Sanırım desteğe ihtiyacım var...

gesnur soruyor: 6

kızım 8 aylık olmak üzere ama bana yapışık. aslında hiç şikayet eden bir anne değilimdir hatta hep istemişimdir kızımla birbirimize yapışık olalım diye:) ücretsiz izin aldım kendim bakmak için kızıma. bu aralar ise çok bunalmaya başladım hatta bunaldım. 1 dakika bile durmuyor. oturarak oynamak istemiyor, hep kucakta gezmek istiyor, ya da ayakta durmak istiyor. ama sürekli bir mızırdanma halinde. hiçbir oyuncak fayda etmiyor. sık sık parka gidiyoruz orda da bana yapışık. kimseye gitmiyor. babasında durmuyor. duşa giriyorum babası kucağında gezdiriyor ama yine de durmuyor. duşakabini açıp ordan bunlara bakıyorum konuşuyorum düşünün görselliği:))

oyuncakla oynamak istemiyor, sadece anahtarlarla susuyor anahtarlığı verince oyalanıyor birkaç dakika. ama bazen burada okuyorum da kızım şu oyuncakla dakikalarla yarım saat oynadı filan diye çok üzülüyorum.acaba kızımda bir sorun mu var?ne yapmam lazım var mı benim gibi olanlar?:((

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


momofbam

Bu kadar sana yapışık hale sen mi getirdin yoksa bebeğinin tercihimiydi bilemiyorum ama tek bildiğim bundan sonrası için diğer aile bireyleriyle de vakit geçirmesine izin vermen gerektiği. Sana bağımlı olması senin hoşuna gidiyor olsa da aslında bebeğinin özgüvenini geliştirmesi açısından sağlıklı bir durum değil bence..
Şu sıralar seni bunaltmış olması belki de bir sıkıntısı vardır ondandır.. diş çıkarıyor olabilir mi acaba? Bartu da pek mızmız olup, hep kucak istiyor diş çıkartma dönemlerinde..
Ne olursa olsun ben böyle bunaltıcı dönemleri yanımdakilerle konuşarak, paylaşarak, bunu yaşayanın bir tek ben olmadığını düşünerek, bu dönemin geçici olduğunu hatırlayarak ve bugünlerin bir daha gelmeyecek olduğunu, bebeğimin büyüyor olduğunu düşünürek atlatıyorum..


burcuveduru

evet yaaaa:((( nedir bu diş midir, ayrılık kaygısı mıdır bilmiyorum ama bizimki de sürekli kucak istiyor son bir haftadır. önceden bir oyuncakla yarım saat falan vakit geçirebilirdi ama şimdi 5 dakika mızmızlanmasa seviniyorum :( sanırım gelişimsel bir aşama, geçicidir diye ümit ediyorum...


neretva

6-9 ay arası ayrılık kaygısı olabiliyor. Daha doğrusu ne zaman emekleme, yürüme başlarsa o zaman. Çünkü şu zamana kadar sizi kendiyle bir sanıyordu. Şimdi anladı ki, o veya siz yürüyüp gidebilirsiniz. Off hayal etsenize hayatta bildiğiniz, güvendiğiniz yegane insandan ayrı kalma ihtimali. Ve artık object permanence da var, yani eşyaların o görmediğinde de var olduğunu biliyor. Bebekken gözüne görünmezseniz, yoksunuz, sizi özlemiyor. Oysa şimdi sizi göremediğinde de bir yerlerde var olduğunuzu biliyor ve özlüyor.

Bunun geçici bir dönem olduğunu düşünüyorum. Çok yakında çağırıyorum gelmiyor kucağıma, gezmeye gidenlerle gitmek istiyor diyebilirsiniz. Şu anda korkularını pekiştirmemeye çalışın. Ona haber vermeden ortadan kaybolmak gibi. Ama tabii bağımsızlığını da destekleyin. Bol bol parka, dışarı götürün. Akrabalarınıza götürün. Yeni ortamda hemen yeni birinin kucağına vermeyin. Siz tutun gene. Biraz alışınca, kendi isteyince gitsin. Ona veda etmeden (kısa ve öz, dramatik olmadan) bir yere gitmeyin. Bu dönemde sık emmek de isteyebilir. Biliyorum çok bunaltıcı ama geçecek. Kucakta taşınmak istiyorsa sling faydalı olabilir.


bcos

bizim de şu ara mızmızlığımız tavan yapmış vaziyette, dişleri çıkıyor ve onun huzursuzluğu var, sürekli kucak istiyor. Oyuncaklarla oynasa bile tek başına kesinlikle durmuyor. Gündüzleri çalışıyorum, anneannesiyle durmaya alıştı ama geceleri başkasının kucağına gitmiyor. Dün gece hepten kötüydü, kucağıma alıyorum uyuyor, yatağına bırakıyorum ağlıyor, gece ikiden sonra sabaha kadar evin içinde dolaştık... ne yapacağımı şaşırdım valla...


DoRuK_DiLeK

yürüteç aldınızmı ben bu sorunu bir süre böyle çözmüştüm. kendi biryere ulaşmak için çaba sarfediyor hem oyalanıyor hemde mutlu oluyordu.


yagmur16

Arkadaslar 6-9arasi biz de sizin gibiydik.Kendikendine eğlenmeyi bilmiyordu.Yere battaniye serip bütün gün oyun oynuyorduk, emiyordu vs. Kucagimdayken evi supurup,viledaliyorduk.Uyuduğu zamanlar kalan islerimi yapıyordum. Ne zaman ki emeklemeye başladı rahat nefes aldım.Artık oyuncaklariyla oynuyor, kütüphaneyi dağıtıyor,koltuğa tırmanmaya çalışıyor.artık hersey bizim için oyun, tut sunu tut sunu demem bile...(hemen kaçıp,hızlı hızlı emekliyor) sadece uykusu gelince mizmizlanip yanıma geliyor.Büyüdukce bu bağlılık azalacak,emin olun...Cevaplamak için Üye ol