Arzum yogurt yapma makinası kullananlar yardım.

oyabes soruyor: 10

Merhaba, ben Arzum'un yogurt yapma makinasını aldım, bugün ilk defa kullanacagım. Saçma gelebilir ama anlamadıgım bişey var. 1lt sütü kaynatıp mayaladıktan sonra mı kavanozlara boşaltıyorsunuz? Kullanım klavuzundan anladığım bu şekilde ama benim aklıma yatmadı.

Nasıl yaptıgınızı yazar mısınız?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


oyabes

Evet işte ben de bunu anlamıyorum, ben evde mayalamak için uygun sıcaklıgı bir türlü ayarlayamadıgımdan makina aldım:))))

şimdi ısıtıp, uygun sıcaklıgı bulurak mayalayınca makina ne yapacak ki???

Bir de mayaladıktan sonra hareket ettirmemek gerekmiyor mu? mayaladıktan sonra kavanozlara boşaltmak da garip geldi. Bu makina'ya inancım kalmadı :))


oyabes

Anladım,  çok teşekkür ederim. Her halükarda ben o uygun sıcaklıgı bulacagım anlaşılan :)) bu yolda epey süt ziyan ettim de:))


oyabes

Ben henüz makinayı kullanmadım, evde kendim yaptıgımda uygun sıcaklığı yakalayamıyorum, ondan bahsediyordum. Makinayı ilk defa bugün kullanacagım.

AOÇ günlük sütten yapacagım, kaynatmadan ısıtıp sonra da mayalıyorum bu durumda ve kavanozlara boşaltıyorum. Bakalım nasıl olacak, size haber veririm :))


oyabes

inşallah, çok teşekkürler tekrar.


oyabes

Zeynep Hanım,

kıvam olarak fena olmadı, ama çok katı değil.tadı da ekşi. 8 saat tuttum az mı oldu acaba?

Bir de sütü mayalarken dediğiniz gibi, ısınmış sütten biraz bardaga alarak önce yogurdu ona karıştırdım, daha sonra sütün tamamına ekledim. ama bu aşamada yogurdu karıştırırken, yogurt parcaları kesik kesik kaldı. bundan ekşi olmuş olabilir mi?sahara

Bende buradan aldığım tavsiyelerle arzumu hiç düşünmeden aldım.İnanın çok memnunum.Makinadan önce yoğurt olayı benim için işkenceydi.Şimdi çook rahatım.Kızımda hergün o kavanozlardan birini bitiriyor.6 günde bir tekrar yapıyorum.Ben önce sütü ısıtıyorumEğer daha kıvamlı olmasını istiyorsam kaynama noktasına gelip içindeki suyun buharlaşmasını saglıyorum.40-45 dk sonra süt parmak girecek sıcaklığa düşüyor.Serçe parmak sokunca hafif ısıracak denir ya o ısıdayken 1 yemek kaşığı yoğurda yavaş yavaş dökerek karıştırıyorum.İyice sulandıktan sonra sütün tamamına bu karışımı döküp,yavaşça karıştırıyorum.Sonra kavanozlara döküp 9 saate ayarlıyorum.Kıvam çok güzel oluyor.Eğer pratiğiniz yoksa,yapa yapa el alışkanlığı kazanırsınız.Bebek bakarken onca işin arasında birde yoğurt derdi düşünmemek ve bebişe halis mulis ev yoğurdu yedirmek inanılmaz güzel!!!


CiciAnne

Arzumu arayıp talep ettiğinizde ücretsiz bir hazne gönderiyorlar makine içine onunla yapmak daha kolay. Kavanozlara yoğurt olduktan sonra bölüp koyuyordum dolaba ben.


iflah_olmaz

ücretsiz hazneden kastınız nedir acaba?iflah_olmaz

ücretsiz hazneden kastınız nedir acaba?


herseyinasli

merhaba, arzum yogurt yapma makinesinde aoc yogurt ve gunluk sut kullanarak yogurt yapiyorum ancak eksi oluyor. nasil onleyebilirim?Cevaplamak için Üye ol