Kızım üstün zekalıymış şimdi bizi neler bekliyor?

dinlebeni soruyor: 10

Aylar önce kızımda bazı farklılıklar gördüğümü yazmıştım.
http://www.nurturia.com.tr/questions/8c87a496-97ec-4975-b604-a01500228f2e/1/ustun-zeka-nasil-anlasilir

Test için 3 yaşı bekledik ve bugün test yapıldı. Dahi seviyesinde üstün zekalı olduğunu söylediler. Üstün zekalılar derneğine kabul edildi ona göre program hazırlanacakmış pek çok konuda bilgilendirildim. Ancak yaşayabileceğim sorunlar öyle bir anlatıldı ki çok ürktüm çocuğuma bakış açım değişti ona uzaylı gibi bakmaya her cümlesini hareketini farklı görmeye başladım ilk günden psikolojim bozuldu bundan sonra bizi neler, nasıl bir süreç bekliyor üstün zekalı annesi veya yakını var mıı aranızda?

Bu soruyu cevapla


46 Cevap


CokBilmis

Burada heyecanlanan anneleri gördükçe de gülümsemeden duramıyorum :) Doktora filan gitmeniz gerekmiyor. Çünkü nasıl ki bu vakite kadar çocuğunuza özel bir şey yapmadığnız halde zekası geliştiyse, bu saatten sonra da parmağınızı bile kıpırdatmasanız bile çocuğunuz öğreneceği her şeyi öğrenecektir zaten.

Annesi babası akıl hastası olduğu halde (böyle mi demeliyim bilmiyorum, yani anne babası IQ'ları normalden düşük olduğu halde) kendileri dahi olan çocuklar var. Annenin ve babanın çocuğa yeterli duygusal desteği vermesi önemli bence, yoksa çocuğa öğretmenlik yapmaları filan gerekmiyor.

Anne-babanın yapacağı en iyi şey: Yaşam koçu olmak.

Çünkü çocuk üstün zekalı olsa bile neticede çocuk ve öngörüleri zayıf. Geleceği ile ilgili kararlarda ne yapması, nasıl yapması gerektiğini bilemez. Gideceği okulu, öğretmenlerini belirlemek en önemli konu bence. Bir de geleceğini planlamak lazım. Neye yeteneği var?

Mesela dinlebeni'nin kızı belli ki dil konusunda yetenekli, mert ise mekanik konusunda yetenekli. dinlebeni kızına 5 tane yabancı dil öğretebilir belki ya da mert oğlunu bir mucit olarak yetiştirebilir. Kariyer planlamasını yapmak ailenin en önemli görevi.

Kendimden örnek vereyim: Annemle babam, ben ileride Medeni Hukuk alanında akademisyen olacağm diye, 12 yaşındayken, kazandığım en iyi okulları gözardı edip beni Almanca eğitim veren bir okula yolladırlar. Öngörüleri gerçekleşti, Almanca eğitim almış olmak çok işime yaradı. Bunu yapabilmek bile başlı başına önemli bir iş.

Ha ama üstün zekalı olmak neye yarıyor derseniz, pek de bir şeye yaramıyor. Dİğerlerinden daha kolay ve daha fazla şey öğrenebiliyorum, bir de analitik düşüncem daha hızlı işliyor, başkalarının göremedikleri şeylerin varlığını ya da olacağını önceden kestirebiliyorum. Zaten üstün zekalı çocupu anlamanı en kolay yöntemi bu: Bazı şeyleri zaten doğuştan biliyor gibidirler, siz fark etmeden öğreniverirler. Ama hepsi bu. ÜStün zekalı olmanın başka da bir avantajı yok.

Sosyal anlamd aise pekçok dezavantajı var. Zeka seviyeleri avaraj da olan insanlardan daha farklı düşündükleri için sosyal yapıya uyum sağlama zorluğu çekecekleri aşikar. Kendi yaşıtları ile olmak onlara keyif vermezken, kendilerindne büyüklerle beraber olmak da fiziken onları zorlayacak mesela bu yaşta. Bence bırakın kararlarını kendileri versinler. Onlara deneme yanılma yoluyla karar verme şansı verin. Mesela anaokulunda bir hafta kendi yaşıtlrı ile, 1 hafta da kendinden büyükler ile aynı sınıfa koyun. Hangi sınıfta kalmak istediğine kendisi karar versin. Kendisi hakkınsa sizden çok daha isabetli kararlar verebileceklerine ben eminim.

ulkeryildizi, üstün zekalıyım ama "dahi" olacak kadar fazla değil zekam, sadece ortalamadan fazla. Zaten eğer dahi kapsamına giren %1 içinde olsaydım, nurturia'da olmazdım muhtemelen ;)


zeynoss

neden?? bizi beğenmiyormusun? :))))


dinlebeni

çok bilmiş nedense hiç şaşırmadım zekana, önerilerin çok can alıcı çok teşekkür ederim not bile aldım bazı paragrafları. Ülker yıldızı teşekkürler..

3 Gündür psikolog modundayım herkes ben arayıp benimkinde şu belirtiler var üstün zekalı olabilir mi diyor ben kendi derdime düşmüşüm her arayana kendini anlatmak çok zor gelen mesajlardada hep ilk yıl neler yapıyordu diye soruluyor ben üstün zekanın kesin sınırları olmadığını her çocukta farklı belirtiler verdiğini anlatıyorum ama olsun sen yinede anlat diyorlar ben  kısaca hatırladıklarımı şurada yazayım;


2 aylıkken ritimli şekilde dans ediyordu el ve ayakları ile 3 aylıkken oyuncakçı baloncu görünce yanında anne baba varsa aşırı ağlıyor başka biri varsa tepki göstermiyordu. 4 aylıkken dokun hisset kitapları elinde düzgünce tutup saatlerce onlara bakıyordu ters verirsek kendi düzeltiyordu sayfayı. henüz iki aylıkken ona kızdığımı yüzümle belli edersem dudak büzüp ağlıyordu bende bunu çevreme gösteriyordum inanmıyorlardı.oturması emeklemesi yürümesi çok erken oldu sadece geç konuştu (18 ay) konuşmadığı için üzülüyordum hatta ama konuşmaya başladığında farkettikki ona o zamana kadar söylenen tüm ninnileri ve şarkıları ezberlemiş konuşmaya başladı 1 hafta sonra akıcı bir şekilde konuşuyordu onu 1 ay ara ile gören kişiler çok şaşırdılar. 6 -7 aylıkken anneanne ve babaannenin apartmanını, otoparkına girince hastaneyi tanıyordu şu an 3 yaşında bu yüzden ilk yılı hatırlamam ancak bu kadar oluyor tabi her çocuk farklı özellik gösterir son olarak şunu söyleyeyim yeni doğumdan itibaren üzerinde etiket olan hiç bir kıyafeti giymedi bunu fark etmek çok zor oldu bizim için kaç kere hasta zannettik kıyafet çıkınca problem bitti... üzerini örttürmedi ve çorap giymedi hatırladıklarım bunlar


Aisha

Çok duygulandım okurken, gözlerim doldu, 41 kere maşallah..Allah kızınızı nazarlardan korusun..Şansı da bol olsun, eminim çok iyi bir şekilde eğitilmesinde elinizden geleni yapacaksınız..Sevgilerimle


barok

aisha ya katılıyorum inşallah ülkesine ailesine  bilime faydalı  bir birey olur şansı bol olsun skisac

Nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama. beylerbeyinde daha önce yazılmıştı bir konuda üstün potansiyelli çocuklar için kreş var. 3 yaşından itibaren alıyorlar. önce bir sınava tabi tutuyorlar geçerse alınıyor. Telefonda fiyat vermiyorlar, gelin görüşelim diyorlar.
Ayrıca bazı anaokullarında üstün potansiyelli çocuklar için sınıflar oluyor.


Rahmet

Benim oğlum üstünzekalı. Bu yıl üçüncü sınıfta okuyacak. İlkokula başlarken üstün zekalı olduğu farkedildi. Ben sadece parlak zekalı bir çocuk olduğunu düşüyordum.

Bizim okul öncesi dönemle ilgili özel bir tutumumuz olmadı. 3 yıl özel anaokuluna yarım dönemde devlet ilkokulu anaokuluna gitti.

İstanbul beyazıtta ford otosan'ın üstün zekalılar ilkokulu var. Tek devlet okulu. Okul öncesi birimi var mı bilmiyorum. Sınıfları karma, 20 üstün-20 normal zekalı çocuklardan oluşuyor. sınıflarda kimlerin üstün kimlerin normal olduğunu veliler bilmiyor. Ara sınıflarda kayıt almıyorlar. Sanırım o okula RAM da yapılan testle birlikte resmi evrakla başvurmak gerekiyor. (tam emin değilim) BAşvurusu mayıs ayında sınavla oluyor.

Biz mayıs ayında yapılan o sınavı kaçırdığımız için özel okula vermek zorunda kaldık. İsim yazmak ne kadar doğru bilmiyorum ama, Okyanus kolejinin Üstün zekalı ve yetenekliler ilköğretim okulu var. Sınıfları sadece üstünlerden oluşuyor ve İÜ den Prof Ümit davaslı ile birlikte ortak çalışıyorlar. Ha birde sınıf öğretmenleri üstün zekalılar öğretmeni. Zenginleştirilmiş özel bir müfredat kullanıyorlar.

Sizleri neler bekliyor: şimdi kızınız çok küçük ama ilerisi ile ilgili birkaç şey söyleyebilirim.

-Düşünme hızlarına parmak hızları yetişmediği için genellikle kötü yazı yazıyorlar ve yazmalı ödevleri yapmak istemiyor.
-Sosyal olarak zayıf, yaşıtlarıyla çok iyi geçinemiyor.
-zeka yaşı ne olursa, o bir çocuk, çocukça davranacak.
-soracağı milyon tane soruya sıkılmadan cevap vermeye hazır olun, sizi çoook şaşırtacak.
-Asla baskılamayın, ilgisi ve yeteneği her neye karşıysa önünü açın.
-onu cesaretlendirin ama aşırı da yüklenmeyin. O sizi zaten yönlendirecektir.
-duygularını aşırı uçlarda yaşayacaktır. (oğlumun haberleri izlerken kaç kere gözlerinin dolduğunu gördüm)
-soyut düşünme becerisine sahip oluyorlar, uzay ve astronomi, bilimkurgu dikkatlerini çekiyor.

İlk aklıma gelenler bunlar, kızınızla bol bol vakit geçirip doğanın keyfini çıkarın.

Başka sorularınız varsa cevaplayabilirim


septik

Ümit Davaslı ;Beyazıt ilkokulun daki projenin mimarı.Bizzat kendisi ilgileniyor(du).geçen sene nasıldı bilmiyorum.Hangi çocuğun üstün zekalı olduğunu ise veliler biliyor.Yani birbirleriyle okul bahçesinde konuşarak çözüyorlar:)Rahmet

parayı veren düdüğü çalmış sanırım, okyanusla da aynı projedeler 3 yıldır en azından :),. Her çocuğu hatta bizi tanıyor  ama hayli yaşlanmış.

Saat yarım oldu oğlum:
-asla uyumayacağım, sonsuza kadar kitap okuyacağım, üzüm de yiyebilirim kitap okurken, beni uyumaya zorlayamazsınız...


CokBilmis

:))) rahmet: Annemle babam çok fazla kitap okuyorum diye kitap okumamı yasaklıyorlardı. Ben de yatmaya gidiyormuş gibi yapıp, yorganın altında fenerle kitap okuyordum. 11 yaşımda gözlerim bozuldu, gözlük takmak zorunda kaldım.

34 yaşımdayım ve hala kitap okuyarak para kazanıyorum :) Sonsuza kadar okuyabilir, doğru söylüyor çocuk :))

Bu arada sen yazdıkça ben kendimi fark ediyorum (insanın dışarıdan ekndini görmesi zormuş meğer) el yazım berbattır, klavye icat olmasaydı yazı yazarken kafayı sıyırabilirdim sanırım, dolmakalem tutkunlarını anlayamam mesela hiç, çok zordur dolmakalemle yazmak.
Ayrıca acayip üzüm yerim. Sanırım üzümün içindeki glikoz beyni besliyor. Beynimi daha çok yorduğum zamanlar daha çok üzüm yerim. Hem kurusu hem yaşı, özellikle siyahı. Ama beyni iyice zorlarsam bazen kuru incir bile kesmeyebiliyor :)Cevaplamak için Üye ol