Evde oynanabilecek oyunlar

ysfmm soruyor: 6

merhaba. oğlumun canı çok sıkılıyor bir kaç sevdiği oyuncak var ama oyna oyna nereye kadar. nereye saldıracağını şaşırıyor. yalnız oyun hamuru gibi oyuncaklara daha hiç geçmedik çünkü elimize geçen her şey ağzımızda. ne gibi oyunlar oynayabiliriz? siz akranları olan anneler çocuklarınız evde nasıl vakit geçiriyor?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


nihal58

Merhaba www.poyrazligunler.com benim blogum sağdaki etiketlerde Montessori ye tıklarsanız yaptıklarımız var bizde 18 ay civarı başlamıştık faaliyetlere.


maviboncukk

Biz o yasta kar bile yagsa iyi giydirip sokaga cikartiyorduk. En cok orda egleniyordu


selencem

Biz bol bol koşmaca, zıplamaca oynuyoruz. Hamuru kendiniz un ve sudan yaparsanız belki daha rahat olur.


bellroad

oglum 18 aylık, ama 3-4 aydır bu aktiviteleri yapmaya calısıyoruz.

-1 sepet araba, tren,helikopter vs tasıt oyuncagı var, renk renk ve hepsinden cifter tane. trafık halısında surer, kac tane var diye sayarız, renklerine gore ayırırız, hangisi buyuk hangisi kucuk yaparız, aynısını bulmaya calısırız.

-1 sepet irili ufakli, farklı dokularda topları var. buyukten kucuge sıralama, hangisi yumusak hangisi sert, koridorda her gun en az 1 saat top oynarız. basket potası ve kalesi de var.

-5-6 tane tahta yapbozu var. tasıtlar, hayvanlar, alfabe, mutlaka her gun oynar

-8-10 tane karton kitabı var, renkler, sekiller, hayvanlar, sayılar vs aklınıza ne gelirse, hepsine itina ile bakar adlarını sayarız, seslendiririz, al ver yaparız, iste sapka ile ne yapılır? ayakkabıyı nereye giyeriz gibi oyunlar oynarız, ozellikle hayvanlar ve tasıtlar cok ilgisini cekiyor.

- 4-5tane hikaye kitabi var,gun icinde ve yatmadan once hepsine bakar, okuruz. 1 tane de 501 sey diye gizlenmis resim kitabi aldık cok ilgisini cekti.

- kukla, bebek, pelus, hayvan figuru gibi oyuncakları var bir sepet. onları canlandırırız, legodan ev yaparız, ciftlik yaparız icine girerler vs tiyatro yaparım ben ilgisini ceker.

- oyun hamuru ve boyaları agzına aldıgı icin cok kısıtlı oynuyoruz ama mutlaka gunde 10-15 dakika ayırıyorum.

-montesorriye uygun el isleri yaparız, aktarma, ponpon yerlestirme, kapak eslestirme, banta ponpon yapıstırma, iste aklımıza ne gelirse bu konuda cok arastırdıgım icin evde hemen bi aktivite yapabiliyorum.

-montessoriye uygun ev islerinde yardım, bulasık makinası bosaltma, camasır koyma, asma, yerlestirme, vileda yapma, hatta bi supurge aldım oyuncak ben supururken arkamdan gelir.

Bunların disinda saklanmac, cadır icinde fener ile oynama, golge oyunları, sırtıma cıkıp ev turu, yataktan asagı atlama, bogusma gibi enerji atacak aktivitelerimiz de var malum erkek cocuk


GULONEN

YAPA yayınlarının "evde oyun ve etkinlikler" kitabını aldım.Kızımla gayet güzel vakit geçiriyoruz.Onun haricinde kırtasiyeden şekilli yapışkanlarda alabilirsiniz okadar hoslarına gidiyorki anlatamam.Blogumda da detaylı etkinliklerde var http://www.gulsahonen.com/
çocukları oyalamak gercekten zor yaptığımız her işe ortak etmek küçük demeden yaşına göre sorumluluk vermek de gayet işe yarıyor.


ysfmm

bant kitap peçete yapboz parçası ne bulursa ağzına atıyo sorun orda.. her topu veremiyorum yumuşak olanları dişleriyle koparıyo, peluş olanları da tiftikliyor.. sokakta bazen yürüyo bazende emeklemeye kalkıyo.. daha bir sürü şeyi denedim ama başarısız oldum.. yine de teşekkürlerCevaplamak için Üye ol