lego ebatı

sule_bilge soruyor: 4

kızım 2 yaşına girdi bizde hala şu kocaman parçalı legolardan var.küçüklerden alayım diyorum,oyun odası olan bir lokantada zevkle oynadı küçük parçalı legolarla.
orta boy mu almalı.
bir de şu çok minik parçalı -damla sen kitubide lego temizleme postunda bahsetmiştin-olanlar var,onlar için ince kasların epey gelişmiş olması gerek sanırım.öyle mi?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bence kutuların üstünde yazanlar yönlendiri oluyor. Mesela 5 yaşına kadar duplo yani büyük olanlar, sonra da küçüklere geçiliyor sanırım. Konu, şekiller, yapım da yaşa göre ayarlanıyor sonuçta. ;)


Damla

sul_bil, biz önce dublo aldık, ama sonra dayanamayıp 2,5 yaşına doğru ufaklardan da aldık. Benim eskiler de işin içine girince, en büyüğünden en küçüğüne bir sürü parça oldu.

Ilgaz o en minik parçalara da aldığımızdan beri hakim. 3 yaşına kadar yutar falan diye tek başına oynatmadık zaten miniklerle. Şimdi de takamadığı, çıkartamadığı parçalar olursa yardım istiyor. Hatta City serisinden var evde, uçak motorsiklet gibi, bizimle birlikte kılavuzdaki yönlendirmeleri takip ederek yapabiliyor. Gerekli parçaları buluyor, doğru yönüne bakıp birleştirebiliyor rahatlıkla. Çoğu çok imce detaylarıi minik parçaları olan şeyler. Bir gün birlikte bir kamyon yaparken bana telefon gelmişti ve ben konuşana kadar bir baktım, kılavuzun yaptığımız bölümünden kopmuş, başından beri "anne bunlar tekerlek di mi" deyip durduğu tekerleklerin olduğu bölümü yapmış kılavuzu da karıştırarak. Arada çok eksik parça var ama sonuçta cantları falan becermiş, 6 tekeri yerleştirmiş tabanın üstüne.

Biz bu tabloyu görünce Dublo almayı bırakmış, hatta keşke hiç almasaydık falan demiştik. Ama artık oyun kurmayı ve kendisi bir şeyler yaratmayı keşfetti. Kendi haline bırakınca da genelde büyüklerle başlıyor anlamlı bir şeyler inşa etmeye. Sanırım hayal ettiği bir şeyi daha büyüklerle ortaya çıkarmak daha kolay onun için. İkisini de alın özetle :)


sule_bilge

teşekkürler


Ulku

cocuklar "yapamaz" dedigimiz cogu seyi ellerine verip denettirirsek cok onceden yapiyorlar, sasirtiyorlar, acaip bir cevherler.. mesela buyuk kizim eslestirme (hafiza) oyununu benden daha iyi oynuyor, ustelik ilk denemesinde bile benden iyiydi! inanamamistim, bir kere anlattim, oturduk, oyle acip kapatacak sandim rasgele, yok ilk seferde hepsini buldu.

duplolar 2 bucuk yasina kadar falan parca birlestirme, basit figur olusturma icin iyi, sonrasinda bu amac icin yetersiz kalir ama o zaman da oyun kurma, gercek hayati canlandirma isini goruyor.
butun parcalari tek buyuk bir figur olusturmaya yonelik olan legolar ise 5 yas sonrasi icin uygun gorunuyor. hatta kimiler var ki cok karisik, daha buyuk cocuklar icin. ben duployla 5 yas arasi bir cozum ararkan "building brick set"leri kesfettim. onda da kilavuz var, ama daha basit sekiller ve basit onergeler ile. ve de kafasina gore sekil yapabilecegi bir suru parca. 6166 ve 6194'u begendim, 6194u aldik simdi bekliyoruz gelmesini. ikisini bir incele istersen.Cevaplamak için Üye ol