Bebegim uyumadan emmiyor?!!

seniyyet soruyor: 10

merhaba arkadaslar..kizim 5.ayini bitirmek uzere..3 aydir sadece uyutarak emziriyorum ve artik cok yiprandim..disari bile cikamiyorum bu yuzden..denemedigim.yontem kalmadi..pozisyon degisikligi ac birakmak doktor kontrolu..vs..herseyi.denedim..bazen emzirmekten kesmeyi dusunuyorum..her emmeden once onu uyutmak sonra bide uyumasi icin uyutmak..cocuk butun gun ayagimda nerseyse..var mi bi fikri yada tecrubesi olan?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


seniyyet

uyanikken asla almiyor..mosmor olana kadar agliyor..sonra ayagimda salliyorum 10-15 dk ayni memeyi uyurken cok guzel aliyor..hatta uykuluyken memeye yaklastirinca agzini kocaman aciyor..biberon da almiyor..


Ahsen__

benim de bebeğim 2 aylık ve ben de aynı sorunu yaşıyorum şuan

sadece uyku sersemiyken alıyor benim mememi. Diğer türlü hep redediyor ve ben bütü gün kafayı yemiş vaziyetteyim. Değil dışarı çıkmak tuvalete bile gidemiyorum, sürekli açlıktan ağlıyor ama beni emmiyor
hiç böyle değildi mememden ayrılmıyodu ya haftalardır mücadele etmekten çok yoruldum


turkuazz

uyanıkken sağdığınız sütü biberonla verseniz,uyurken de normal emzirseniz??bir de emzirme danışmanları var ;Esra Ertuğrul ve Beyhan Numan.Onlara bir sorun derim.


memeden emzirirken daha sıkıntılı,hep evde olmanız lazım,biberon anneyi özgürleştirir diye düşünüyorum.


fistikcik

Merhaba,
Durumunuzla ilgili iki ihtimal var :
1) Çok hızlı (ya da yavaş) süt akışı
2) Reflü

Sütünüzü sağıp biberon ya da kaşıkla vermeyi denediniz mi ? Sağdığınız sütü ya da mamayı da reddediyorsa reflü ihtimali kuvvetlenir. Bebeğiniz beslenirken acı çekiyor demektir, bir çpcuk gastro-entreloguna başvurmanız gerekir. reflünün teşhisi kolay dğil, her doktor bu teşhisi koyamayabiliyor.

Çok hızlı ya da yavaş süt akışı daha sık karşılaşılan bir sorun. Bunun çözümü mevcut, sırf bu yüzden emzirmeyi kesmeyi düşünmenize gerek yok. Emzirme aralarında agöğüslerinizden süt sızıyor mu, göğsünüzü elle ya da makineyle sağmayı denediğinizde süt fışkırarak mı geliyor ? Bebek memeyi tümden reddetmeye başlamadan önce emmeye başlayıp, süt akışı başlayınca boğulur gibi olup kendini geriye atıp ağlar mıydı ? Eğer cevabınız evet ise hızlı süt akışı ihtimali fazla demektir.

Sağdığınızda süt damla damla geliyor, bebek memeyi henüz reddetmezken memede çok kısa zamanda uyuya kalıyor muydu ? Bu da süt akışının fazla yavaş olduğunu düşündürtür.

Hızlı süt akışı var ise öncelikle bebeği emzirmeden önce çok kısa süre (hızlı süt akışı geçene kadar) iyi bir elektrikli pompayla sağın. Sonra bebeği emzirmeyi deneyin. Tabii bunun için bebeği memeye yaklaştırabilmeniz gerekli. Şu soruya yazdıklarımıza bir bakın, bebeği memeye nasıl yaklaştırabileceğinizi, ayakta ve sallanarak emzirmeyi deneyebileceğinizi anlatmıştık :
http://www.nurturia.com.tr/questions/c1ec9536-c78a-4f5d-aef7-a15700a7ef5c/1/anne-sutunden-baska-birsey-bilmeyen-bebegim-beni-neden-emmek-istemiyor

Yavaş süt akışı var ise, yine emzirmeden hemen önce biraz sağarak, süt akışının başladığı anda emzirmek denenebilir. Bununla ilgili daha detaylı öneriler de iletiriz, önce sorunun ne olduğunu tespit etmek önemli.


seniyyet

fistikcik cok tesekkurler..sanirim sut akisi fazla cunki dediklerin oluyo..ama gogsum cok doluysa hemen sagiyorum pompayla biraz ama yine de uyanikken emme pozisyonuna getirince bile kendini geri atiyo..agzina almayi birak yanasmiyo bile..onu tekrar uyanikken emmeye nasil alistircam onu bilmiyorum..seniyyet

2-3 bazen 4 saatte bir emziriyorum..genelde 2 saatten sonra mizmizlanmaya basliyor..eline geceni agzina sokuyor parmak emiyor bende acikti diye veriyorum yani uyutuyorum..biberonu.reddediyor o yuzden artik.biberon denemekten de biktim..


Ahsen__

seniyyet seninle tamamen aynı şeyleri yaşıyoruz. O kadar yoruldum ki


fistikcik

Rica ederim. Yukarıda bağlantısını verdiğim soruya cevaplara bakın. Orada anlatmıştık.seniyyet

sabretcez asicaz bu problemi ins..emzirmek buyuk rahatlik..sadece bi yerde buyuk bi hata yaptik bence..6.aydan sonra duzelir.diyolar umitle bi ay sonrasini bekliyorum ben..


sedefvedefne

Ben de bir dönem aynısını yasadım uyanıkken kesinlikle istemiyordu, ama sonra kendiliğinden değişti ve uyanıkken de emmeue başladı. Özel hiç bir şry yapmadım zamana bıraktım sadece...Cevaplamak için Üye ol