Bebeğiniz yemek yemeyi reddettince yaklaşımınız nasıl oluyor?

birbebekannesi soruyor: 10

Bebeğim kilosu alt sınırda; bu yüzden yeme eylemi bizim için çok daha önemli... Son iki aydır yani dişlerimiz çıkmaya başladığından beri iştahımız çok değişken, 2 gün iyi 3 gün kötü gibi...Ama son 3 haftadır yeni bir huyumuz var; ağzımızdaki yiyeceği olduğu gibi dışarı çıkarıyoruz. Püskürtme şeklinde değilde, diliyle itiyor, çenesinden aşağıya akıyor. Sevdiği yiyeceklerde de öyle...Pütürlü gıdalar, parmak gıdalarla ilgili bir sorunumuz yok. 6 dişimiz de var. Gün içerisinde 9 gündür sadece 450 cc devam sütü alıyoruz. Öğlen sebze çorbası, akşam üzeri de yoğurt ama bunlarda zorla...Meyve geldiği zaman ağlıyor, yoğurduna katıyorum, çok katınca yoğurdu da reddediyor. Yani beslenmemiz çok az, hareketimiz çok...Bu enerjiyi hangi yiyeceklerden alıyor, merak ediyorum. Beslenme aralıklarınız uzatmamızı önerdi doktor, ama fayda etmedi.

En son 23 te 180 cc devam sütü alıyor, sabah içtiği mama bile isteksiz; 2 ayrı parçada içiyoruz. Menümüzde kahvaltı, meyve bu püskürtmeden dolayı olmuyor; ne oyunlar yapıyoruz ama yok. Bende strese giriyorum, bazen yansıyor tabi...Kendimi dışarıdan pek gözlemleyemiyorum, anne olarak hep haklıyım:) Şimdi ağlıyoruz; kilosu normal olsa biraz boşvereceğim ama yapamıyorum. Sizin yaklaşımlarınız neler? Araya zaman koyuyorum, açken veriyorum; stresi yansıtmamak için neler yapabilirim?


Bu soruyu cevapla


20 Cevap


elifmis

yemeyi reddediyorsa bir kaç kez daha oyunlarla dil dökerek taklit yaparak yedirmeye çalışıyorum.bazen yiyor bazen ısrarla yemiyor. zorlamıyorum. birkaç saat sonra tekrar deniyorum yine yemek istemezse sevdiği bir yiyeceği teklif ediyorum.şimdiye kadar sevdiği bir şeyi hiç reddettiği olmadı.bazen de örneğin sebze püresi, bir et gibi iştahlı yemez. yoğurda bayılır , yoğurtla başlayıp, kaşığın ucuna yoğurt ortasına sebze püresi verip yediriyorum.sebze de yemiş oluyor böylece:)


reoc

Kızım 12 ay 1 haftalık. Kilosu 8800 gr. 25-50 persentil arasındayız. Yemek yemek istemediğinde kaşığı birkaç kez ağzına 4-5 cm uzaklıkta uzatıyorum, istekliyse zaten yiyor, değilse bırakıyorum.Bu yaklaşımım ek gıdaya başladığımdan beri böyle. Kilosu az da olsa hiç zorlamadım.Eğer çorba veya başka yemeği istemiyorsa yoğurt ya da meyve deniyorum. Meyveye hiçbir zaman hayır demiyor.Belki bu yaklaşımım yanlıştır; çünkü böylece "Ben sevmediğim şeyi yemezsem annem bana meyve verecek." düşüncesine sahip olmuştur. O an yemiyorsa başka bir şey vermemek daha iyi olabilir. Sevdiği şeyleri pişirmeye çalışıyorum. Hep aynı şeyleri değil tabii. Yiyecekleri ağzından dışarı çıkartmak davranışı bizde de oluyor.Bizdeki anlamı; o yemeği sevmediği ya da doyduğu. Yemek istemiyorsa eline alıp oynamak da istiyor. Ben de her şeyi yemediği için çok zorlanıyorum. Her zaman sakin kalmak mümkün olmuyor. Elinde küçük bir oyuncağı ya da kaşığı olduğunda daha iyi yiyor.Bazen de mama sandalyesine biraz su döküp oynamasını sağlıyorum. Aynı anda ben de yemek yiyerek, balkonda yemek yedirerek, yemek yemiyorsam kitap okuyarak sakin kalmaya çalışıyorum. Sizi çok iyi anlıyorum.Bebeğiniz kaç aylık? Şu da rahatlatıcı oluyor: Kendi kendisine yemesine izin vermek. Kızım kendisi yerken çok mutlu oluyor. Kızım yiyecekleri ağzına 9 aylıkken götürmeye başladı. O gün bugündür sulu meyveler dahil her şeyi eline veriyorum.Başarmak çok hoşuna gidiyor. Kolaylıklar dilerim.


bir_anne

Merhabalar,

Ben de aynı sorunu yazmak için açtım nurti yi ki ne görüyüm yalnız değilmişim:) Zorla yedirilmiyor ya da ben mi yediremiyorum bilmiyorum. Bizim baykuşun kilosu da biraz sorunlu. Geçen hafta doktora gittiğimizde 2.5 ayda 100 gr kilo aldığını öğrendik ve ben çok üzüldüm. Doktor sütümün yetmediğini, süt maması vermem gerektiğini söyledi. Bu yetmezmiş gibi bu haftayı da hasta geçirdi oğlum ve iştahı iyice kapandı.
Ben bu sorunlara ek olarak bir de kayınvalidemin "bu çocuk aç, yemezse ya zekası geri kalırsa, gelişemezse, daha yürüyemedi" gibi birsürü endişeleriyle boğuşmak zorunda kalıyorum.. (eşim şehir dışında olduğu için bir süredir onlarda kalıyorum) Gerçekten çok seviyorum kendisini ama benim zaten birsürü endişem var, benim morale ihtiyacım var..anlatamıyorum. Onu kırmaktan korkuyorum..
Offf yani velhasılı kelam arkadaşlar "bu çocuk aç" ise neden yemez? Hadi aç değil sütten mi alıyor gıdasını? Hadi alıyorsa sütten niye kilo almaz?? Biraz bunalımdayım galiba umarım sizin de canınızı sıkmamışımdır...sevgiler


mustafamami

bir_anne ek gıda vermiyor musunuz? artık bence bu aydan itibaren mamaya filan başlamaya ne gerek var anlayamadım ben... benim oğlum da bir ara mikrobik bi hastalık geçirdi, kusma ishal vs ve bir hafta sadece serum ve memeyle yaşadı. ne su ne ekmek :( 

vücutları neye ihtiyaç varsa onu istiyor merak etmeyin... 

kv'yi hı hı yapıp geçin. sabır dilerim zor iş... ama ek besinle ilgili gurmebebek diye bir site var öneririm... 

birbebekannesi; onca zahmetle hazırladıktan sonra ağzına bile sürmediği çok oldu. bazen kızdım ama şimdi bıraktım. yemezse yemiyor. çok açsa meyva, peynir, ekmek... ısrar etmiyorum. ben de yoğurt içine sakladım çok ama yutmuyor artık kerata :)) daha dün mis gibi sebzeli mücveri çıkardı ağzından :/ 


_cilerman_

merhaba,

benim oğlumda yemekle arası hiç yok. Ama oyunlarla yedirmeye çalışıyoruz. Hala yemiyorsa ara veriyoruz.1-2 saat sonra tekrar deniyoruz.Tek yediremediğimiz şu sıralar yoğurt. Son 1 aydır ağzına sürmüyor.Kilomuz iyi çok şükür. Aslında 1 ay öncesine kadar çok çok iyiydi.Ama dişten dolayı 1 hafta sadece süt ile beslendiğinden kilo verdi. Şuanda da çok fazla yemek seçiyor.Sevdiği meyveleri görünce ağlıyor ama çorba ver ağzına sürmüyor.   
ilke_esma

Bebeginiz kaç aylık ? Kizima zamaninda cok ısrarcı davrandim ama bu bana olumsuz bir sekilde geri döndü. Inada bindirdi isi sevdigi seyleri bile yemez oldu. Artik beraber kahvalti yapıyoruz sofrada ne varsa teklif ediyorum istedigini yiyor omlet ve ya krep seviyor mesela. Ama bugün hic bir şey istemedi ve yarim seftali yedi. Israrci değilim kisacasi. Tabi ki üzülüyorum yemedigi zaman 2 ay hic kilo almadi bu ay biraz almisti hasta olunca verdi hemen. Kilosu yuzde 75 persentillerdeydi 50ye düştü. Ama israr etmenin de faydasini görmediğim için artık daha rahat davraniyorum.


velvele

bir tane de bende var:) ama benimki bazen güzel yiyip bazen hiçbirşey yemeyenlerden.10 gün iştahlı  10 gün iştahsız gibi.

yemediği dönemlerde daha iyi beslensin diye hazırladığım ona özel yemekler yerine biz ne yersek ona da teklif edip yediği kadarını kar sayıyorum.bazen elimde olmadan ısrar ediyorum ama ben de faydasını görmedim ağzından çıkarıyor zaten.

bugün sadece azıcık omlet , anne sütü 100 ml , inek sütü  150 ml ile duruyor bu saate kadar. 


portakallikereviz

Reoc'un dediklerine katılıyorum. Bir de Carlos Gonzalez'in bebeğim yemek yemiyor kitabını çok öneririm. Ben baştan beri o kitapta ve başka bazı kitaplarda okuduğum şu formülle yaklaştım: sağlıklı yemekleri, doğru şekil ve zamanda sunmak benim görevim. Yiyip yemeyeceğine ve ne kadar yiyeceğine karar vermek onun görevi.

Ayrıca 1 yas civarı ciddi bir iştah azalması oluyor, zira büyüme yavaşlıyor. Bizim kızımız dörtte birine düşürdü miktarı. Biz miktarlara takıp stres olmamaya çalışmalıyız. Zira miktarlar çocuğun sürekli değişen iihtiyaçlarına paralel. Bir de aslında bütün bir haftanın toplamına bakmak lazım.

Yemek yemeyi sevmesi, az bile olsa neşeye yemesi ve yemeğinin kontrolünün onun elinde olması aslında ona sağlık ile ilgili verebileceğimiz en önemli özellik diye düşünüyorum. Onun zihni henüz diyetlerlr, zeka artırıcı besinler masallarıyla, ve türlü piyasa söylemleriyle kirlenmiş değil. Sadece ihtşyaç dahilinde yiyor. Ona güvenelim.

Ben de bazen zorlanıyorum o zaman bunu hatırlamaya çalışıyorum.

Yemeğini kesinlikle yemiyor ya da çok az yiyorsa yemek pişirmemi gerektirmeyecek zaten bir sofrada olabilen ürünlerden çeşit sunuyorum, ekmek, meyve, peynir gibi. Diş zamanı için işe yaradığını gördüğüm tek tavsiye araya soğuk besin koymak, diş etleri uyuşuyor sonra yemeğe devam edebiliyor. Meyvesi yoğurdu kalıplarda dondurup, ucunda çubukla dondurma gibi verdim, azıları çıkarken onu bir tek bu rahatları. Arada ceviz, fıstık vs de koyuyordum karışıma. Dondurma üstüne et yediğini bilirim.birbebekannesi

Çok teşekkür ederim hepinize, güzel öneriler var, uygulamaya çalışacağım. Size örnek bir menü yazmak istiyorum, yorum yaparsanız çok sevinirim.

Sabah uyanır uyanmaz 150 cc devam sütü

Yarım şeftali, yarım muz(Kahvaltı kesinlikle reddedildiğinden meyve veriyorum 11 gibi) Bunun yarısını bazen yiyor, ama genellikle ağlıyor.

Öğlen kıymalı sebzeli çorba

İkindi yoğurt(Meyve hiç yemediyse meyveli yoğurt)

Akşamları da 180 cc süt, gece de 180 cc süt...

Bu menü oldukça kısıtlı; kahvaltı yok, akşam yemeği de...Süt vermediğimde aç yatmayı becerebilen bir bebek ve fizyolojik bir nedeni yok çok şükür. Yalnız biz kiloda sadece %9 persenteldeyiz, biraz daha düşsek hesaplamaya alınmayacağız:( Trajikomik bu duruma bazen fizyolojik bir neden olmadığı için gülümsüyor, bazen de ağlıyorum resmen...%50 lerde olsak gerçekten takmayacağım, çocuğun yapısı bu diyeceğim ama bu kadarı da fazla.


portakallikereviz

Sütlerin toplam kalorisini biliyor musunuz? Özel bir süt mü?Cevaplamak için Üye ol