Emerek uyumuyor, arabada uyumaya alıştı

dilek80 soruyor: 10

Merhaba,

Yklaşık 1 ay önce işe başladım. İşe başlamadan önce kara kara düşünüyordum hatta size de sormuştum emerek uyuyan çocuk uyur mu başkasında diye. Bebekler durumlara göre çok güzel adapte edebiliyorlar kendilerini gerçekten. Babanemiz arabasında sallayarak uyutuyor. Ben aslında sallanmasına çok karşıydım ama başka türlü uyumadığı için başka seçeneğim kalmamıştı. Şimdi yeni bomba, artık hafta sonları ben emzirerek uyutamıyorum mutlaka arabasında sallanmak istiyor,ağlıyor. Ben bu hafta sonu ısrarla arabasında uyutmadım, piş piş emzirerek uyuttum 1 saati buldu:-(. Arabasında bu kadar alışmasını hiç hiç ama hiç istemiyorum. Düşünsenize bir yere gidince, hadi arabasını da taşı falan. Hemde sallamak da istemiyorum... Sabah işe biraz geç gidiyim, emzirip uyutayım dedim ama uyutamadım. Çok moralim bozuldu kendimi dışlanmış hissettim artık beni istemiyor gibi geldi. Uff zaten işe gidince beni unutur mu diye üzülüyordum, çok üzgünüm…..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ipekkusgoz

artık sizi emmiyor mu yoksa emerken uykuya geçmediği için mi sıkıntı yapıyorsunuz.Benim ki de ben olduğumda emerken uyuyordu ama gündüz bakanlar da uyutmayı başarıyorlardı. Sonra bir süredir emerek uyumuyo, emiyo yatağa bırakınca uyuyo. Değişebiliyor yani tercihleri,istekleri.Tıpkı arabasında sallanarak uyuması gibi emerek uyuması da çok doğru bir şey değil aslında.

Muhtemelen siz sabah işe gitmeden önce emzirirken son derece gergindiniz.Bir an önce uyusa da çıksam ya da acaba uyuycak mı uyumayacak mı diye epey sıkmışsınızdır kendinizi. O da bu gerginlikten uyumamaış olabilir. Benim de uyusun diye gözünün içine bakıp inadına uyumadığı zamanlar çok olmuştur.


dilek80

Teşekkür ederim ipekkusgoz. Emiyor biraz, hiç emmiyor değil. Tabii bir süre sonra atlıyor kucağımdan emeklemeye çalışıyor yani dış dünya çok ilgisini çekiyor. Emzirerek uyutmak doğru değil çok iyi biliyorum ama sallamayı hiç istemiyorum sanki ona zarar veriyormuşum gibi hissediyorum. Benim problemim artık haftasonları bende babanesi gibi arabasonda sallayarak mı uyutmalıyım? Bir yere gittiğimizde arabayı taşımak istemiyorum ama nasıl uyuturum onu bilemiyorum. Dediğiniz gibi sabah biraz gerildim aslında, uyusa da çıkmam lazım gibi.. Ama geçen haftasonu da çok zorlandım uyuturken o zaman acelem de yoktu. 1 saat uğraşttım uyutmak için.


GOGO05

siz öyle hissedersiniz ama aslında hiç de öyle olmaz bende aynı duyguları yaşadım ama oğlum işten gelince hep beni isterdi zamanla alışırsın memeden kestiğindede aynı duyguları yaşayacaksın ama hepsi geçiyor ve bebişin aslında senden kopmuyor aksine daha çok bağlanıyor


ipekkusgoz

Benimkiler de (anane babane) en başta ben yokken ayakta sallayarak uyuturlardı. Maalesef müdahale edemiyorsun çünkü gündüz onlarla.Öyle uyutma böyle uyut derken çocuğun uyku saatinden çalınıyor.Benim de çoğu zaman uyutmak için ayakta sallamaya başvurmuşluğum olmuştu. Ama sonraları oğlum ayakta uyumayı reddetmeye başladı vs.O zamanlar da başka yöntemler buluyorsun mecburen. Ama belki de sizin durumunuzda uyku eğitimi gündeme gelmeli, bilmiyorum ki. Kendi yapmadığım bir şeyi tavsiye ediyormuş gibi oldum ama o yöndeki önerileri de alıp kendiniz ve oğlunuz için en doğru uyku şeklini belirlemiş olursunuz diye söylemek istedim.


dilek80

Öğlen eve gittim, pek yüzüme bakmadı. Biraz emdi, sonra istemedi çünkü uykusu vardı. Direk babaneye atladı uyumak için. İşe gelene kadar ağladım. Benim bildiğim bebişler anne işe gidiyor diye ağlıyordu ama ben ağlıyorum beni sevmiyormu diye. Neyse benim sevgim ikimize de yeter o mutsuz olmasında...ipekkusgoz

Yapmayın lütfen üzmeyin o kadar kendinizi. 9 aylık bir bebekten bahsediyorsunuz.Beni sevmiyor diyorsunuz. Olur mu hiç.Kabul ediyorum çalışan anne olarak vicdan azaplarımız çok ,buluttan nem kapıyoruz ama lütfen öyle düşünmeyin.


dilek80

Geceden de çok uykusuzum (5 aydır hep uykusuzum:-)) o yüzden sanırım dediğiniz gibi buluttan nem kapıyorum. Ben gerçekten hiç kıskanç bir insan değilim ama evladım olunca ben de kendimi tanıyamaz oldum. Kayınvalidem gül börek bakıyor oğluma çok şanslıyım. Ama ben süt izninden gelince yalnızca 3 saatim kalıyor oğlumun uyumasına. O sırada yanlız onunla ben ilgilenmek istiyorum, ama olmuyor işte. Hep babanemiz de yanımızda. Art niyeti yok, biliyorum ama kuzumu tek başıma öpüp koklamak istiyorum...İş yerinde, benim burda ne işim var diyorum. Hatta işi bırakmayı düşünüyorum... Ama sonrasında oğlum büyüyünce pişman olurmuyum, sonuçta ona daha iyi bir gelecek vermeye çalışıyoruz hepimiz. ipekkusgoz, 9 ay erken mi benim gittiğimi anlaması için? Pek takmıyor gidişimi:-(


ipekkusgoz

Gittiğinizi anlaması kötü bir şey değil ki. Annem gidiyor, akşam da geliyor'u öğrenmesi gerekiyor zaten. Sizi sevmiyor olduğunu düşünmeniz normal olmayan:), öyle bir şey yok çünkü.. Yalnız naçizane tavsiyem evde olduğunuz zaman her şeyiyle siz ilgilenin. Bizimkiler ben kapıdan girer girmez salıyorlar üzerime:). Ellerimi yıkamamı, wc'ye girmemi, üzerimi değişmemi bile bekleyemiyorlar:)). Peşimde dolanıyor ben onu kucağıma alacak temizliğe ulaşana kadar:)). Mesela haftasonları bizimkiler gidiyor ,haftasonu da tamamen bana ait bakımı.Buna dikkat etmeniz gerekir diye düşünüyorum. Siz evde olduğunuz müddetçe kendiniz ilgilenin. 3 saat kaliteli birlikte olduktan sonra hiç de az bir zaman emin olun. Ha bir de sakın sırf bu yüzden işi bırakmayı düşünmeyin.gamze_yavuz

Dilek merhaba, benim oğlumu da gündüz sallayarak uyutuyorlar bazen çarşafta bazen salıncakta bazen ayakta, ben de sallanarak uyumasın diye çok çabaladım ama sonuçta oğlumun tercihi de bu yönde oldlu diye düşünüyorum örneğin ben bakarken kucağıma alıp evi gezerken pış pış yaptığımda uyuyabiliyordu anane-babanneye kesinlikle direndi. Yatağında pış pış yaparak uyutabiliyordum anane-babanne yatakta tutamadılar bile.

Ben işe başladıktan sonra da gündüzleri emerek uyumayı da kesti. Ama bence eşimle ve benle daha fazla vakit geçirmeye çalışıyor hafta sonu mümkün olduğunca uyumak istemiyor. Çok uykusu gelirse de ,ben salıncakta sallarken kesinlikle uyumuyor, eşim sallayınca bazen uyuyabiliyor.

Yani durumlar çok farklı değil ama ben çok dert etmiyorum sonuçta benim olmadığım zaman keyfinin yerinde olması daha önemli ben yanındayken bir çözüm bulurum diye düşünüyorum.

Ben geldiğim zaman kayınvalidemin baktığı zamanlar o hala cocuğa müdehale ediyor ama bence hem cocugu çok sahiplendiği hem de gelin işten geldi yorgun yardım edeyim diye uğraşıyor. Sonuçta sen gelince hiç bir şey yapmıyor olsa cocugu sevmiyor mu cocuktan bunaldı mı diye düşünürsün.

Yani kayınvalidene kızma o kendince sana iyilik yapmaya çalışıyor ama rahatsız oluyorsan gelince herşeyi ben yapayım sen zaten çok yoruldun sen dinlen diyerek gönlünü yapabilirsin.

Son olarak cocuklar bizim, annesi biziz ve en azından 3-4 yaşına kadar anneye düşkünlük devam ediyor sonrasında dış dünya daha çok ilgisini çekecek(zalim kader:)

Birlikte geçirdiğin zamanın tadını çıkar..


dilek80

Gamze Merhaba,

Çok teşekkür ederim, bayağı rahatladım. Demekki çok benzer durumlardan geçiyoruz. Haftasonu hiç uyumak istemiyor, ama uyku belirtisi de vermiyor, çok şaşırıyorum:-)

Bizim babanemiz sürekli bizde kalıyor. Hiç art niyeti yok, çok iyi bir insan, sağolsun yardımcı olmaya çalışıyor.  Ama bende eve gelince oğluşla şımarmak, onu mıncarmak, dans etmek istiyorum:-) O yanımdayken yapamıyorum, hep yanımızda. Bu sıralar uykusuzluk tavan yaptı, bizimki 4-5 uyuyor sonra saat başı bazen yarım saatte bir uyanıyor nedense...Sanırım saçma sapan şeyleri takar oldum. Neyse sağolsun dün eşim söylemiş, sen yorulma dinlen Dilek gelince bakar çocuğa diye (Dün ilk defa eşime söyledim biraz, söyleyemiyorum kırılır diye) . Sağolsun hiç sorun yapmadı, bende tek başıma oğluşla 2 saat oynadım ama çok iyi geldi. Gün geçtikçe onu daha bir özlüyorum daha çok alışmam gerekirken. Tek başıma yemeğini yedirdim, yıkadım, masaj yaptım, öptüm kokladım:-) Zaten bizimkisi en geç 7'de yatıyor, gündüz uykuları 30 dakika olduğu için.


Cevaplamak için Üye ol