Yanlış mı yapıyorum ?

praticus soruyor: 5

oğlum çok hareketli bir bebek haliyle mama sandalyesinde yemek yerken çok çabuk sıkılıyor dolaşarak ya da tv karşısında yemek yemesinide ben istemiyorum.Hal böyle olunca yemeğini yedirirken sürekli eline değişik oyalanabileceği şeyler bulup veriyoruz  ya da babasıyla araba oynarken yediriyorum.Çok açta olsa ikinci lokmadan sonra kalkmanın yollarını arıyor oyunla yemek yedirerek yanlış mı yapıyorum acaba ?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


mert_mert

bende öleydim halada öle ama iş değişti şimdi tvye bakıp yiyor normal yolla asla yemiyor yani elinde araba olucak iticek çekicek ya tvye bakıcak ya kaşıkla oynucak..yani sanırım çoçuklar başka türlü yemiyor yemek ama tvde çok yedirdiğim oluyor ama olmazsa olmazlardan değil öle ..


TuffGong

oyuncak yerine ekmek,muz,karpuz yani öğününe yakın olan yiyeceklerle oyanabilir belki.biraz yer,biraz yere atar ama oyalanır bir şekilde diye düşünüyorum.


fistikcik

Bu yaş çocuklar çok çabuk sıkılıyor mama sandalyesinden, hele de yürümeye başlamışsa.
Ama çözüm maalesef oyun oynarken yemek yedirmek değil. Yanlış demeyelim de, sizin için ileride sıkıntı olur, kendi kendine yemeyi öğrenmez, hep peişinde yemekle koşturmanız gerekebilir, diyelim.

Bunun önüne geçmek için yemeğin kendisinin eğlenceli, keyifli olması lazım. Mama sandalyesinden bunalıyorsa önce sizin kucağınıza oturabilir. Ya da normal bir sandalyeye. Biraz dikkat ederseniz, hareketlerini kollarsanız, düşmez artık normal bir sandalyeden.

Yemeğin kendisi nasıl keyifli mi olur ? Öncelikle kendi kendine yemeye teşvik edilmeli. Uzun kollu bir önlük giydirin (İkea'da var), yere örtü serin. Verin eline yiyecekleri. Kendisi kemirsin. Artık püreyle beslemeyin. yemekleri mıncıklasın, oynasın, ama kendi yemeye de çalışsın. Sizi taklit etmeyi isteyeceği için eline bir kaşık verin. Bırakın kaşıkla da döke saça yemeye çalışsın. Baby Led Weaning yaklaşımını araştırın.
Bu konuda ingilizce kaynak daha fazla, türkçe pek yok. Ama şuralarda bazı deneyimler var :

http://durukuzusu.wordpress.com/2011/01/13/mama-sandalyesi-ve-baby-led-weaning-olayi/

http://binbirincigece.blogspot.com/2012/01/baby-led-weaning-son-durum-raporu.html

Bir yemekten sıkılır ya da istemezse hemen alternatif sunabileceğiniz şekilde hazırlayın sofrayı. Masada yemeğin yanında meyve, yoğurt, zeytin, tereyağı vs de olsun. Yemekten sıkıldı mı ? "Aa bak burada kiraz varmış, hadi saplarını çıkaralım" deyin ve eline verin kirazları. Saplarını çıkarsın. Ama ağzına atmasına engel olun. "Önce anne çekirdeklerini çıkarsın" deyin. Çekirdeğini siz çıkarıp 2-3 parçaya bölün. Kendisi yesin. Tüm mevsim meyveleriyle bunu yapabilirsiniz. "Hadi şeftaliye çatal saplayalım" deyin. Küçük şeftali parçalarına çatalı saplamaya kalksın. Becerenezse siz çatalına geçirin bir parçayı, o ağzına götürsün.
Meyveden de mi sıkıldı ? "Aa burada yoğurt kavanozu varmış" deyin. Kavanozun kapağını birlikte açın, yoğurdu kaseye koyun. "Bak ben de yiyorum" deyin, sizin de önünüzde bir yoğurt kasesi olsun. O da kendi kasesini döke saça kaşıklasın.
Herşeyi yere atar ve hiçbir yiyeceği istemezse de "Aç değilsin sanırım" deyip nmasadan kaldırın. Ama ardından siz onu beslemeye kalkmayın. 10-15 dakika bekleyin. Tekrar masada yemeye oturtmayı deneyin. Çoğu zaman ikinci defada yemek isterler. Yine de istemezse gerçekten aç değil demektir.


praticus

zaman zaman oyalandığı şeyler ekmek meyve pilav vs.oluyor ama kendi kendine bir öğünün tamamını yemeğe alıştırmadım.ara öğün olarak verdiğim meyvenin bile 1/3 ini yiyip geri kalanından sıkılıp atıyor.böyle böyle alışıcak galiba.Fıstıkcık linkler için ayrıca teşekkür ederim.


fistikcik

Rica ederim. Sadece şunu ekleyeyim : yemeğin ya da ara öğünün tamamını bitirecek diye beklemeyin. Daha doğrusu, bizim belirlediğimiz miktarı yiyecek diye beklemeyin. O ne kadar yemek istiyorsa o kadar yemeli. Bize az görünebilir, ama demek ki ihtiyacı budur.Cevaplamak için Üye ol