Bebegi ne zaman oturtmak gerekir

akkiz soruyor: 8

bebegim haftaya salı   üç aylık oluyor ne zamn oturtmam gerek şimdiden kendsini kaldrmaya çlısıyo kafasını felen  tutabiliyo.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


berlindenbirseda

6 aylıktan önce oturtmayın, kemik-kas gelişimi için uygun değil, üç ay çok erken. 6 aydan sonra kısa sürelerle ve etrafında destekle yavaş yavaş başlarsınız. Kendini kaldırmaya çalışıyorsa belki yakın zamanda dönmeyi başarır, ne güzel. Boynunu tutması da güzel, bu konuda daha da destek olmak için kısa sürelerle (5 dk filan) yüzükoyun yatırıp önüne ilgisini çekecek birkaç oyuncak vb. koyabilirsiniz.mustafamami

bence de çok erken. yüzükoyun yatırıp boynunu kaldırmasını sağlamak iyi geliyormuş. sırt ve boyun kasları güçleniyor. ben oturtmayı pek denememiştim, sonra bir gün kendiliğinden oturdu... acele etmeyin :)  


akkiz

evet bende  yatryorum yüzü koyun boynunu kaldırıyo .şuan tam dönmyo ama cenin pozisyonuna gelebiliyo .bizi annem hep 4 aylıkken oturtmya baslamıs banada diyo sende 4 de oturt diye ama


akkiz

dönme derken nasıl yani berlindenbirseda

Yüzükoyunken sırt üstü veya sırt üstü iken yüzükoyun hale gelebilmesini kast ediyorum dönme derken. Cenin pozisyonuna geliyorsa dönmesi bence yakındır, bir gün pat diye dönebilir, koltukta vb. çok dikkat etmek lazım. 


Annelerimiz pek çok konuda aceleciler, beni de çok eleştirmişlerdi 8 aylıkken filan elinden tutup adımlatmıyorum diye. Oysa benim oğlum 8 aylıkken daha ancak tam olarak oturabiliyordu, bir yeri tutup kalkmayı denemesi 10,5 ayı, emeklemesi 11,5 ayı buldu, 14,5 aylıkken de yürüdü. Erkenden adımlatmaya çalışsam belki de bir zararım olacaktı ona, ayrıca üşenmiştim uğraşmaya. Bebekler bir şeye hazır olduklarında zaten belli ediyorlar. 


halbuse

Bebeğinizi gözlemleyin, ben 5 aylıkken oturtmaya başladım kısa sürelerle çok da hevesliydi. 6. Ayda desteksiz oturmaya, 9. Ayda da kendi oturur pozisyona gelmeye başladı.

Kendini geriye atarsa denemenin. Kesinlikle 4 aydan önce denemeyin derim ben.


bbadee

Ne oglumu ne de kizimi oturttum.

Ikiside zamani gelince kendiliginden otrdu.


nilayy

Geçenlerde 4. Ay kontrolumuz vardı, doktorum kısa süreli olarak destekli oturtmaya başlayabilirsin dedi. Bir de yüzüstü yatırıp; göğüs hizasına havlu koy, o kendini kaldırmaya çalıştıkça sırt kasları da güçlenecek dedi...


Cevaplamak için Üye ol