Doğum sonrası iş

ponyy soruyor: 7

Arkadaşlar merhaba...

özel sektörde çalışıyorum.  doğumdan çok kısa  süre sonra  işe dönmem gerekecek. bunu bende istiyorum. işimi kaybetmek ve uzaklaşamak istemiyorum.  11 yıldır aynı işyerindeyim.

en kısa ne kadar sürede dönülür?  20-25 gün sonrasında başlayabilir miyim acaba? 

 süt olayını nasıl hallederim ? bakıcı bakacak çocuğuma.  nelere dikkat etmeliyim bu süreçte. fikir veririseniz sevinirim. benim durumuda olan var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


FeyzaZ

Yasal olan 16 haftalık doğum iznini kullanmak zorundasınız. Bu sürede maaşınızı SGK ödüyor zaten. Ancak izin bitiminde toplu olarak alıyorsunuz. Brüt maaşın %75 i kadar bir tutar almıştım. O süre bittiğinde bebeğiniz yaklaşık 3 aylık oluyor. O zaman da tam anlamıyla rutini oluşmuş olur. Emzirme saatleriniz azalabilir. Ama bebeğe göre değişir.


Ben de hamileliğimin sonlarına doğru çok gerilmiştim. İzin, maaş, sigorta üstüme üstüme geliyordu. Önce ücretli iznimi bitirdim. Sonra bir baktım ki yavrum çok minik, 3 ay ücretsiz izin aldım, sonra 3 ay daha aldım ve 9 aylıkken başladım işe. Size tavsiyem hiç kafanızı yormayın şu an bunlarla. Bebek kendi cevaplarıyla çözümleriyle geliyor. Bir bakmışsınız herşey istediğiniz gibi olmuş.

Sağlıkla kucağınıza alın inşallah.


ipekkusgoz

16 haftanızı sonuna kadar kullanın, niye daha erken dönesiniz ki bu sizin ve bebeğinizin hakkı.Şu an doğum izninde misiniz?

İlk çocuğunuzda kullanmışsınız süt izni,bunda da kullanın bence.Ama sanıırm eviniz işinize yakın oluğu için günlük olarak kullanma şansınız var süt izninizi. Bu arada işe dönüğünüzde yine c.tesileri çalışmayacaksanız bu da çok büyük bir nimet olur tabii ki. Yıllarca c.tesi hatta pazar çalışmış biri olarak çok iyi biliyorum c.tesi günü çalışmamanın güzel bir şey olduğunu. Çift kafalı elektrikli bir pompa edinin.3 max.4 saatte bir olacak şekilde sağmaya çalışın.İhmal etmeyin sakın.


ponyy

sağolun arkadaşlar....

feyzaz  brüt maaşın yüzde 75 i kadar demişsiniz ama o oranda olursa net maaşımdan fazla almış oluyorum sskdan.   benim duyduğum net maaşın yüzde 40 eksiği oluyormuş. bu konuda beni aydınlatırsan sevinirim.   dediğiniz gibi biraz rahatlamam gerekiyor sanırım herşeyi milim milim düşünmekten yoruldum


Yasemina

SSK bıldırgesınde adınız gecmez, yasal olarak o vakıt calısmıyor gozukecegınız ıcın sogortanız odenmez. Ama sırket donmenızı ısterse maasınızı sıze avans olarak gosterır ama sıgortanız yıne de odenmez.


Aynı seyı ben de ılk cocugumda dusundum, ama zayıftı ve buyutmek hıc kolay olmadı. Kendımı 3,5 aydan sonra donmeye hazır hıssettım ve 4. ayın bıtımınde dondum.

Sızı ve calısma azmınızı cok takdır ettım ılaveten.


aytul79

http://www.calismadunyasi.com/dogum-parasi-nedir-dogum-parasi-ne-kadardir-sartlari-dogum-parasi-nasil-hesaplanir-dogum-parasi-icin-gerekli-evraklar bu siteden ne kadar doğum parası alacağınızı hesaplayabilirsiniz. yasal doğum izninizi zaten kullanma zorunluluğunuz var. 20-25 günlük bebeği bırakıp nasıl işe gitmeyi düşünüyorsunuz? çok minik olmaz mı? ben kıyamazdım sanırım. ilk kızım prematüre doğdu. kabaca 2 ay doğum öncesi, 2 ay doğum sonrası diye hesaplarsak eğer doğum öncesi iznim olmadan doğum yaptım ve kızım 4 aylıkken işe başladım. o zaman bile bana 4 aylık çok küçük gelmişti. 2.kızım dünyaya gelince 1 yıl izin kullandım :) bence şartlarınızı zorlayın ve kullanabileceğiniz kadar izin kullanın. işe başladığınızda da süt sağma yöntemiyle halledersiniz beslenmeyi. zaten 6.ay itibarıyla ek besinlere geçince daha da rahatlarsınız. kolaylıklar dilerim.


Yasemina

SSk'dan alacagınız para da brutun maasınızın %75'ı degıl, SSK bıldırgesınde sızın ıcın odenen rakamın 2/3 u oluyor ve bu para net olarak elınıze gecıyor, herhangı bır kesıntıye tabı degıl.


ponyy

 

  teşekkür ederim. hesaplamaya göre  tam olarak maaş ssk dan alınabiliyor. çok arkadaşım eksik alındığını söylemişti.  ne güzel..
Cevaplamak için Üye ol