Kızımın aşırı iştah-kilo problemi?

eciko soruyor: 5

Merhabalar;

Kızımın  bebekliğinden beri çok yeme problemi var. Sağlıksız karbonhidratlara çok düşkün, porsiyonları çok büyük istiyor, ikinciyi vermeyince küsüyor vs. 3.5 yaşında, ve bu zamana kadar hep aşırı bir dikkatle, genelde onun gözünde kötü olmayı göze alarak, saağlıklı beslemeye çalıştım, ancak son zamanlarda göbek çevresi fazla büyümeye başladı sanki.  

Arallık 2012 doğumlu, şu an boyu 97 cm, kilosu ise 18.5. Düzenli gittiğimiz bir doktor yok, sık hasta olan bir çocuk değildir, ancak ben bu konuda özellikle uzman bir doktora götürmek, kilo takibini yapmak, ve olası bir sorunun önceden önüne geçmek istiyorum. Benzer durumda arkadaşlar var ise deneyimlerini paylaşabilir mi? Boy kilo özellikle yazdım ki acaba paranoyak mı davranıyorum, yorumlarsanız çok sevinirim.

not: bir de doktor önererisi alablirsem (özellikle İstaanbul Avrupa yakası civarı) çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


yelus

Percentil egrisine gore kizinizin boyu 25-50,kilosu 90-95, boya gore agirlik ise 97 nin ustunde.Sorun olabilecek olan da bu aslinda ama kilo almamasini saglarsaniz kilo boy orani normal degerlere gelecektir..Sagliksiz karbonhidratlar yerine kuru meyve ya da ev yapimi granola gibi alternatifler sunsaniz.Benim kizim mart 2012 dogumlu 19.2 kilo ama boyu 116 cm..Yemek isteyen cocuga da yeme demek zordur sanirim😊


meltemy

Merhaba,
kızım da aralık 2012 doğumlu,102 cm boyu,kilosu da 15,4. çok aşırı iştahlı bir çocuk değildir ama yeme sorunu da yok gereği kadar seçmeden herşeyden yer.düzenli takip eden bir doktorumuz var ve değerlerinin normal olduğunu söylüyor.
kızınızın boyu da ideal ama sanki kilosuna dikkat etmek lazım gibi,onun için de abur cubur yerine seveceği az kalorili alternatiflerle sanırım kilosunu kontrol altına alabilirsiniz.tahmin edebiliyorum yemek yemeği seven çocuğa yeme demek zordur ama belki bir uzman doktorla görüşüp destek alıp süreci daha kolay atlatabilirsiniz ya da kreşe gidiyorsa ordan destek alabilirsiniz,öğretmenler bazı konularda bizden daha kolay çözebiliyorlar çocuklardaki problemleri,kolaylıklar diliyorum


Damla

Ben de çocuktur yesin demeyip kilolarını kontrol etme taraftarıyım. Doktora da götürmeyi, kaygılarınızı paylaşmayı yerinde buluyorum, gerekli gördüğü kontrolleri yapacaktır her ihtimale karşı. İstanbul'da bildiğim iyi çocuk doktoru Ayla Kamburoğlu Göksel var,  yıllar oldu gitmeyeli, Amerikan hastanesinde idi hala orda mıdır bilmiyorum.


Karbonhidratların ortak özelliği zaten ne kadar yerseniz canınızın daha sık, daha çok istemesi. Yaşıtlarının örnek kalori ihtiyacı, diyet listesi edinip fikir için gözden geçirebilirsiniz. Tabi her çocuğun gelişimi farklıdır ama mesela 2 köfte ihtiyacı varken 8 yiyorsa fazla olduğunu hemen anlayabiliyorsanız, hele de kilo alımı boyuna göre hızlı artıyorsa. 

Bir ay kadar süre içinde kademeli kesmenizi öneririm ihtiyaç fazlası karbonhidratları. Evinize glisemik indeksi düşük sağlıklı atıştırmalıklar doldurup sık beslerseniz aç kalmayacağı için canı daha az zararlı çekecektir. Özellikle çerezler hem damak tadı açısından çok tatmin edici, hem tok tutuyor. Sevdiği yiyeceklerle, çerez, peynir, havuç salatalık, kuru meyve gibi hazırlayıp ortalıkta bırakabilirsiniz. 

Buna alıştıktan sonra da ikinci kademe olarak sürekli bir şeyler atıştırmayı kesmek daha az ve sağlıklı beslenme aşamasına geçilebilir. Kızım da iştahlı, biz böyle bir yol izledik ve faydalı olduğunu gözlüyorum.


dilrubaa

Acibadem maslakta neslihan korkmaz bizim duzenli gittigimiz doktor. Cok cok oneririm

Persentile gore biraz kilolu sanirim kiziniz, ve su anki beslenme aliskanligi hayatini da belirleyecektir. Bu yuzden simdiden onlem almakta fayda var cocuk doktoru esliginde belki diyetisyen de yonlendirebilir sizi.


dilrubaa

Bi de belki zaten dikkat ediyorsunuzdur ama yine de belirteyim, paketli gidalar, disardan yedigimiz yiyeceklerin cogunda katki maddeleri var, ve yedikce yiyesimizin gelmesinin sebebi onlar.

http://yenidunyadergisi.com/katki-maddeleri-dolayisiyla-hastayiz/

Ilgili bir yaziCevaplamak için Üye ol