Suni sancı mı sezeryan mi?

Zerrin_ soruyor: 10

39+5 haftalık hamileyim ve dün nst kontrolüm vardı, daha önce iki defa pelvik muayene yapıldı ve üst pelvik kemiğimin çok basık olduğunu normal doğumun zor olabileceğini ama yine de normal doğum için son ana kadar beklemeye karar vermiştik. kemiği atlatabilirse doğum olur, atlatamazsa sezeryan diye bilgi vermişti. dün yine pelvik muayane yaptı, ve kızım doğum kanalına inmiş, ama kemiği atlatamıyor dedi. nstde de sancılarım çıktı, dr cuma günü hastaneye yatmamı, suni sancı ile doğumu tetikleyip 2 saat içinde suni sancının etkisine göre sezeryana alabileceğini söyledi. ve 10 gün önceki kilosunda idi kızım, hiç kilo almamış... o yüzden müdahale ediyoruz dedi... ben de doğumumun müdahalesiz olmasını istiyordum ama bu kemik beni baya düşündürüyor. bebeğime bi zarar verebileceğini düşünmek bile korkutucu... sizce suni sancıyı denemeli miyim? kemiği şu an ki sancılarımla atlatamadı ise suni sancı ile atlatabilir mi? yoksa hemen sezeryan ile mi bebeğimi dünyaya getirsem... bu konu hakkında suıni sancı ve pelvik kemiğinin basıklığı hakkında bilgisi olan var ise beni aydınlatırsanız çok ama çok sevinirim...
 

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


ilal

ben isteyerek sezeryanla doğum yaptım...çok ta memnun kaldım...
korkutmak gibi olmasın fakat suni sancı nın sancısı normalinkinden çok farklı...(bir hafta normal sancı çektim)
risk almamak daha iyi gibi sanki....sağlıklı ve kolay doğumlar:)


iptal_uye

kermit09 özür dileyerek yazıyorum.
suni sancı verilmese de doğum yaklaştıkça sancı oranı zaten artmakta. suni sancının bundan kuvvetli olduğu kanısı neye göre oluşuyor. yani zaten normal sancı da çok basit değil ki özellikle son aşamada. suni sancı isteme gibi yorumlar neden yapılıyor. yanlış anlaşılmasın yargılamak için öğrenmek için soruyorum.


Zerrin_

elenche, yanlış anlaşılcak bi durum söz konusu değil, ben de eksik yazdığımı sonradan farkettim. suni sancıyı isteyen ben değilim, ki en korktuğum şey aslında bu. bebek kanala girmiş olmasına ve sancılarımın da olmasına rağmen açılma olmaması ve bebeğin o bahsetmiş olduğum pelvik kemiğini geçemediği için doktorum bu yöntemi denemek istediğini söyledi. kilo alımı da durduğu için müdahale ettiğini, kilo alımı devam etseydi 42. haftaya kadar bekleyebileceğimizi söyledi. suni sancının cevabını 2 saat içinde alırız, her hangi bir değişiklik olmazsa sezeryana alırız dedi.  endişem suni sancıyı çekip ardından da sezeryana alınmak, suni sancı hakkında pek de olumlu şeyler duymadım.... tabii bir de kemiği aşarken de oluşabilecek komplikasyonları neler???


ebruR

Ben suni sancı alarak ki ilk bebeklerde bu mutlaka olası doktorun tartıda yanılması sonucu oğlumu 4 4 kilonun üzerinde bir büyüklükte normal doğumla dünyaya getirmiştim.

Şahsen suni sancı normal sancıyı %60 lara varana dek arttırmasına rağmen doğumu kolaylaştıran muhteşem bir niymet

Ama baştan bu kadar iri bir bebek olduğunu bilseydim özellikle 41.haftaya gelmişken sadece onu düşündüğüm için doğumda onun yaşayacağı belirsiz sıkıntıları atlamak adına sezaryan tercih ederdim.

Biz allaha şükür bir aksilik yaşamadan bu işi kotardık,ama sizin kemiği aşacak başlı başına bir engeli varken meleğin önce suni sancıyla onu biraz yorup sonra olmama ihtimalinde sezeryanla daha da hırpalamak bana biraz onun ve sizin açınızdan yorucu olur gibi geldi.

Komplikasyonlar dersen ;ben kendi adıma bu yaptığımız işin olası kötü sonuçlarını araştırırken bebeğimin aşırı baskı sonucu özellikle görme ve boyun omuz kısmı iskelet sistemi ve daha başka birçok sıkıntı yaşayabilceğini okumuştum.

Naçisane fikrim...

Sağlıklı doğumlar...


iptal_uye

:))) kermit09 sözüm sana değil :))) genel olarak merak ediyorum. ben de senin gibi iyi şeyler duymadım da suni sancı için dayanağını merak ediyorum. gerçi kuzenim ilk doğumunda suni sancı aldı ve dayanılmayacak birşey olmadığını söyler durur. hatta tüm bunlara rağmen doğmunu takip eden 1 saat içinde nasıl olduğunu sorduğumuzda bu kadarcıksa insan ikinciyi de doğurur derdi:)

doktorunun açıklaması mantıklı. ama ebrunun söyledikleri de mantıklı yani bebişi o kadar yormak... peki doktorunun benzer tecrübesi olmuş mu? nasıl sonuçlanmış? gerçi başarılamayacağını düşünseydi direkt olarak sezeryan teklif ederdi ;)selencem

Ben normal dogum yaptim, mutluyum simdi ama kemiklerim iyi acilmadigi icin cok ikindim ve sonucta kuyruk sokumum kirilmis. Dogumdan sonra 1 ay oturamadim, sinir bozucuydu. Eger doktorunuza guveniniz tamsa onun yonlendirmesine izin verin, sezeryan dunyanin sonu degil :)


ilal

suni sancı ve normal sancı arasındaki fark şu...
normal sancıda kasılmaların şiddetine dayanabiliyorsunuz. doruk noktasından sonra düşüşe geçip ara veriyor...ben bir hafta bu sancıyı çektim aralar yarım saatte başladı 5 dakikaya indiğinde hastane yolunu tuttuk...
suni sancıda ise (yengem yaşadı)şiddet daha fazla.bu kıyaslamayı şöyle yapıyorum. yengemin ağrı eşiği benden kat kat yüksektir.düzensiz ve arasız kasılmalar.
normal sancıyla başedebiliyorsunuz ama suni sancı ile stresli bir doğum yaşıyorsunuz. bu anne açısı...
birde normal sancıyla açılma yakalayamamış suni sancı ile de yeterli açılmayı yakalayamayıp anne ve bebekin kalp ritim bozukluğu yaşadığı durumlarda var.
doktorunuza ve tecrübelerine güvenmeniz önemli.


belkide şuanda doğumdasınızdır bilinmez...ama tekrar kolay bir doğum diliyorum.


iptal_uye

ilal sağol. suni sancı normal sancının son aşamasını erkenden yaşamak gibi bişey o zamanselencem

Erkenden ve surekli... Tabi bir de epidural secenegi var ki o zaman pek bir agri hissedilmiyor.


Aysegul_

Ay hakkaten belki de doğumdadır. Kermit09 kolay bir doğum diliyorum bende :)Cevaplamak için Üye ol