Kızım üstün zekalıymış şimdi bizi neler bekliyor?

dinlebeni soruyor: 10

Aylar önce kızımda bazı farklılıklar gördüğümü yazmıştım.
http://www.nurturia.com.tr/questions/8c87a496-97ec-4975-b604-a01500228f2e/1/ustun-zeka-nasil-anlasilir

Test için 3 yaşı bekledik ve bugün test yapıldı. Dahi seviyesinde üstün zekalı olduğunu söylediler. Üstün zekalılar derneğine kabul edildi ona göre program hazırlanacakmış pek çok konuda bilgilendirildim. Ancak yaşayabileceğim sorunlar öyle bir anlatıldı ki çok ürktüm çocuğuma bakış açım değişti ona uzaylı gibi bakmaya her cümlesini hareketini farklı görmeye başladım ilk günden psikolojim bozuldu bundan sonra bizi neler, nasıl bir süreç bekliyor üstün zekalı annesi veya yakını var mıı aranızda?

Bu soruyu cevapla


46 Cevap


sehergil

Çokbilmişçim ne iş yaptığını çok merak ettim. Kitap okuyarak kazanmak nasıl oluyor? Akademisyen misin?


dinlebeni

rahmet, bilgilendirmen için teşekkür ederim herkesin önerisi okyanus koleji neyse daha 3 yıl var ilkokula o zmana kadar karar vereceğim. şu an normal bir anaokuluna başladı sabah orada öğleden sonra üstün zekalılar derneğinde atölye çalışmalarında olacak. 

 ya zeki olduğunu düşünüyordum ama bu durumu öğrenmek tüm yaşantımı etkiledi en önemlisi ben 2.çocuğu düşünüyordum şimdi 2. bir çocuk kızıma yetişmemi engeller gibi geliyor tek çocuk olmasınıda istemiyorum kararsız kaldım.

tüm üstün zekalarda bu kitap okuma bariz bir ihtiyaç sanırım aşağıdaki soruyu bir kaç ay önce sormuştum bizimkinin kitap okuma ihtiyacı artık anormal boyutta:)
http://www.nurturia.com.tr/questions/65a76ed9-6fcd-437d-ace7-9fff00b95f75/1/kitaplar-cocuguma-zarar-mi-veriyor

sosyal olaylara duyarlılıkta had safhada ..van depremini haberlerde gördü bende biraz anlatma gafletinde bulundum olanları, kızım 1 hafta depresyona girdi doğru düzgün yemek yemedi konuşmadı ve 4-5 gün sonra temizlik yaparken bir baktım top havuzunun altına bir sürü yiyecek parçası saklamış vana gönderecekmiş...benzer bir sürü olay ....


CokBilmis

dinlebeni, benim kardeşim yok ve bu yaşamımın en büyük eksikliğidir.

Kızınız muhtemelen sosyal ortamalara girmekte sorun yaşayacağı için bir kardeş onun için hayat kurtarıcı olur. EĞer çocuk düşünüyorsanız, fazla düşünmeyin hemen yapın. Kızınıza bundan daha büyük iyilik yapmazsınız.

Ayrıca akademik zekası ne kadar ileri ise muhtemelen sosyal zekası da o kadar geride olacaktır. Bir kardeş onun sosyal zekasını da geliştirmesine yardımcı olur.

Ayrıca yazıklarımda söylemey çalıştım, daha da açık söyleyeyim:
" ya zeki olduğunu düşünüyordum ama bu durumu öğrenmek tüm yaşantımı etkiledi en önemlisi ben 2.çocuğu düşünüyordum şimdi 2. bir çocuk kızıma yetişmemi engeller gibi geliyor tek çocuk olmasınıda istemiyorum kararsız kaldım."
 demişsimiz ya?
Siz hiçbir zaman kızınıza yetişimeyeceksiniz. Hiçbir zaman ihtiyaçlarını karşılayamayacaksınız.

Sizin yapabileceğiniz en iyi şey kızınıza alan sağlamak. Kütüphane kurmuşsunuz mesela, bunan daha iyi bir şey yapamazdınız. Şimdi sizi kitler, kitapları tekrar tekrar okutur. Bir süre sonra okuduğunuz kitapları ezberler ve sanki okuyormuş gibi ezberdne tekrar eder. 1-2 seneye de kalmaz gayet akıcı okumaya başlar ve ondan sonra size hiç ihtiyacı kalmayacak.

Siz muhtemelen kızınızı oraya buraya taşımanız gerektiğini filan düşünüyorsunuz. Ama bence öyle de değil. Einstein özel eğitim almış değildi. Hatta ilokuldan kovuldu, ilkokulda özel ilgi bile görmedi.
Önemli olan kızınıza yeterli ortamı sağlamak. Kitap okuması için yeterli alan bırakın ve mümkünse doğaya çıkın bol bol. Saatlerce karınca yuvası izleyebilir mesela. Hatta karınca yuvası akvaryumu satıyorlar, onlardan alabilirsiniz eve. Mikroskop ya da teleskop da alabilirsiniz.
1-2 sene sonra kızınızın evin içinde olduğunu bile unutacaksınız. O ayrı bir alemde yaşayacak. 2. bir çocuk sizin psikolojinize de iyi gelebilir. Zira kızınız kendi içine çekildikçe, sizden uzaklaştığını düşünüp üzülebilirsiniz. Bence sizin kızını için yapabileceğiniz en iyi şey, bol bol ten teması sağlamak, bol bol öpüp koklamak. Zeka gelişimi kendiliğinden ilerleyecektir zaten.

Bu arada yine haıtlatmak isterim: Einstein geç konuşmuş, disleksik olması nedeniyle "bu çocuk okuyamaz" denip, ilkokuldan kovulmuş. Adamın evli ve KGB ajanı olan bir Rus sevgilisi varmış ve bunu hiçbir zaman fark edememiş. Yani akıllı olmakla kurnaz olmak da farklı şeyler.

Kızınız naif olabilir, bunun nedeni empati yeteneğini çok erken kazanmasıdır muhtemelen.


irem85

dinlebeni..acaba bu bahsettiğiniz dernek tüzder mi..pek çok üstün zekalılar derneği var çünkü..


Rahmet

dinlebeni, eşime kızından bahsettim, tamam bizim gelini bulduk dedi :))dinlebeni

irem 85 evet tüzder...bilgin varsa paylaşırsan sevinirim.

rahmet çok güldürdün beni anlaştık:)

Çokbilmiş iyi ki varsın:)


godagere

arkadaşlar ben bu siteye yeni gördüm ve bu kunada birşeyler yazayım.benimde 3.5 yaşında bir oglum var.kreşe verdim ama ilk gün ögretmeni hiperaktif diye RAM a gönderdi.testyapıldı hiperaktiflik degilde üstün zekalılık çıktı.oglum 4 aylık emekledi.6 aylıkken yürüyen 2 yaşındada 2oo lü bir yappaozu diziyordu.kelime hazinesi çok geniş.bu zamana kadar çocugumuzu yaramaz olarak görmüştük .zeka testinde 7 yaş çocuguyla aynı çıktı.rabbim herşeyin en güzelini bilir.ama benim ilk çocugum zihinsel engelliydi.hayat bu işte.sadece şunu söyleye bilirim böyle çocugu olanlara rabbim yardı etsin.iki durumdada aileye çok iş düşüyor.


irem85

merhaba dinlebeni..benim oğlumun kreşinde oğlumda farklılıklar gözlemlediklerini test için tüzdere gitmesi gerektiğini söylemişlerdi..gelişim testlerinde 1,5 yaş yaşıtlarından ileride çıkmıştı..ama babamız istemedi..daha çok ufak böyle bir psikolojinin içine girmesini istemiyorum dedi..6 yaş civarı okul öncesi yaptırmak üzere konuyu rafa kaldırdık..bilgim tüzderle ilgili bu yönde..godagere

irem 85 çocugun ne kadar lık bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim.6 yaşındandan önceki testlerin geçerliligi yok.çünkü 6 yaşa kadar zeka gelişiyormuş.ama şu da   bir gerçek çocuk körelmedigi sürece daha çok ilerliyor.


godagere

irem 85 çocugun ne kadar lık bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim.6 yaşındandan önceki testlerin geçerliligi yok.çünkü 6 yaşa kadar zeka gelişiyormuş.ama şu da   bir gerçek çocuk körelmedigi sürece daha çok ilerliyor.Cevaplamak için Üye ol