Kızım üstün zekalıymış şimdi bizi neler bekliyor?

dinlebeni soruyor: 10

Aylar önce kızımda bazı farklılıklar gördüğümü yazmıştım.
http://www.nurturia.com.tr/questions/8c87a496-97ec-4975-b604-a01500228f2e/1/ustun-zeka-nasil-anlasilir

Test için 3 yaşı bekledik ve bugün test yapıldı. Dahi seviyesinde üstün zekalı olduğunu söylediler. Üstün zekalılar derneğine kabul edildi ona göre program hazırlanacakmış pek çok konuda bilgilendirildim. Ancak yaşayabileceğim sorunlar öyle bir anlatıldı ki çok ürktüm çocuğuma bakış açım değişti ona uzaylı gibi bakmaya her cümlesini hareketini farklı görmeye başladım ilk günden psikolojim bozuldu bundan sonra bizi neler, nasıl bir süreç bekliyor üstün zekalı annesi veya yakını var mıı aranızda?

Bu soruyu cevapla


46 Cevap


irem85

merhaba godagere..oğlum şu anda 4,5 yaşında..benim oğlumda gözlemlediklerim diğer çocuklardan çok farklı değildi..ya da bana göre öyleydi..mesela 10 aylık yürüdü..1,5 yaşında çok net cümlelerle konuşuyordu (çok mutsuzum,bu senin suçun değildi anne gibi..)acaip bir hafızası vardı..bir eve bir kere gitsek 2.kez eliyle koymuş gibi davanıyordu..mantık muhakemesi çok fazlaydı..ve çok duygusaldı..1 yaşından itibaren insanların duygu durumlarını çok iyi anlayabiliyordu..okuldada bunları farkettiler..beni yönlendirdiler..ama bizim dr umuz gerek yok okul öncesi yaptırırız dedi..ama seninde dediğin gibi son zamanlarda sanki yaşıtlarıyla aynı gibi..bende geriledimi acaba diye düşünüyorum..hatamı ettik diyorum..


godagere

doktor dogru söylemiş.erken yaptırmanın faydası yok.okul öncesi yaptırsan yetrli.çocugun ögrenmesini engellersen ozaman duraganlaşıyor.yoksa gerilemez.üstün zekalı çocugun en büyük özelligi hafızaları çok kuvvetli.benim oglumda öyle.ama motor becerisi okadar iyi degil.kalemi zor kullanıyor.ögretmenleri ayına göre çok iyi diyor.mesala benim ogluma bir şiri 4tekrarda ezberliyor.kreşe gidiyor.hergün birşeyler ögrenip geliyor.


olivia

.


seres_esra

şimdiki çocuklar bir acayip kızım her akşam babasını karşılar hoşgeldin babacım der sarılır öper 2 yaşında bu akşam bana ne dese beğenirsiniz ''anne kocan işten geldi sarıl öp hadi'' 


lilac

testi nerde yaptirdiniz ogrenebilirmiyim? birde ne testi olarak geciyor? tesekkurlerdinlebeni

Çapa tıp fakültesi ve Tüzder üstün zekalılar derneği iki yerde de yapıldı test. Stanford Binet testi demişlerdi.


godagere

ben testi ram da yaptırdım.kreşe ilk gittigi gün ögretmeni gönderdi.danbıl diyorlar yani ıQ TESTİ deniyor.parasız yapılıyor.onlar rapor hazırlıyor e raporu milli egitime gönderiyorlar.bir tanede bizim elimizde var.okula başlamadan birdaha yapılması gerektigini söylediler.


godagere

ben çocugumu fazla bir yere götüremiyorum çünkü hakkarideyim.eşimin işinden dolayı.ama 20 ay sonra burdan gidecegim işallah o zamanda özel okula vermeyi düşünüyorum.çünkü bu çocuklar devlet okullarında yazık oluyor.ögretmenler pek ugraşmak istemiyor.sonuda hüsran oluyor.yasminada

Godagere ugrasmak istemyorlar degl oonca cocugun arasnda ugrasamiyorlar.bu cocuklarin ozel egitim almalari gerek yani zeka seviyesi dusuk olanlar nasl ozel egitime ihtyac varsa bu cocuklarn da var.her firsatta egitimciilere yuklenilmesii artik sikmaya basladi.


CokBilmis

Üstün zekalı çocuğa yeterli imkanı sunarsanız özel eğitime filan ihtiyacı olmaz, o kendisi halleder her şeyi.

Ben üstün zekalı olmanın, tıpkı zeka geriliği gibi bir anomali olduğunu düşünüyorum. Ama genel olarak insanlar bunun çok özenilecek bir şey olduğunu düşündüklerinden ukalalık gibi algılanmasın diye kendimden örnek vermek istemiyorum. Sadece şunu söyleyeyim: Devlet okullarında okumama rağmen her zaman, her yerden burs buldum. Arkadaşlarımın yaptıklarının 3 katını yaptım. Özel eğitime ihtiyacım olmadı. Gerçi özel eğitim deneyimi yaşamadım, belki yaşasam farklı düşünürdüm, bilemiyorum.

Ama Hakkari'de de olsa üstün zekalı insan üstün zekalıdır, fark etmez. Özel eğitim almasa da o kendi kendine halleder, yeter ki siz ona istediği imkanları sunun. Bunlar maddiyatla da ilgili değil. Kütüphaneye götürüp bıraksanız yeter mesela. Ya da küçük bir mikroskop ya da dürbün satın alın vs.

Ayrıca öğretmen eğer kendine güvenli bir insansa, üstün zekalı çocukla uğraşmak ona zevk verecektir. Ben hala hem yuva, hem ilkokul hem de lise öğretmenlerimle görüşüyorum ki hepsi de devlet okulu öğretmenleriydi. Ama annem özel olarak okulları gezip, beğendiği öğretmeni tercih ederek beni okula yazdırmıştı.Cevaplamak için Üye ol