Kızım üstün zekalıymış şimdi bizi neler bekliyor?

dinlebeni soruyor: 6

Aylar önce kızımda bazı farklılıklar gördüğümü yazmıştım.
http://www.nurturia.com.tr/questions/8c87a496-97ec-4975-b604-a01500228f2e/1/ustun-zeka-nasil-anlasilir

Test için 3 yaşı bekledik ve bugün test yapıldı. Dahi seviyesinde üstün zekalı olduğunu söylediler. Üstün zekalılar derneğine kabul edildi ona göre program hazırlanacakmış pek çok konuda bilgilendirildim. Ancak yaşayabileceğim sorunlar öyle bir anlatıldı ki çok ürktüm çocuğuma bakış açım değişti ona uzaylı gibi bakmaya her cümlesini hareketini farklı görmeye başladım ilk günden psikolojim bozuldu bundan sonra bizi neler, nasıl bir süreç bekliyor üstün zekalı annesi veya yakını var mıı aranızda?

Bu soruyu cevapla


46 Cevap


lilac

Ben pek katilmiyorum, eger cocugunuz gercekten ustun zekaliysa sadece sizin vereceginiz egitim, imkanlar yeterli olmayabilir. Tabii verdiginiz imkandan imkana da degisir. Onunla deney yapabilecek bir fizik profesoru iseniz o baska. Ortaokul-lise caginda harvard universitesinde deney yapabilecek kapasitede bir cocugunuz varken turkiyede kucuk bir kutuphanede onu kitaplarla bas basa birakirsaniz, cocuk kendini gelistiremeyebilir. Gebzede ustun zekali ogrenciler icin bir lise var, butun ogrencileri harvard-mit gibi okullara kabul ediliyor, bir cogu anadoludan gelme ve ogretmenleri tarafindan tavsiye ediliyormus..


godagere

üstün zekalı çocuk genetik oluyor.yani benim 2 kaynım var ikiside üstün zekalı.bir tanesi 3 yaşında okuma yazmayı ögreiyor  kendilginden .şimdide üstün zekallılar ögretmenliginde okuyor.ama annesi gil daha iyi bir egitim verseledi belki aha iyi yerlere geebilirdi.digeride şimdi lisede ama okulda kaldı.geçen sene zeka testi yapıldı.onun zeka seviyesi yüksek ama konsantre olamıyor.şimdi ilaç kulanıyor.çok geç kalınmış diyorlar.ben onlar gibi olmasını istemedigim için alperi özel okula göndermek istiyorum.hergün kreşten şikayet geliyor.sınıfında otizimli çocuk var.onunla geçinemiyor.suçda benim çocugumun üstüne atılıyor.mecbur katlanıyoruz.burda güvenlik sıfır denebilir.dışarda başka güvenli kreş yok.mecburiyetten gönderiyorum.


godagere

nasıl zihinsel engelli çocuklara birebir egitimse üstün zekalı çocuklarada birebir egitim olmalı bence.benim ilk çocugum zihinsel engelliydi  nasıl çocuklar oldugunu biliyorum.


lilac

Selamlar, Ankara'da bu konu ile ilgili tavsiye ettiginiz bir cocuk gelisim uzmani varmi?


KUPAKIZI

Üstün zeka deseklenmeli çünkü bende bunun zeka geriliği gibi bir genetik bozukluk olduğunu düşünüyorum. Tüm yorumları okudum oğlum için araştırma yapıyordum.bazı yorumlara gülümsedim bende üstün zekanın tanısı işin uzmanları tarafından kurul kararı ve sınavlar neticesinde konur. Bu çocukları üstün kılan özellikler vardır çeşitli makaleler okuyabilirsiniz bu konu ile ilgili Yani küçükken çok kitap okudu diye 2 üniversite btirdi diye 5-6 dil bilyor dye üstün zekalı olmaz insan hatta bunlar sosyal zeka ve dil yeteneğidir fazlaca bir zeka artıları yoktur. Birkaç yerde okudum 3 yaş civarı çocukları yemeklerini kendi yedkleri için bebeği 3 aylık anne dediği için çok zeki benim çocuğum tanımlamasını yapan anneler var çok yanlış dediğim gibi üstün zeka çeşitli testler sonucu konur.. Oğlum üstün zekalı İngilterede yaşıyoruz yazları 3 ay Türkiye ye geliyoruz. Yaşadığımız yerde ünv bünyesinde eğitim alıyor tanı 3 yaşındaki testler sonucu kondu.Genetik bir durum olduğunu düşünüyorum çünkü oğluma en ufak bir katkım olmadı olamadı 1 damla anne sütü dahi içemedi ve üzerinde duramadım eğitim açısından ne yaparsanız yapın beyinleri hızla işlemeye devam ediyor iyi bir eğitim aldırırsanız çok farklı yerlerde görebilirsiniz


ozi72

Merhaba, oğlum 6 yaşında. Ram tarafından üstün zekalı belirlendi. Siz hangi derneğe üye olmuştunuz ve nasıl bir yol izlediniz? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Cevaplamak için Üye ol