18 aylık oğlum tek kelime etmiyor :(

mnese soruyor: 7

Oğluma neredeyse yaşına kadar tv izlettirmedik ara ara denk gelirse ya da ilgisini çeken reklam olursa bakıyordu ama yaşını geçtikten sonra bizim büyük katkımızla tv ye fazlasıyla alıştı. Yemek yerken oturttum tv nin karşısına, önce pepe sonra reklamlar ve numberone:( Yabancı müziklere olan ilgisini gördükçe, oradaki dansları yapmaya çalıştıkça hoşumuza gitti ve daha çok izletmeye başladık sonucunun böyle olacağını hiç düşünmeden ve sonunda oğlum tv bağımlısı oldu. 

Önceden dede, baba diyordu ben annem diye sevdikçe de ara ara anne diye karşılık veriyordu ama şimdi hepsini unuttu sadece mama oda her şeye:( Bir hafta önce dank etti bize ne yapıyoruz dedik aslında yapmamamız gerektiğini başından beri biliyorduk çok mu geç kaldık bilmiyorum ama artık hiç tv açmıyoruz yemeği de tv olmadan da güzelce yiyor o benim kuruntummuş.
Her şeyi anlıyor, dediklerimizi yapıyor ama konuşmuyor işte istediklerini parmağıyla işaret ediyor, başka yerdeyse kolumuzdan çekip bizi yanına götürüyor, gördüğü bir şeyi asla unutmuyor yani konuşma dışında her şey normal.
Mutlaka bana kızanlar nasıl o kadar tv izlettirdin diyenler olacaktır ama insan bile bile yapıyor işte :(
Peki şimdi onu teşvik etmek için neler yapabilirim?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


mohter_of_sons

emziğini saklamanız emmesini azaltmak adına fayda getirmez anlayacağı zamana gelince emziğe veda partisi yapın mesela :)

benim oğlum şuan 10 aylık anne-baba-anneanne-dede v.s diyordu önce anlamsız sonra bilinçli olarak... şusıralar işaret parmağını keşfetti uzatı ıhh ıhh diyor ve tüm kelimeleri unutmuştu ki dün baba ve bugün anneanne demeye başladı yeniden :) endişe etmeyin rahatlayın.


ozlemada7

Bol bol konusmanizi tavsiye ederim oglunuzla,ve gercekten erkek bebekler daha gec konusuyorlar,endise etmeyin bencede.


GOGO05

benim oğlumda maalesef tv karşısında yemek yiyor ama ben bu tvden olumsuz değil olumlu şeyler gördüm pepeden 10 kadar saymayı renkleri falan öğrendi mickey farenin kulüp evinden aynen renk sayı vs öğrendi tembel kasabadan dans etmeyi öğrendi çok olumsuz bakmayın bence her çocuk farklıdır benim oğlum konuşabiliyor hem tv hemde 1 yaşında almış olduğumuz kitaplar sayesinde nesneleride öğrendi kitap alabilirsiniz sınırlı olarak tv izletebilirsiniz ve en önemlisi sürekli konuşun ve sorun


fleez

 benim kızım da 17 aylık olmak üzere inanın gece gündüz hiç susmadaan konuşuyor ama ağzından anlamlı sadece baba,dede,bebe çıkuyor. ben bunu hiç dert etmemiştim ama sizin bu endişenizi görünce dert etmelimiyim diye düşündüm:)) ama yok ben dert etmemeye devam edecdeğim çünkü daha küçükler ve benim için çocuğumun birkaç ay önce konuşmasının çok bir önemi yok neden nerseniz ben bu süreci geç yürüme sorunnunda yaşamıştım, etraf konukomşu dediğimiz birkaç kişinin insanın moralini berabt eden bir tavırla 15 aylıkken yürümeye başlayan kızım için bana zehir ettikleri birkaç ayı unutamıyorum:)))


televizyon meselesi hapimizin problemi, yaşadığımız şehir, semt komşu vs... derken havlar soğur eve tıkılırız, dağın başında otururuz parka gidemeyiz, komşularla anlaşamayız eve tıkılırız.. uykuyu sevmeyen bir çocuğunuz varsa sabahın beş buçuğundan gecenin onbirine kadar televizyon seyretmeyecekmiyiz, onca saat sadece oyun mu, sadece kitap mı, sadece konuşmak mı? yani ben bu tv işinin biraz koşullarla ve çocuğun günlük yaşama süreciyle ilgili olduğunu düşünüyorum, sizin çocuğunuzuzn da daha küçük olduğunu ve konuşması için daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum kendimce:))hiç televizyon izlemyen ve köyde yaşayan(yani onlarca çouckla hergün dışarda oyun oynuyor) kuzenimin 20 aylık kızı da konuşmuyor ama derdini bir şekilde anlatıyor desem belki sizi biraz vicdan azabından kurtarırım:))


Windy

Hepsini okuyamadım fakat emzik konusu ne kadar etkili bilemiyorum. Oğlum hiç kullanmadı emzik ve o da hala konuşmuyor.


iflah_olmaz

aras:-))))çok güzel anlar sadece anne-baba annane diyor.bende takıldım duruma.tv.konusunda hiç endişeli olmayanlardanım ben.zira aras ın reklam dışında bişey seyrettiğini de görmedim.yazın 2 yaş gibi hala konuşmazsa bi dr.göstericem bende.


Tibetinannesi

her cocuk farklıdır, takılmayın, 18 ay cook erken bir problem oldugunu dusunmek için .Kaldıki Einstein bile 3 yasından sonra konusmayı ogrenmiş,okula başlamadan once konusma guclukleri sebebiyle doktorlara tasınmıs :) Sizinki mutlaka şu anda gözlemliyor ve kaydediyor yasadıklarını, kendini hazır hissedince dokulmeye baslayacaktır. 

Ben her gun gun içinde ne yaptıysak yatmadan once sohbet şeklinde tekrarlıyorum, mesela bugun neler yaptık, parka gittik orda neye bindik ,kim vardı vs şeklinde, daha anlayacagı kelimeleri kullanarak. Bu şekilde kelime dağarcığı genişledi,hafıza kuvvetlendi, şimdi dilinin dondugunce kendisi isim vermeye başladı nesnelere insanlara, o bana anlatıyor neler yaptıgını, deneyin uyku oncesi rahatlatıyorda..
Cevaplamak için Üye ol