Kızım üstün zekalıymış şimdi bizi neler bekliyor?

dinlebeni soruyor: 10

Aylar önce kızımda bazı farklılıklar gördüğümü yazmıştım.
http://www.nurturia.com.tr/questions/8c87a496-97ec-4975-b604-a01500228f2e/1/ustun-zeka-nasil-anlasilir

Test için 3 yaşı bekledik ve bugün test yapıldı. Dahi seviyesinde üstün zekalı olduğunu söylediler. Üstün zekalılar derneğine kabul edildi ona göre program hazırlanacakmış pek çok konuda bilgilendirildim. Ancak yaşayabileceğim sorunlar öyle bir anlatıldı ki çok ürktüm çocuğuma bakış açım değişti ona uzaylı gibi bakmaya her cümlesini hareketini farklı görmeye başladım ilk günden psikolojim bozuldu bundan sonra bizi neler, nasıl bir süreç bekliyor üstün zekalı annesi veya yakını var mıı aranızda?

Bu soruyu cevapla


46 Cevap


sevcanvet

var eşimin yiğenleri üstün zekalı, hiçde bahsettiğiniz problemleri yaşamıyorlar, üstün zekalı olsalarda ailenin yönlendirmesine göre yetişiyorlar, gene ona hayatı öğretecek olan sizlersiniz yalnızca hızlı anlıyorlar o kadar


septik

Öncelikle olarak ona farklı olduğunu hissettirmemeniz gerekiyor.Üstün olduğu konuya göre (bazısı matematikte,bazısı resimde vs)kendisi size yol gösterecektir.İlkokul'da Beyazıt ilköğretim okulunun İstanbul Üniversitesi ile ortak çalışması var.Normal müfredat dışında dersler işleniyor.Ama orada da vurgulanan farklı olduğunu sürekli yanında söylememek.Sabırla her sorusuna izahatli cevap vermeniz,olabilecek takıntılarına(düğme,bir obje gibi)saygı duymanız gerekiyor.


dilammm

Üni.de son dönem bu çocuklarla ilgilenen bir hocam vardı, araştırmaları v.s. yoluyla epey bir konuya dahil etmişti bizi de. Aslında gerçekten çok farklı bir durum. Çocuk da aslında bu farklılığı bilmeli ama her an hissettirilmemeli. Beklenti çok olmamalı üzerinde (aile ve çevre tarafından) Muhtemelen yaşça kendisinden büyük çocuklara ilgi duyuyor ve onlarla oyun kuruyordur, bu biraz ikilem yaratabilir onda. Çünkü duygusal ve fiziki gelişimsel açıdan kendisinden ileride olan fakat aynı algılama yeti ve kapasitesine sahip seçtiği oyun arkadaşları.  Çevre tarafından kendisine saygı duyulmasını beklerler. Her çocuk bunu ister ama onlarda daha belirgindir çünkü ütopik fikirleri vardır, sınırsız hayal güçleri vardır ve gözardı edilmekten nefret ederler. Çok katı kuralları unutun:) esnek olmayı severler. Yalnız çok hislilerdir genelde. Doğaya, aileye, arkadaşa, toprağa herşeye çokça duyarlıdırlar. Hatırımda kalmış bunlar:) Şimdi sizi bekleyen zor ama zevkli bir işiniz ve çok çok öğrenmelerle dolu bir yaşantınız var. Bundan sonra zaten çok okuyup araştıracaksınız mutlaka konuyu. Kolaylıklar diliyorum..


dinlebeni

teşekkür ederim yorumlara...septik bizi 1. sınıfta o okula yönlendirebileceklerini söylediler ancak devlet özel bir kurumla anlaşma yapmış dahi ve üstün yetenekli çocukları 4 yaşından 8. sınıfa kadar tamamen burslu (yemek ve yol bile dahil) eğitiyormuş bize dedilerki 40 aylık dahi olsaydınız sizi bu projeye almak isterdik ama 36 ay çok küçük bizde gelecek yılı bekleyeceğiz... üstün zekalılara yönelik atölye çalışmaları varmış şimdilik onları takip edeceğiz. 

dilammm yazdıkların kızımı çok net yansıtıyor...

2 gün sonra anaokuluna başlayacak 3 yaş grubu ile.. ama benim için bu bir sorun.. çünkü kendi yaş grubu ile hiç oynamıyor onlara sadece şefkat gösteriyor saçlarını falan okşuyor sanki büyük biri gibi..ama 4-5 yaş büyüklerle çok güzel oyun kuruyor ve eğleniyor. şimdi okulda hep bildiği  konular, anlaşamadığı bir yaş grubu onu okuldan soğutabilir.. bir üst sınıfta başlatsam diğer çocuklar bedensel olarak ondan gelişkin onu dışlayabilirler pedagog ''kararı siz vermelisiniz  gördüğünüz gibi hiç kolay değil işiniz'' dedi ve ben ne yapmalıyım bilmiyorum sanırım her şeyi deneme yanılma yolu ile öğreneceğiz anne kız


seres_esra

çocuğun üstün zekalı olduğunu nasıl anlaşılıyor? dinlebeni

bizde 4. aydan beri farklılıklar vardı 1 yaşında çapada test yapıldı 3 yaşındada üstün zekalılar derneği bünyesinde test yapıldı. 45 dk süren bir test uygulandı neler sordular bilemiyorum çocuk yalnız giriyor teste.. değerlendirmede 9 yaş sorularını dahi yaptığını deha seviyesinde üstün zekalı olduğunu söylediler. 


CokBilmis

Ben kendim üstün zekalıyım.

Bildiğim kadarıyla bebeğiniz için yapmanız gereken özel bir şey yok. Bu dönemde yapabileceğiniz tek şey ilgisini yönlendirdiği konuları takip edip, merakı dinene kadar öğrenmek istediğini öğrenmesine destek olmaktır. Karakter özelliğine göre tekrar tekrar sorabilir, aynı kitabı 1500 defa okutabilir, sadece oturup sizi izleyebilir, bilmediğiniz bir konuda sizden aşırı bilgi talep edebilir. İsteklerini yerine getirmeye çalışmanız, sıkıntı belirtmemeniz iyi olur. Siz tatmin etmezseniz merakını, başka şekilde gidermeye çalışır. Sizden uzaklaşabilir.

Bir de isteklerine saygılı olun lütfen. Eğer evde oturup kitap okumak istiyorsa sosyalleşmesi için zorlamayın. Eğer büyüklerin masasında oturup sizi dinlemek istiyorsa, yaşıtları ile oynaması için yan odaya göndermeyin ya da küçüklere ablalık yapmasını ve istemeyin.

Takıntı geliştirebilir. Merakı tamamen tatmin olunca o takıntısı bitecektir, meraklanmayın. Mesela hatırlıyorum ben bir ara Tomen rakamlarına kafayı takmıştım. Oturup saatlerce birden başlayıp bilmem kaç bine kadar romen rakamları ile yazıyor, sonra da babam işten gelinc eona kontrol ettiriyordum. Adam baygınlık geçiriyordu :)

Tahmin ettiğinizden daha fazla şey öğrenebilir. "acaba aşırıya mı kaçıyorum?" diye düşünmedim, verebileceğiniz tüm genel bilgileri verin. Mesela ben daha ilkokula başlamadan insanların nasıl ürediklerini (cinsel kapsam dışı tabii, herkes benim gibi mi bilmiyorum ama bende duygusal zeka yokturi duygu kapsamlarını anlamam ama ansiklopedik bilgim acayiptir) herhangi bir ansiklopedide okunabileceği gibi anlatabiliyordum, bebeğin nasıl doğduğunu biliyordum. Annem bana normal doğum fotoğraflarını göstermişti. Dediğim gibi ansiklopedik bilgi benim için çok önemli olduğundan o fotorafların arkasındaki duygusal kısımlara, olası acıya filan pek de kafamı takmamıştım.

Kişisel olarak bir fikrim de şu: TV izlettirmeyin, izlettirecekseniz Kaşif Dora ya da Koş Diego Koş gibi bilgi içeren, ineteraktif çizgi filmler izlettirin. Bilgisayarı da ancak ansiklopedik bilgi alacağı şekilde, eğitim amaçlı kullanın. Ben 7 yaşıma gelene kadar evde TV yoktu. Oturup radyo dinlerdim, haber dinlemeye bayılırdım. arkası yarınları dinlerdim. şarkı sözlerini dinleyip, şarkıların isimlerini tahmin etmece oynardım. Bir tane yüksük ile saatlerce oynayabilirdim. TV ile oyalayarak bu sade mutlulukları elinden almayın.

 

Bilmiyorum doğru bir tavsiye mi ama oturup birlikte oyun oynayayım, aktivite yapayım diye de uğraşmayın. Bırakın sıkılsın ve kendisini yaratıcı olmak için zorlasın.

 

Sanırım en önemlisi ilkokulu ve ilkokul öğretmeni. Kızınıza verebileceği çok şeyi olan insanlarla bir araya getirin onu.


mert_mert

bende eski konuya baktım şimdi fakat bu dediklerinizi benim oğlumda yapıyor ben hiç tuhaf karşılamadım mesela koltuk altına kaçan bir cisim için süpürge sapı oklava veya ayağıyla uzanıp almaya çalışıyor..kulpları sökülmüş çekmeceleri vakus mu adını tam bilmiyorum onu yapıştırıp açıyor ..10 aylıkken yürüdü ..tv açmayı kanal değiştirmeyi hatta dvd fikm açmayı müzik açmayı ve tv vs gibi aletler çalışmassa fişlerini takmayı da biliyor damacanadan su doldurup içiyor oyuncakların pillarini söküp takıyor matkapla oyuncaklarının vidalarını söküyor 4 teker bisiklet sürüyor ..birde ona ilk defa aldığımız hatta ilk defa gördüğü bir eşyanın ne amaçla kullanılacağını tahmin edebiliyor ..lokantaya gittiğimizde masadaki tabaklarda bu biber bu tuz küydan gibi şeyleride söylüyor ve işin ilginç tarafı şu ki bunları ben öğretmedim yani öğretilecek şeyler değil çünkü ..sadece izlemiş öğrenmiş diye düşündüm..bugün dikkatimi çeken şey ise markette şirinler maskotu gördü çorabını çıkardı ve bak burda şirin baba var dedi..ben ona giydirirken hiç bahsetmedim ilk defa giymişti zaten..bilmiyorum bu örnekler çok fazla ..bendemi dr gitmem gerek şimdi ?
yelizbegum

testi nerde yaptırdınız ?
benim kızımın da ezberi çok kuvvetli ve çok güzel konuşuyor rakamlarla arası çok iyi 60 kadar sayıyor 10 dan sonra saymanın pratiğini hemen kaptı öğretdiğim şeyleri çok çabuk öğreniyor yazdıklarınızda erken yürüdü erken konuştu yazdıklarınızda da benzerlik var cevreden bizde tepkiler alıyoruz acaba yaptırsammı diye düşünmüyor değilim


SelmaOnurEmre

Konuyla ilgili yorum yapamiycam dinlebeni ama sadece hic sasirmadigimi belirtmek istedim. Anlattiklarin cok sirdasiydi cunku. Allah kolaylik versin. Senin gibi bilincli bir anneyle hersey cok guzel olacak eminim.

Bu arada cokbilmis senin de ustun zekali olmana hic sasirmadim:))))Cevaplamak için Üye ol