hamilelikten dolayı işten çıkartılıyorum:((

17gul34 soruyor: 10

Arkadaşlar Lütfen bana bi yardım edin noterde çalışıyorum. ve 6 aylık hamileyim  ama izinim sorun olacağı için beni işten çıkartıyorlar. daha doğrusu istifa etmemi istiyorlar. ve 13 mayısta 1 yıl oluyor. 1 yılım dolmadan 30 nisanda işime son verecekler yani istifa edeceğim. tazminat falanda vermiyorlar. sadece susmam için bir maaş kendi maaşım ve bir maaşta fazladan verecekeler. ama ben hamile halimle okadar çok çalıştım karda buzda geldim. yeri geldi burdaki herkezden çok çalıştım. ve en önemlisi burada çalışmaya ihtiyacım var. hem doğum param hem tazminatım yanacak. ben ne yapabilirim. istifa kağıdını imzalamak istemiyorum.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yardım edebilirmi...

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


hilaldefne

İşten çıkartılman için haklı ve geçerli bir sebebe ve bunu yazılı olarak ispata ihtiyaç var. (Örn: İşe sürekli geç gelmişsindir, bu konudaki yazılı uyarıları yaptıkları halde devam etmişsindir gibi, müşteri şikayeti üzerine yazılı uyarı almışsındır gibi..) 


Hamilelik sebebi ile işten çıkartma (ki sanırım uyanıklık yaparak senin istifa etmiş olmanı istiyorlar) benim hatırladığım kadarı ile haksız sebeple işten çıkartmadır. Buna hakları yok elbette. 

Haklarını bildiğini ve buna göre davranacağını söyler karşılıklı konuşursan belki olumlu sonuç alırsın. Bu işyerinde çalışmak istemiyorsan da doğum iznine kadar devam edip, doğum izninden sonra çıkışını yapmalarını rica edebilirsin. doğum izninde olduğun 16 hafta süresince SGK primi yatırmıyorlar senin adına zaten.

Ama üç kuruş için elemanını hem de maddi manevi en çok ihtiyacının olduğu dönemde harcamaya ve strese sokmaya çalışan işyerinden ve sahiplerinden ne hayır gelir bilemem.. Üzüldüm..


aytul79

17gul34, öncelikle durumuna gerçekten çok üzüldüm. bir annenin en keyifli serüvenidir hamilelik. fakat bazı dengesiz insanlar yüzünden bu sürecin sıkıntılı geçirilmesine sakın izin verme. İlk 6 ay içerisinde hamile kalmış olsaydın işten çıkarma işlemi yapabilirlerdi. Bunda da en fazla kötü niyet tazminatı ödemek zorunda kalırdı. fakat şu durumda iş akdini sonlandırmaları yasal değil. işe iade davası açarsan kazanırsın. sakın istifa etme lütfen. istanbul barosunu arayarak iş hukuku avukatı talep edebilirsin. ordan en sağlıklı bilgiye ulaşabilirsin. tabii çsgb'na şikayetini de iletmeyi ihmal etme.


17gul34

saolun arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum.
evet soda; bu  saatten sonra asla düzelmez iş ilişkilerimiz.
hakkımı arayacağım. ama istanbuldayım ve tek başımayım. ailemdende kimse yok. tek başıma nasıl baş ederim. biliyorsunuz noterler avukat kanunun bir boşluğunu bulurlar diye korkuyorum. en önemliside hamilelikten çıkartıldığımı nasıl ispatlıycam. bana şahitlik yapacak ökimse yokki. herkes çıkartılmaktar korkar. ama bu parayada ihtiyacım var. tekrar konuşup doğum paramın yanmamsı için doğum iznine kadar  çalışmak istediğimi söylesem ve tamam deseler ama o 2 ay bitmez benim için yapmadıkları zulüm kalmıycak biliyorum. ama en çok ihtiyacım olduğu zamanda bunu bile bile nasıl böyle birşey yapıyorlar ya. anlıyamıyorum bir türlü.. Tanıdığımımz bir Avukatı arayıp görüştüm. imzalama herhangi bişey dedi ve işkura git dedi. İlk önce işkura gideceğim. eğer onlarda ordan bişey yapamazsa sizlerinde dediği gibi istanbul bölge müdürlüğüne gideceğim.. herşeyin hayırlısı:((


fistikcik

Hamilelik sebebiyle sizi işten çıkaramazlar, istifa etmeye zorlayamazlar. 1 yılınız dolmadan hiçbir hakkınızın olmadığı da külliyen yalan. 1 yılın dolması sadece kıdem tazminatıyla ilgilidir. İşten haksız yere çıkarılmakla hiçbir ilgisi yoktur. İyi bir iş hukuku avukatı bulun, Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne de danışın. Bu saatten sonra işyeriyle aranızı iyi tutmak gibi bir arayışınız olmayacağına göre avukatınız patronunuzla temasa geçsin. Yaptıklarının kanuna aykırı olduğunu ve gerekirse Çalışma bakanlığına şikayette bulunacaklarını bildirsin. Bakalım o zaman ne yapıyorlar.


GOGO05

işten çıkarılma sebebinin hamilelik olduğunu bildirir bir kağıt iste bakalım ne yapacaklar 13 mayısa kadar beklemeye çalış ve tazminatını mutlaka alguven

Sakın imzalama, zaten o ekstra maaş rüşvet gibi, umarım hersey yoluna girer. Çok vicdansız bizim insanlarımız, hamilelikten dolayı işten çıkaramazlar, sen birsey imzalayarak haklarından vaz geçmediğin sürece de haklı konumda olmaya devam edersin. 


fistikcik

Gogo05 çok doğru söylemiş. İşten çıkarılma sebebini yazılı istediğinizi belirtin. Bu sizin hakkınız.

Bu da Alo Maliye forumunda bulduğum bir bilgi :

"Öncelikle, kendi sağlığınız ve doğacak çocuğunuzun sağlığı açısından, sorunları birebir yaşamaktansa İş Hukuku konusunda tecrübeli bir avukatla anlaşıp, sürecin dışında kalmalısınız. İmza etmeniz istenen belgeleri avukata danışarak imzalayınız.
İşverenin size karşı uygulayacağı baskılara ve yıldırma politikalarına karşı kayıtsız kalmayın.
Haklarınızın tamamını almadan tabii ki ayrılmayın.
Hamilelik nedeniyle işten çıkarmanın geçerli bir sebep teşkil etmeyeceği İş Kanunu'nun 18. maddesi d fıkrasında açıkça belirtilmiştir. Böyle bir nedenle işten çıkarılırsanız işveren size kıdem(bir yıldan fazla çalışmanız olmalı) ve ihbar tazminatı ödemek zorundadır; Bu duruma karşı:
İş Kanunu'nun iş güvencesi hükümlerinden yararlanıyorsanız, işe iade davası açabilir,
yararlanamıyorsanız (işyerinizde 30 kişiden az çalışan varsa), işveren aleyhine kötü niyet tazminatı davası açabilir ve büyük olasılıkla kazanırsınız.
İşsizlik sigortasından yararlanma şartları mevcut ise, işverenin sizi işten çıkarması halinde bu haktan yararlanırsınız.
Kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretini, almadığınız geçmişe dönük sosyal haklarınız varsa yasal olarak alabilirsiniz.
Almadığınız yasal haklarınızın ödendiğini belgelemek işverene aittir. İbraname her ne kadar mahkemelerde hukuken geçerli sayılmasa da imzalamayın. “Bütün yasal haklarımı aldım” ibaresini taşıyan ibranameyi katiyen imzalamayın. Her alacağınız ücretinize ve sosyal hakkınıza ayrı makbuz tanzimini isteyerek imzalayın.
"


17gul34

arkadaşlar aklıma birşey daha geliyor. yılım 13 mayısta doluyor. doktoruma gidip 13 mayısa kadar rapor alsam. beni işten çıkartamazlar dimi 13 mayısa kadar. ve bende böylelikle 1 yılımı doldurmuş olurum. ve doğal olarak tazminata hak kazanmış olurum. ama buda uyanıklığamı girer bilmiyorum.İş yerim bu durumda ne yapar onuda bilmiyorum:(((17gul34

sağolun arkadaşlar uğraşıp biryerlerden birşeyler bulup yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar hepinize teşekkürler. kağıdı imzalamıycam ve işten çıkarılma sebebimi yazılı beyan olarak istiycem.. bakalım haklarımı bildiğim zaman ne yapacaklar ve doğru iş mahkemesine yada bir avukat bulup onun aracılığı ile dava açmak. inşallah bütün haklarımı alırım. prim+senelik izin+doğum izni parası+ve tazminat... İnşallah alırım Rabbim.


DoRuK_DiLeK

hamile ve doğum sonrası çalışanı işten çıkarmak yasalarca suç. bu gibi durumla karşılaşmanız durumunda iş mahkemelerine başvurup işe iadenizi isteyebiliryorsunuz. ayrıca zaten hizmet süresi dlduğu için doğum izni ve doğum parası devletten alabilecekken sizi bundan da mahrum bırakmaya çalışıyorlar. üstelik istifa ederek işsizlik maaşınızda güme gdecekki şuanda ben öfkeden çıldırmış durumdayım. bu insanlar sizi gözden çıkarmış szin yerinizde olsam zaten artık bu ortamda çalışamayacaksınız hem bölge çalışmaya hem meslek odasına başvurup gerekenin yapılmasını sağlayın. bölge çalışmaya yani sizin bağlı olduğunuz ilçedeki bölge çalışmaya başvurun çok ilgileniyorlar üstelik sizin durumunuzda dahada yardımcı olurlar.Cevaplamak için Üye ol