım. kızım da bende vallaha hiç kafaya takmıyoruz. nasıl olsa bi gün yapacak. zorlamanın bir anlamıyok.


guven

Kimse üzerine alınmasın, tabi ki her çocuk farklıdır... ancak bizlerde malesef çağın 'güya' bize sağladığı kolaylıklar yüzünden farklı alışkanlıklar ediniyoruz.

Anneannelerimiz, annelerimiz bezleri ellerinde kaynatarak yıkadıkları için midir, 1 - 2 yaş da öğrenmiş oluyorduk... simdi istediğiniz yaşa kadar hazır atılan bezler ve bunların pazarlaması (ki doktorların da kısmen buna dahil olduğunu düşünüyorum) sonucu inanılmaz bir para saçaraktan altını temizlemeyi normal kabul ediyoruz.... 
Bana doğru gelmiyor (istisnalar hariç tabi ki)... bebekler çocuklar temizliği seviyor, biz ise onlara en baştan beze yapmak normal diye öğretiyoruz sonra da vaz geçirmeye çabalıyoruz
Cevaplamak için Üye ol