anne sütü almayan ve gece uykusuna alışamayan 6 aylık bebek için

alev soruyor: 3

bebeişim 3. ayla birlikte anne sütünü kendi kesti. ilk andan itibaren ne yapmak istediğine çok kararlı bir bebek olarak bulduğumuz yolların hiç biri fikrini değiştirmedi, anlayacağınız uykuda veya uyanık farketmedi yani.
geçen ay doktorunmuza gittiğimizde geceleri de 2 saatte bir uyandığını söylediğimde ihtiyacı yok aslında deyip gece tahıl karışımı mama önerdi. ama yavrucum bir iki sefer bu mamayı kabul etti, ogunler de cidden belki de olması gerekn şekilde güzel uzun bir gece uykusu oldu. ama sonra aynı duzene geri donduk.
benimle aynı durumda olan ve doktorundan veya tecrubesinden bilinçlenmiş başka anne var mı acaba, bana fikir verebilecek?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


pericik

hemen hemen aynı durumla karşılaşmışız.. oğlum da 3 aylıkken anne sütünü reddetti... doktorumuza danıştığımızda biberon mamalarla başladık biz... tahıl veya kaşık mamalarla değil... tahıl ağırlıklı mamalara yanlış hatırlamıyorsam 6. aydan sonra başladık ve meyve pürelerine... uyku sorunumuzda olmadı hiç... başka bir doktora götürdünüz mü bilmiyorum ama ben tek bir doktorla kalmazdım...


handanT

uykuda içmemesi ilginç benim oglumda ayııken hiç içmedi hep uykuda besledim gündüz uykusunda gece uykusunda bence siz yinede uykdua beslemeyi deneyin eger karnı açsa mutlaka içmeli anne sütü gibisi olmaz


misafir

öncelikle çocuğun uykusu için hiçbir doktorun yapabileceği bir şey yoktur. ben 8 ay kadar geceleri 40dk. da bir uyanan bir bebeği bir yaşına kadar her ay düzenli 3 ayrı doktora götüren (bunların üçüde türkiyenin hatırı sayılır doktorları ) bir anne olarak bunu söylüyorum.
aç derler, tok derler, gece emsin derler, emmesin derler, enerjisi çok derler, ihtiyacı yok derler, vs... bu liste uzar gider. gaz v.s. gibi bir sağlık sorunu yoksa yapılacak birşeyde yok. kimi çocuklar az delik deşik uykular uyur :) kimisi sonra düzelir, kimisi düzelmezz :( daha doğrusu yetişkinlerde bile uykuyu seven insanlar vardır, birde az uyuyup dinç kalkanlar :) benim kızım mesela. 8.aydan sonra düzelmişti uykuları ama pek uykuya düşkün bir çocuk değil aslında. hep erken kalkanlardan olacak sanırım :)

mamalar ve aylar bebeklerin durumuna göre, annenin inançlarına göre farklılık gösterir. tahıllı mamalar daha tok tuttuğu için rahat bir uyku uyuyacağını düşünmüştür doktor. yanlışta değil.
ama uyku sorunlarının geneli 6 aydan sonra düzeliyor. umarım sizin bebeğinizde geceleri güzel güzel uyur :)

Cevaplamak için Üye ol