televizyon

ekim_ soruyor: 5

arkadaşlar,
televizyon seyrettirme konusunda genel yaklaşımınız nasıl? Ben 16. aya kadar seyrettirmedim, daha sonra da günde 1-1,5 saati geçmeyecek şekilde sadece babyfirst ve baby-tv seyretti oğlum. Ama biz de bu nedenle tv seyretmiyoruz ve yavaş yavaş sıkılmaya başladım.Tv konusunda olumlu veya olumsuz herhangi bir etkiyle karşılaşan oldu mu?Bu konuda deneyimlere ihtiyacım var; çünkü herşey kitabi olmuyor. Biraz uygulamaları duymak istiyorum..
Sevgiler..

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


MineAda

Kızım 36 aylık .Ben de aynı şekilde kızıma hala günde 1-1,5 saat kadar baby tv, baby first izlettiriyorum. Başka çzigi filmlerde şiddet falan görürsem onu uyarıyorum " kızım bu senin yaşına uygun değil kavga ediyorlar" falan gibi. O da benim kaçırdığım yada hoşuna gitmeyen birşey gördüğünde "anne bu bana uygun değil, değiştir" diyor. :D
Bizde hemen hemen hiç tv seyretmiyoruz. Seyrettiklerimizde Ada'yı çok etkilemeyecek şeyler bulmaya çalışıyoruz. Ama hemen kapabiliyor. Aşk- ı memnu'nun dizi müziğini duyunca bile başlıyordu "anne aşkı memdu başlıyor" diye.  Ama dediğin gibi bende sıkılmaya başladığım için onu çok etkilemeyecek şeyleri izlemeye başladık. O yattıktan sonra da daha bize hitap edenleri izliyoruz hala.


ekim_

Paylaşımın için teşekkürler mineada.
Beni en çok sıkan ; haber bile alamamak..Haberler çocuklar için en tehlikeliler arasında bence.Bu nedenle de açmıyoruz.Bizimki oldukça geç uyuyor.O yatınca da yorgunluktan bitkin düşen ben de uyuyup kalıyorum. Bazen acaba fazla mı korumacıyım diyorum kendime..


Ulku

olumlu/olumsuz etkisini sanirim biz gozlemleyemeyiz, gozlemlesek de yaniltici olabilir, cunku daha baska bir suru faktor var hayatin icinde cocugun gelisimini etkileyen + cocugun bir yaradilisi, yapisi da var. ayni etken her cocukta farkli siddette kendini gosterebilir. o yuzden ben bu konuda arastirmalari takip ediyorum.

bir de ben uyuma saatinize takildim. her aksam 22:00-22:30 gibi uyutmaya calissaniz? (melatonin hormonu).


ekim_

merhaba ülkü,
uyku saatleri ben işe başlayana kadar 21-21:30 gibiydi..Ancak daha sonra düzensizleşmeye başladı.Uykusu gelse bile direniyor..Biz de aklı bizde kalmasın diye her gece 22:30 gibi beraber ışıkları kapatıp yatıyoruz ama uyuması 1-1,5 saati buluyor ve bu süre içinde defalarca kalkıyor,birşeyler talep ediyor..


khan

Aşağıda "benzer sorular" başlığının altındaki linklerde daha önce aynı konuda sorulmuş sorular var, ilginizi çekebilir. Kimisinde çok hararetli tartışmalar dönmüştü hatta :)

Biz televizyon seyrettirmiyoruz. Biz de seyretmediğimiz için kolay oluyor ama seyrediyor olsaydık çok zorlanırdık kesinlikle.

Ben kişisel olarak 21 aylık bir çocuk için 1-1.5 saatin biraz fazla olduğunu düşünüyorum. Biz de bir dönem 1 ay kadar bir süre günde yarım saat Baby TV seyrettirmiştik ve Fransa'da o ve benzeri programlarının yayınının yasaklanmasıyla ilgili bir haberden sonra kestik. 1-2 gün itiraz etmişti ama sonra tamamen unuttu.

Gelişimini de gayet normal sürdürdü. Televizyon seyreden akranlarından bir eksiği yok.Cevaplamak için Üye ol