18 aylik kizim uzun suredir benimle uyuyor yatagina nasil alistiricam bilmiyorum?!

panikanne_ soruyor: 8

Calisan bir anneyim. Yatak odamizdaki yataginda uyutup yatagina koysamda birkac saate uyanip kucak yapiyor uyumaya devam ettiremiyorum e bende sabah is guc diye yanima almaya basladim bu durum 4 aydir boyle ve artik onun icin uyku rutini anneyle uyumak demek ( babamiz da bir suredir salonda uyuyo cunku horlama problemi siddetlendi yaza ameliyat olucak ). Yatakta surekli hareket halinde ve ben surekli ustunu ört aman dusmesin diye boluk porcuk uykularla ise geliyorum. artik mutsuz ve surekli gerginim. aslinda bir odasi var bebekliginden beri hazirladigimiz takimi olece duruyo. artik orda uyutmaya baslamak istiyorum ama nerden nasil baslicam kafam cok karisik. Lutfen deneyimli anneler fikirlerinize  ihtiyacim var.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


guta

Valla sizi üzmek gibi olmasın ama bir kere alıştılar mı çok zor geçiyor o dönem. Biz de ilk oğlumda yaptık aynı şeyi. İnanın 5 yaşına kadar beraber uyuduk. Gerçi çok kararlı olsam illa ki alışırdı bence. Çok üzerine gitmedim. Eğer kesin yatağına alıştırmak istiyorsanız birkaç hafta uyumamayı göze alıp, kendinizin buna hazır olduğu noktada alıştırabilirsiniz. İlk önce siz onun yatağına terfi edersiniz. Biliyorum sığması zor ama oluyor, ben denedim :) Biraz o yatakta alışınca, yatmadan yanında oturarak durursunuz. Bunu da kabul edince, yavaştan yanına bir sandalye koyup orada beklersiniz. Zamanla da tamamen uyumaya alışır. Yani doktorlar böyle diyor da ben yapamadım :)

Yalnız çocuk büyüyünce, insan aman iyi ki sarıla sarıla uyumuşum da diyor yani :) Tadını da çıkarabilirsiniz, çünkü 4 ya da 5 farketmez er geç her çocuk kendi yatağında uyumaya başlıyor. 


jelly_fish

ne güzel sarılın sarılın uyuyun :) ben şimdi hiç neden yokken - hasta falan değilken- bazı geceler bir iki saat yanında yatıyorum oğlumun :)

Beşiği duruyor mu? Uzun kenarını çıkarıp, beşiği yatağımızın tam yanına koymuştuk, böylece hem yan yana yatıyorduk hem de herkes kendi yatağında yatmış oluyordu. Ayrı yataklara alışınca ikinci adımda odasını bir iki parça yenilikle çekici hale getirip "senin odan" fikrini verebilirsiniz. Bir kaç ay boyunca "senin odana da .. alacağız, çok güzel olacak" gibi telkine başlarsanız odasını sevebilir. Biz taşındık, aylar önce başladık, yeni odanda şöyle yaparız, yeni odanı ne renk boyayalım vs. Yeni evde ilk gün odasını ayırdık o da sormadı kabullendi. Siz de odasının yerini ya da şeklini değiştirseniz yeni düzende yeni kural gibi belki kabul edebilir. Mevcutu değiştirmek çok zor olabilir, en azından bizde öyle.


kurablyemm

Bizde de aynı.baba salonda.ben çalışıyorum.beşikte uyuyup sonra yatağa geçiyor.kendi odası ve yatağında yetmiyor maalesef.yazin ayırmayı düşünüyorum.


kurablyemm

Ben üstünü örtmekle başa çıkamadık direkt tekmeliyo kombiyi açtım ev sicak26falan 2kat giydiriyorummustafamami

valla bence de bir kat fazla giydirin mis gibi beraber uyuyun derim. ben ince polardan tulum almıştım üstünü örttürmüyor hiç diye, kızıma da ince penye pijama üstüne onu giydiriyorum. onun size ihtiyacı var henüz yanınızda rahatlıyordur. 


panikanne_

Benimle uyumadan once cok alisik degildi bana . yani ise gidince sabahlari aglamayan evde disarda yada ailelere birakirken pesimde deli divane kosturmayan bi cocuktu. Hatta ozenirdim diger annelere benim kizim niye bana duskun degil diye. Ama birlikte uyudugumuzdan beri cok farkli hersey. yaklasimi anne diye seslenisi. her sabah operek uyandiriyo yanaklarimi severek o beni minciriyo o kadar muhtesem bisey ki . cevrem ise gidiyosun yatin birlikte nolucak doysun sana diyo zaten 3 4 yasinda yatagina illaki gecicek diyende var. ama uykularim paramparca ve duzensiz ister istemez isimi de etkiliyo.

Bende lcw dan uyku tulumu aldim ustunu acsada dert etmiyorum bir iki gundur. bizde mecbur bikac derece fazladan aciyoruz her gece.

Bilmiyorum simdi sizde uyuyun diyince ben mi cok dert ediyorum yoksa olmasi gerekenden cok mu gec kaldim acaba diyorum. 

Peki odasina gecirmeye kalkarsam kisin yapmasam mi yazin daha mi iyi olur dersinizmustafamami

hayır hayır tam tersi geç kalmadınız erken bile :) bence de en azından yaza kadar bekleyin yatağını ayırmak için. esıcak sıcak mis gibi doysun size :)) bir daha bu kadar küçük olmuyorlar. merak etmeyin o zaman size bağımlı değil tam tersi güvenli bağlanmış oluyormuş. ben oğlumda çok hata ettim kızımla doya doya yatıyorum... 


kurablyemm

Ben kendisi isteyince yatağına geçirecek.beraber uyuyun niye uykusuz kalıyorsunuz.biz sabah beraber inanıyoruz bakicim geliyor kahvaltı yapıyoruz.babasimi rahatsız oluyor acaba


Cevaplamak için Üye ol