Doğum sonrası iş

ponyy soruyor: 10

Arkadaşlar merhaba...

özel sektörde çalışıyorum.  doğumdan çok kısa  süre sonra  işe dönmem gerekecek. bunu bende istiyorum. işimi kaybetmek ve uzaklaşamak istemiyorum.  11 yıldır aynı işyerindeyim.

en kısa ne kadar sürede dönülür?  20-25 gün sonrasında başlayabilir miyim acaba? 

 süt olayını nasıl hallederim ? bakıcı bakacak çocuğuma.  nelere dikkat etmeliyim bu süreçte. fikir veririseniz sevinirim. benim durumuda olan var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


bcos

doğumdan sonra böyle hissetmeyeceğinizi düşünüyorum... doğum izniniz sizin ve bebeğinizin hakkı bundan vazgeçmeyin.. 11 yıldır çalışıyorsanız işyeriniz yasal doğum izninizi kullandınız diye siz işten çıkarmaz, çıkaramaz...
ama siz kararınızı bu yönde verdiyseniz bir önceki kuşak size bu konuda daha iyi yardımcı olur sanırım... bildiğim kadarıyla eskiden devlet memurlarının doğum izni 20 ya da 25 günmüş..

Süt için iyi bir pompa edinin... bir de bebeğinizin biberonu kabul edeceğinden ya da bakıcınızın bebeğe kaşık kaşık süt içirmek ile uğraşacağından emin olun derim ben...


chroma

Doğum öncesi ve sonrası yasal süre 8'er hafta. Doğum öncesi iznine bağlı olarak doğum sonrası rapor süresi artabiliyor. Eğer öncesinde sadece 3 hafta kullandıysan doğum sonrasında 13 hafta raporlu oluyorsun. Raporlu olduğun sürede işyerinde bulunduğun  resmi olarak tespit edilirse (allah vermeye bir iş kazası felan olursa) işveren ciddi sıkıntı yaşar.

Süt izni de SGK'lılar için çocuk 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat. Bunu hangi saatlerde kullanacağına anne karar verir. İşveren bu konuda bir baskıda bulunamaz. Bazı işyerleri bu sürenin topluca kullanımına onay verse de bakanlık bu şekilde kullanıma pek sıcak bakmıyor. Ben mesela haftada 1 gün işe gitmemiş, diğer günler tam mesai çalışmıştım. Zira işyerim şehre 90 km uzaklıkta ve toplu taşım aracıyla ulaşılan bir yerde değil. Yani 1,5 saat erken çıkayım veya öğlen gidip geleyim demek gibi bir şansım yoktu ki bu benim de işime geldi.
 


turkuazz

yasal izninizi sonuna kadar kullanın derim nazicane.Bir de buna karar vermek için doğum sonrasını bekleyin,bebek o kadar küçük,aciz ve bensiz yapamayacak gibi gelmişti ki bana..11ay ücretsiz izinle birlikte 15 ay izin kullandım(devletteyim)..Şimdiki düşünceniz bu da olsa izninizi kullanmaya çalışmanızı öneririm,o günler bir daha geri gelmeyecek.


nnunnis

Bencede bebğinizi kucağınıza alınca daha uzun süre kalmak isteyeceksiniz yasal izniniz ne kadarsa onu kullanmaya bakın zira bu fırsatı birdaha bulamayacaksınız.Kaç kere doğum yapıcaz ki.


marina27

bende kafamda aynı planları yapıyordum, kendi işim uzak kalamam mecbur 20-25 gün sonra giderim diyordum ama olmuyor malesef. 40 günlük lohusalık süresi dedikleri şey malesef doğruymuş. 40 gün boyunca oğlum öyle 2 saatte 1 meme emme zamanına falan uymadı. bazen yarım saat emdi bazen 5 dk. bazen 3-4 saat uyudu bazen 30 dk da bir emdi. ama 40 gün bitimine doğru yavaş yavaş rutini oluşmaya başladı, ve ben 40gün sonra yarım gün sadece öğleden sonra işe giderek başlayabildim.
şimdi oğlum 3,5 aylık ancak 2,5 aydan sonra tam gün oğlumdan ayrılıp işime gidebilmeye başladım. ama siz 40 gün sonra mecbur olduğunuz için bir rutin oluşturabilirsiniz. öğle aralarında eve gidip bebeğinizi emzirebilirsiniz. mesela ben 8,30 da evden çıkıyorum oğlan saat 9,30-10 gibi bıraktığım sütü içiyor. ben de o saatte sütümü sağıyorum. öğle arası 12,30-13 gibi evde bebeği emziriyorum, sabahtan sağdığım süü bırakıyorum. öğleden sonra da 3,30-4 gibi bıraktığım sütü içiyor, ben o saatte yine sütümü sağıyorum. akşam da 18,30 gibi evde oluyorum. tabii seçtiğiniz bakıcı da çok önemli, gönül rahatlığıyla 40 günlük bebeği bırakabileceğiniz biri olmalı. en zoru da bu malesef :(ponyy

 

 en az 40 gün evde olmalıyım sanırım.   sabah 9 da emzirir çıkarım diye düşünüyorum. öğlene kadar 1 kez sağarım sütümü.   öğlen eve gider emziririm.  öğleden sonrada sağarım.  5 gibi de işten çıkarım.

en zoru iyi bir bakıcı bulmakta haklısınız:(  

biberona alışıp memeyi bırakır mı diye de korkuyorum .  birde emmediği zaman sütüm çabuk mu azalır.

 

 

 


tembelanne

ben 7 ay sonra iki hafta önce işe başladım ve bebeğimi deli gibi özlüyorum aksam olmuyor..keşke dah uzun kalabilseydim bugunler geri gelmeyecek:(


kapibara

Doğum sonrası yasal izninizi sonuna kadar kullanmak zorundasınız.Yasal izin süreniz bitmeden işe dönmeniz iş yerinizi zor durumda bırakacağı için dönmenizi istemezler.Kaldıki yasal süre zaten çok yetersiz inanın doğumdan sonra bu süre size az gelecek 6 ay da ücretsiz izin alma hakkınız var,bu izni aldığınızda da iş yeri sizi işten çıkaramıyor,eğer ücretsiz izin kullanmanızı istemiyorsa bu izni baştan vermeme hakkına sahipler,izinli olduğunuz dönemde yaptırım hakları yok.İzninizin tadını çıkarın bencede.ponyy

 

  ücretsiz izin kullanma şansım yok.  maaşıma ihtiyacım var.   5 yaşında bir oğlum da var.

 2. bebeğim olacak.  açıkcası maddi olarak rahatlamak için çalışmam gerekecek. 

 süt izni kulnamak istemiyorum çünkü ilk doğumumuda cumartesi olarak kullandım. ve 5 yıldırda kulanıyorum süt izinini. patronum çocuk askere gidecek sen halen cumartesi gelmiyorsun diyerek takılıyor:)  yani birde hafta içi tekrar süt izni kullanmam hoş olmaz.


chroma

İlk oğlunuzun doğumunda nasıl kullanmıştınız doğum iznini? Halen aynı firmada olduğunuza göre aynı şekilde kullanabilirsiniz sanki. Ama dediğimiz gibi, maaşınızın ödemesini bordroyla felan yapamazlar zira yasal olarak raporlusunuz ve raporlu olduğunuz süreçte çalışamazsınız.Cevaplamak için Üye ol