uykuya geçiş..artık bir çözüm lütfen..

papish soruyor: 10

iyi geceler anneler..çok yorgun ver gerginim şu an..ne olur yardım..yine bu gece iki saatlik bir serüven sonrası bizim yaramaz uyudu..oğlum ayakta sallanarak uyuyor..ilk zamanlar uzun uzun sallıyordum 1 saat 35 dk. salladığım dönemler oldu sonra zaman kısaldı..ama şu son üç gündür yine uzamaya başladı..ara ara başka yöntemler denedik yatağına bırakmak yanına yatmak gibi uyumuyo hatta daha çok uykusu açılıyo..ama artık sallamak kilodan yorucu..uzaması da çok yıpratıcı..sizce ne yapayım..offf bir gün evden çıkıp gönlümce bir gün geçirmek istiyorum..daha hiç böyle bir lüks yaşamadım..

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


kader_eymen

eksiksiz uyku öncesi ritüelleri ve kitap okuak çözü olabilirmi acaba, yada bir oyuncağını uyutması gibi, bizde bunlar işe yarıyor ama yinede 1 saati buluyor.


pamusum

bende oglumu ayagimda sallayarak uyutuyordum son 1 aydir uyumak istemiyordu sürekli ayagimdan kalkmak istiyodu tabi sallama süreleride git gide uzuyordu.yaklasik 5 gün önce kendi yatagima götürdüm bende yanina yattim önce 15-20 dk kendi kendine yatakta oynadi sonra gel annecim sarilip uyuyalim dedim oda geldi sokuldu yanima ve uyudu yaklasik 5 gündür bu sekilde uyuyor.sizi cok iyi anliyorum,benim anlattigim yolu da denemisiniz ama sadece paylasmak istedim en azindan kendinizi yalniz hissetmezsiniz.Allah oglunuza saglikli ve düzenli uyku size de bol sabir versin diyorum arkadasim...


UykuMelegi

Yapmanız gereken bundan sonra nasıl uyutmak istediğinize karar verip, bir iki gün değil en az 3-4 gün kesinlikle taviz vermeden o şekilde uyutmak. Eğer bir iki gün yapıp sonra 'Yoruldum. Bugün de böyle olsun.' dediğiniz anda verdiğiniz mesaj 'Annem benim istediğimi bir şekilde yapıyor' olacaktır ve bir sonraki denemenizde şu anda 3-4 günde değiştirebileceğiniz bir alışkanlığı 5-6 günde değiştirebileceksiniz.

2 yaşında olduğu için gündüz tek bir uykusu olduğunu da düşünüyorum. Karar vereceğiniz metodu kesinlikle gündüz uykusunda da uygulamanız gerekir.

Eğer halen bebek yatağında yatıyorsa işiniz biraz daha basitleşir ama büyük yatağına geçtiyse oğlunuza büyük yatağının kurallarını anlatmalısınız.

Bu yaşda sticker'lara bayılırlar. Kendinize bir sticker panosu yapın. Satırlarda yapmasını istediğiniz şeyleri yazın. 'Yataktan kalkmadan uyumak'. 'Kendi başına uyumak gibi'. Sonra da ertesi sabah eğer bunlardan birini yapmışsa büyük kutlamayla (alkışlar, sarılmalar vs) sticker'ını yapıştırmasına izin verin. Tabi bu beklediğiniz mucizeyi gerçekleştirecek tek şey değil. Bu sadece bir destek. Siz öncelikle hangi metodu seçeceğinize karar vermelisiniz. Bu konuda www.uykumelegi.com 'daki 'Hangi metod?' başlıklı yazıları okuyabilirsiniz. Bu yazılarda metodlar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Size uygun geleni için internet'de araştırma yapabilirsiniz. Şu ana kadar sadece Ferber'in kitabı Türkçeleştirilmiştir. Temmuz gibi de Kim West'in kitabı piyasaya çıkacaktır.

Kesintisiz gece boyu uykular dilerim

Uyku Meleği - Seride Samurkaş Karaç 


papish

yaşasın arkadaşlar bu gece üçüncü gecemiz ve yatağında kendi uykuya geçti..geçen gece tam sallarken öksürük tuttu ve biraz çıkardı üstünü değiştirdikten sonra oyunla odasına gittik bende karşısında ki yatağa yattım uyudu ve bu gece üçüncü gecemzi biraz uzun sürüyo hatta ben ondan önce uyumuşum ..bu gece odadan da çıktım..gerçi sessiz olalım henüz uyumadı ama uyuyacak..yaşasın..


nidah

papish nasıl başardın..bende kafayı yicem yakıda:(nidah

papish nasıl başardın..bende kafayı yicem yakıda:(


papish

bir gece tam sallarken kustu bende yatağına yatırdım ve öyle başladık..


spakdil

merhaba,

6 aylık oğlum( düzeltilmiş 4.5 ay) da uykuya geçmek istemiyor. Doğumundan beri neredeyse herşeye karşı olan bir bebek. Diğerlerinden çok şu aralar bana uykusuzluk çok zor geliyor. Uykusu geldiğinde e e e diyerek haber veriyor. Yalnız uykusu çok gelse bile uykuya geçmemek için saçlarını çekmek, ters dönmek de dahil herşeyi yapıyor. Yatağına bıraksak biraz duruyor, sonra ağlıyor. Yatağında uykuya geçinceye kadar beklemesi için tatlı müzik veren ışıklar aldım. Dönencesine de bakıyor. Kucakta sallasak meme istiyor, meme versem, sallanmak istiyor, bunu da atlatsam yatağını istiyor. .Dün içi ve gecesi e e diyecek diye çok korkuyorum, yaklaşık 1.5 saatlik bir mücadeleye girmek gözümü çok korkutuyor. Şimdi araştırmaya çalışıyorum ne yapmalıyım diye, ama zamanım kalmadı, birazdan uyanacak, çok hareketli bir bebek. bir hokus pokusa ihtiyacım var ama nasıl?

Dilerim uyku sorunu diye birşey kalmaz yakında:(( Çok zor.

Sevgilr.fistikcik

Bizim de uykumuz halen tam düzene girmiş değil, ancak bizde yardımcı olan şey uyku saatlerini iyi ayarlamaktı. Tracy Hogg'un kitabı da size yardımcı olabilir. Ancak orada önerilen EASY (yemek, aktivite, uyku, sizin zamanınız) rutinini henuz yerine getiremeseniz bile önerdiği uyku ve uyanıklık sürelerini sağlayaınca işler yoluna girmeye başlıyor.
Bu ayda bebek 2 saat uyanık kalabilir. Son uyandığı saatten 2 saat sonra uykuya dalar. Bunun için de hangi yönetmle uyutursanız uyutun (meme, sallayarak, kendi yatağında sakinleştirerek...) uyutma çalışmasına uyuması gerekn saatten en geç 20 dakika önce başlayın. Örneğin sabah 8'de kalktıysa 9:40'ta uyuması için sakinleştirmeye başlayın ve 10'da uyumuş olmasını hedefleyin.
Sonraki uykularını da uyandığı saatten 2 saat sonra uyutarak düzenleyin.
Tracy Hogg'un kitabı uyku konusunda detaylı bilgiler içeriyor. Yöntemini birebir uygulamasanız dahi çocuğunuza adapte edebileceğiniz fikirler var. Edinmeniz faydalı olur.


spakdil

teşekkür ederim. kim west'i buldum, bakalım bize uyacak mı. bol uykulu günler dilerim:)Cevaplamak için Üye ol