bronşiolitte antibiyotik iğnesi

sehergil soruyor: 4

Geçen çarşamba bronşiolit teşhisi koydu doktorumuz. O gün ventolin tedavisi yapıldı. Evde kullanmak üzere bricanyl ve zinnat şurup verdi. Zinnat şurubu verdikten hemen sonra çıkarıyordu. bu gece çok huzursuz olduğu için sabh tekrar götürdüm. zinnat yerine iğne verdi bu sefer. İlk dozunu yaptırdık.  aylık çocuk için ağır bir tedavi değil mi? Duocid şurubu başka doktor hastalığın başında vermişti. İğne yerine onu mu versem? Napim arkadaşlar. Çocuğum bir türlü düzelmiyor.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


peyibal

2. bir görüş alın, güvenilir başka bir doktora danışmaktan zarar gelmez.Bronşiolit ciddi bir hastalıktır ve özellikle de bebekler bu kadar küçükken iyi bir tedavi gerektirir.Oğlum 3,5 aylıkken olmuştu, iğneye gerek kalmamıştı ama sizinki gibi ilaçları içtikten sonra kusmuyordu.
Çok geçmiş olsun.


oko

öncelikle geçmiş olsun. ben de 8-9 kez bronşiolit tecrübesi yaşadım. sadece birinde antibiyotik tedavisi aldı oğlum, o zaman da akciğer rontgeni çekilmiş, kandaki crp değerine bakılmış ve enfeksiyon olduğu tespit edilmişti. bu yüzden antibiyotik almıştı. bronşioliti diğer üst solunum yolu hastalıkları gibi tedavi etmeye çalışmak kimi zaman gereksiz ilaç kullanımına yol açabiliyor. çocuğunuz sadece bronşiolitse ve herhangi bir enfeksiyon tespit edilmediyse antibiyotik kullanımına gerek olmayabilir. ventolin ve gerekirse pulmicort vb. kortizonlu ilaçlar ile tedavi gördü oğlum. konunun uzmanı bir doktor bulmak çok önemli. eğer istanbuldaysanız, göğüs hastalıkları uzm. Elif Dağlı, ya da alerji dr. haluk çokuğraş konuyla ilgili işinin ehli kişiler. geçmiş olsun tekrar 


sehergil

teşekkürler. konu ciddi ve çocuk hastalıkları uzmanı yeterli değil mi diyorsunuz anladığım kadarıyla. Hastalık başlayalı 10 gün oldu ve öksürükte azalma olmasına rağmen ciddi bir iyileşme yok.


oko

her çocuk doktorunun tecrübesi aynı olmayabilir diyelim. bronşiolit konusunda tecrübesi olan bir çocuk doktoru da uygun tedaviyi yapar tabiki. yukarıda size verdiğim isimler önce çocuk doktoru, sonra göğüs hastalıkları ve alerji konusunda ihtisas yapmış kişiler. oğlum 2 aylıkken bronşilit geçirmişti, 1 hafta hastanede yattığında tedavisini bir çocuk doktoru yaptı, kadıköy florence nigthingale hastanesinde Dr Ramazan bey var, sadece çocuk doktoru ama konuyla ilgili deneyimli.Cevaplamak için Üye ol