7 aylık kızıma balık yedirmek

tulay_defne soruyor: 6

Doktorumuz artık ete başlattı ve haftanın 3 günü kırmızı et, 3 günü balık, 1 günü tavuk yedirmemi söyledi. Doktora sormayı unuttum o an ama kendimiz için 3 gün balık biraz fazla. Yani fazla değil de kokusu temizliği falan zor. Ama 1 gün zaten eşimle ben de balık yemeye gayret ediyoruz. Şimdi diyorum ki ben kızım için evde dondurulmuş balık fletosu bulundursam (iglo mesela kılçıksız oluyo hem de) Defne için taze balık alamadığım, vaktimin olmadığı zamanlar ondan yapsam olur mu?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


peyibal

İlk dönemler ben hep taze somon vermiştim, 1 dilim alıp oğluma kadar pişiriyordum.Dondurulmuş balık daha sonraları denedim, 2 yaştan sonra gibi.


Yenidenanne

Aslında küçük balık tercih edebilirsiniz. Denizde geçirdiği süre kısa olduğu için zararlı madde biriktirmesi olasılığı da düşüyor. Kimi doktor norveç somonu öneriyor, somon büyük balık, önceki yazdığımla çelişiyor.
Kendi uygulamam şöyle, küçük balık yediğimizde bebeğe de veriyorum. Ton balığı konserve yiyorsam yine veriyorum. Bazen haftada 1, bazen haftada 2 olabiliyor. Büyük balık yiyorsam yine veriyorum :) Anlayacağınız, rahatım. Haftada 3 sefer balık yedirmek için kendimi zora sokmuyorum. Bebekle hayat haftada 3 balık için uğraşmasanız da zor zaten.


peyibal

Konserve konusu aslında sıkıntılı, yüksek oranda tuz içerdiği için bebekler için zararlı.Böbrekleri bu oranda tuzu süzecek olgunlukta değil o nedenle konserve önermek yanlış olur.Ama hayat gerçekten zor ve kolaylaştırmak için doğru seçenekleri bulmak lazım.

1 dilim somon alıp fırında pişirip yedirmek de en kolay yollardan biri.Neden somon derseniz, soğuk deniz balıklarında ve özellikle de somonda yüksek oranda omega3 bulunuyor ve pişirmesi çok kolay.Balık sezonu açıldı, hamsi de güzel bir seçenek.


fiyonk

Balik derin dondurucuya atilir mi acaba? Somon gibi bir balik dilimi alip parca parca buzluga atsaniz, sonra biraz biraz verseniz?


fiyonk

Balik derin dondurucuya atilir mi acaba? Somon gibi bir balik dilimi alip parca parca buzluga atsaniz, sonra biraz biraz verseniz?


ozgu_naz

doktorumuz donmuş balığa pek sıcak bakmıyor bizim. taze taze yedirmeyi öneriyor.haftada 2 kez yedirmeye çalışıyorum ben. küçük balıklarda biraz kılçık riski olabileceğinden ben büyük balıkları ve kılçıksız olabn kuyruk tarafını yediriyorum.uskumru çipura levrek dil şimdilik bunları yiyor.yanında patetes haşlıyorum ikisine bayılıyor:)Cevaplamak için Üye ol