Bronşiyalit illetinden 6 aylık bebek nasıl kurtulur?

nesrin_ata soruyor: 3

Sabah akşam hastaneye taşınıp ventolin pulmicort veriyoruz minnacık bebeğe ,bronşiyalit illetinden nasıl  kurtarabiliriz ?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


alkan

çocuk alerjisi uzmanı Doç. Dr. Metin Aydoğan'ı da düşünebilirsiniz. Kadıköy Şifa'da hasta bakıyor. Geçmiş olsun.


eyc14

arkadaşlar benim oğlumda bronşiolit oldu. bir bebekle oynadı o bebekten bulaştı. Antibiyotik ve ventolin şurup tedavisi neticesi 10 günün sonunda iyileşti. Bu olaydan sonra bebeğimi dışarı çıkarmadım. kimseyle karşılaştırmadım bile. Ama ilginç bir şekilde yeniden hastalandı ve hastaneye gittiğimizde doktor bronşiolit olmuş dedi. HAstanede Nebulizatorle ventolin verdiler şimdide inhaler veriyoruz. Benim merak ettiğim konu şu. Bu hastalık durup durup tekrar mı ediyor. Gerçekten ne zaman tedavisi bitecek başından geçen arkadaşlar bana bilgi verebilirse çok sevinirim.


muazzezaybulus

geçmiş olsun herkese,
bu aylarda maalesef bronşit hastalığı,tıkanma, hırıltı, öksürük inanılmaz artıyor. kızımı 22 ay emzirdim. 12 aylıkken kreşe başladı zorunluluktan. Ekim ayında kreş değiştirdim. kreşten kaynaklı 3 ayda 6 kez bronşit oldu ve 5 kez antibiyotik kullandık. evde nebülizatör bulundurmak en iyi çözüm. Dr. umuz Mürsel İnanç (çok memnunuz) olmasaydı bu kadar sabırlı olur muyduk bilemiyorum. eşim allerjik astım, annem de astım. kreşten kaynaklandığını hiç düşünmedik. Dr. umuz devamlı allerjik değil demesine rağmen ısrarımızla bir dizi allerji testleri yaptırdık kanından (Prof.Haluk Çokuğraş a gitmiştik Ocak ayında). Şükür hiç bir şey çıkmadı, aksine çok sağlıklı dedi. gecelerce süren öksürük krizleri, hırıltı.... ömrümüzün yarısı gitti. 3 hafta anneanne evde baktı burnu bile akmadı. Tesadüf eseri yeni kreşin ortamının soğuk olduğunu, temiz olmadığını vs.. bir dizi olumsuzlukları sonradan öğrendik. kızımı hemen o kreşten alıp eskisine göndermeye devam ettim. ancak bu illet yerleşince ataklar çok çabuk gelişiyor. Ocak ayından beri antibiyotik kullanmadık, buna da şükür. Singulair tozu kullanıyoruz o zamandan beri. sıkışınca da ventolin buhar. Pulmicord u fısfıs olarak aero chember(boru gibi bir alet) ile kullandık 1-2 ay. Dr. , kış ayı boyunca devam edin demişti. ancak ben nasıl olsa astım değil diye ve kortizonlu diye kullanmadım. Geçen hafta öksürük ile başlayan ve hırıltıya dönen rahatsızlık sonucu Cuma gecesi ateş de eklenince acillik olduk. hastanedeki dr. pulmicordu mutlaka kış aylarında düzenli kullanın atak geçirmesini engeller dedi. ayrıca ,solunum yolu ile alındığından bu ilaçlardaki kortizonların sanıldığı gibi zarar vermediğini söyledi. sonradan hastalıklarının kronikleşmesinden ise kısa süreli bu ilaçları kullanmak en doğrusu. ben kullanmadığım için çok pişman oldum. şu an inanılmaz öksürüğü var ve devamlı balgam çıkarıyor. bizim en büyük sorunumuz kreş ve gece terlemelerimiz. etrafımdaki arkadaşlarımın çoğunda da bu tarz sorunlar oluyor. 3-4 yaşına kadar kış aylarında evde bakılsa bile bronşit hastalığını çoğu bebek yaşıyor. önemli olan hırıltıların ciğerlere inmesini engellemek bu da ventolin ve pulmicord gibi nebul, fısfıs veya şuruplar ile oluyor. kesinlikle sırtının göğsünün soğumasına izin vermeyin. Bizde bu da çok etkiliydi. ince de giydirsem kalın da giydirsem , tülbent de kullansam sırtının terleyip soğumasına engel olamıyordum. termal atlet ve pijamaları öneririm. inanılmaz etkili terlese bile üzeri ıslak kalmıyor ve vücudu soğumuyor.
Biraz daha sabır 1-2 haftaya havaların düzelmesi ile bu sorunlarımız da inşallah geçecek. herkese acil şifalar dilerim....
Cevaplamak için Üye ol