hamilelikten dolayı işten çıkartılıyorum:((

17gul34 soruyor: 5

Arkadaşlar Lütfen bana bi yardım edin noterde çalışıyorum. ve 6 aylık hamileyim  ama izinim sorun olacağı için beni işten çıkartıyorlar. daha doğrusu istifa etmemi istiyorlar. ve 13 mayısta 1 yıl oluyor. 1 yılım dolmadan 30 nisanda işime son verecekler yani istifa edeceğim. tazminat falanda vermiyorlar. sadece susmam için bir maaş kendi maaşım ve bir maaşta fazladan verecekeler. ama ben hamile halimle okadar çok çalıştım karda buzda geldim. yeri geldi burdaki herkezden çok çalıştım. ve en önemlisi burada çalışmaya ihtiyacım var. hem doğum param hem tazminatım yanacak. ben ne yapabilirim. istifa kağıdını imzalamak istemiyorum.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bana yardım edebilirmi...

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


ISIK79

avukata git. sakın istifa etme. Seni çıkarsınlar . sonra alacağım vereceğim yoktur diye bir kağıt imzalatmaya kalkarlarsa kanuni haklarım saklı kalmak üzere diye şerh koyarak imzala. İşe iade aç. 6 ay kadar sürer. o süredeki maaşı alırsın, işe iade alırsın ve birde tazminat alırsın. kendisi bildiği için istifaya zorluyor seni. kötü niyetli insanlara pabuç bırakmayın lütfen. istanbul barosu ihtiyacı olanlara ücretsiz avukat veriyor. Beyoğlundaki baroya başvurup danışabilirsin.


alpdemir

Hamilelik işveren için haklı bir işten çıkartılma sebebi değildir. Eğer ki bir yılın dolmadan seni işten çıkartırlarsa 1 maaş tutarında kıdem tazminatını alamazsın ancak bir maaş tutarında ihbar tazminatını, fazla çalışma vs. hakların varsa onları dava yolu ile alabilirsin. Ayrıca kötüniyet tazminatına da hak kazanırsın.


dirim99

Meerhaba 17GÜL34. Ne yaptın merak ettim.Benim doğum sonrası raporum bittiği gün ihbarım verildi.Sebepleri küçülmeye gitmeleriymiş.Ben mahkemeye vereceğim.Birçok avukata danıştım kazanma şansım yüksek.Sen hamilesin senin durumunda işten çıkartmak çok daha riskli işveren için.Bahaneleri ne olursa olsun hakim hamlelikten çıkartıldıgını düşünecektir.Sadece biraz sabret ve mahkemede alehine kullanacakları bir koz verme ellerine.Zaten doğum iznine ayrılmana az kalmış.Sakın istifa etme, çalışma süresiyle hamileliğinin alakaı yok.Öyel olsaydı istifa etmeni istemez çoktan kovarlardı.Kandırmaya çalışıyor kendinceuttuk

Hamileyken İşten Çıkarılma Tazminatı Var Mı?
İşveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallere dayanarak süresiz fesih bildirimi dışında kalan sözleşmenin işveren tarafından feshi hallerinde iş hukuku kuralları gereği işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür. Bu sebeple, hamile çalışanın işten çıkarılması da bu duruma istisna teşkil etmemektedir ve normal bir çalışanın işten çıkarılması gibi değerlendirilmelidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, İş kanunu madde 25 uyarınca ihbar bildirim süresi dikkate alınarak, ihbar bildirim süresinden 6 hafta daha fazla rapor kullanan çalışanın iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı şekilde feshedilebilmesi hükmüdür. Ancak hamilelik durumuna kanunen ayrıcalık tanınmıştır ve hamile çalışanlara doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni hakkı verilmiştir. Bu sebeple hamilelik süresinde raporlu olan çalışanın işten çıkarılması haklı fesih nedeni sayılamayacaktır.

Cevaplamak için Üye ol