Arkadaşlar, çaktırmadan memeden kesmek diye bir şey var mı?

amasmid soruyor: 5

Bir iki haftadır kızımı gündüzleri emzirmiyorum, bir iki aklına geldi mi dikkatini başka bir şeye çekiyoruz o da unutup gidiyor. Ama geceleri sorarsanız tam gaz emmeye devam ediyor. Gündüz emmediği için zamanla geceleri de bırakır demiştim ama nerdee. Acele mi ediyorum acaba? Aranızda, zamanla kendiliğinden memeyi bırakan kuzuları olan var mı? Bu süreçte önerisi olan?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


yasemennn

bu çaktırmadan memeden kesme sorusunun cevabını bende merak ediyorum.mustafamami

biz önce geceyi kestik. o pek çaktırmadan olamadı. ağladı biraz, gece uyanınca babası ilgilendi. bir süre sonra alıştı. sonra akşamları kreşten aldığımızda arabada emziriyordum (yanlış olduğunu bile bile) ona da alışması iki üç gün sürdü. sonra sabahları kendisi yanıma gelip açıp emmeye başladı. hamile kaldım o arada. artık tadı mı değişti azaldı mı ne olduysa kendiliğinden bıraktı. şimdi ara ara açıp "meme burda" diyor gülüyoruz. 


mutluannelif

Yavaş yavaş azaltarak kesmek bana göre çaktırmadan kesmek. Bizim hikaye çok fark ettirmeden oldu.22 aylıktı, memeyi şımardıkça istedi yaz günleri beni çok bunaltmaya başladı ve kesmeye karar verdim. Önce gündüz emme taleplerini gece uyumadan önce emersin diye reddettim. Çok kararlı davrandım, ağlamadı sızlamadı ama zaten öyle huyları da hiç yoktur. Gece uyumadan önce emer öyle uyurdu ama memede değil. Emerken artık az em dedim mesela normalde 5 dakika mı emiyor, önce 3 sonra 1 dakika ile sınırladım. Elbette saat tutmadım hiç sevmem öyle şeyleri. Az emme diyorduk bu emme işine. Yavrum öyle alışmıştı ki artık kendiliğinden azıcık emip bırakıyordu az emicem diyordu. Bir gün tamamen kesildi. Aklımda kalan ...Sanki o gece ben yoktum akşam evde, akşam anneannesi bizdeyken uykuya daldı. Öyle unuttu gitti emmeyi. Ama zaman zaman eskileri sordu, hatırlattı. Küçükken emerdim, beni emzir vs. Emme güdüsü hala var kendisinde bunu kimi zaman belli ediyor. Kararlı davrandım, kestikten sonra emzirmeyi filan asla düşünmedim.


amasmid

Gece her kalktığında emzirmek yerine su ver demişlerdi ama bende işe yaramıyor, çünkü memeden önce su teklif ettiğimde resmen öfke krizine giriyor mecburen suyu bir kenara bırakıp onu kucağıma alıyor meme veriyorum, sakinleşince ve birazcık tatmin olunca bu kez memeyi bırakıp kendi su istiyor.çünkü mememde artık süt yok, susuzluğunu gidermek için mecburen suya ihtiyacı var. yine de önce memeyi almak istiyor, anlayacağınız bildiğiniz dudak tiryakisi.

bu arada, tam gün çalıştığım için mi yoksa hamile olduğum için mi bilmem ama sütüm neredeyse kesildi. bu yüzden olacak gündüz bıraktırmak zor olmadı ama gecede hiçbir değişiklik yok.

bu az emme olayını bir deneyim. ama öncesinde onunla yapacağım "artık daha az emme yapacağız, sen büyüdün artık emmeye ihtiyacın yok" vs. gibi konuşmaları 22 aylık  bebemin anlayacağından şüpheliyim.  işe yarar mı bilmiyorum.mutluannelif

Konuşmanızı anlar neden anlamasın 22 aylık bebek küçük değil ki. Bence yılmadan konuşun, anlatın. En güzel iletişim yolunun biri sevgiyse diğeri de sevgiyle anlatmak, konuşmak. Minicik bebeklerin bile her şeyi anladığını düşünüyorum. Kolay gelsin, sevgiler.Cevaplamak için Üye ol