Kaşıkla yemeyi nasıl öğrettiniz?

nurturia soruyor: 3

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Kayla

arada kasik tutma ile ilgili yazilanlari okudum, gaza geldim valla...deneyecegim...peki tabagi nereye koyuyorsunuz, bizimki ters ceviriyor, vakumlu olani da yerinden sokmeye cabaliyor. Kendim elimle kasigi eline tutturuyorum mecburen...ama onune koydugum taneli seyleri minik parmaklariyla tek tek yiyor. Mama sandalyesinde oturmayi reddetmeye basladi bu ara, yemek yerken de yapiyor ben de eline ilginc biseyler veriyorum ki yemek yesin. Kasik tutup yemesini dusunemiyorum bu aralar...


fistikcik

Merhabalar,
Dr. Benjamin Spock kendi kendine yemeye heves etme konusunda 15. ay sınırdır, der. Bu aya kadar eline kendi kendine yemesini teşvik ederseniz, çocuk hevesle yapar. (Kız-erkeke ayrımı yok bu konuda). Ama 15. aydan sonra işiniz zorlaşır. İmkansız değildir elbette, ama çocuk artık eskisi kadarhevesli değildir bu konuda. Adeta o döneme kadar olam "müfredat" bu iken, artık gelişimin başka aşamalarına odaklanmıştır. Bir de artık "Yemek yedirilmek benim hem hakkım, hem adetimdir" diye düşünür (Bu sözler Benjamin Spock'a ait).

Bu yüzden işiniz biraz zor, ama yine de denemeniz faydalıdır. kaşık olması şart değil, yeter ki kendisi yesin. Elle de yiyebilir. Bazı bebekler çatalı daha kolay kullanır, siz de deneyebilirsiniz. Verin eline kaşık, çatal. Bırakın özgürce takılsın. İsterse döksün, saçsın. Ama siz hemen pes edip yedirmeyeceksiniz. Ya da "Hadi ye" diye gözünün içine bakmayacaksınız. Biraz yardımcı olabilirsiniz elbette. Kaşığına ya da çatalına bir kaç kere siz yemeği takıp eline verebilirsiniz. Oyuna çevirebilirsiniz. "Hadi haart diye çatalı batıralım" oyunu oynayabilirsiniz. Ama geri kalanına karışmamanız şart.


iflah_olmaz

OĞLUM 2-3 AYDIR ÇATAL KULLANABİLİYOR.BAZEN BATIRAMIYO FALAN AMA GENELDE İSABET ETTİRİR:-)))KAŞIĞA DA YENİ YENİ HEVESLİ AMA ÇATAL GİBİ BATIRMAYA ÇALIŞIYOR BEN YARDIMCI OLUYORUM AĞZINA GÖTÜRMESİNE...ZAMANLA ÖĞRENİRLER YAVVV..HİÇ İLKOKULDA YEMEK MINCIKLAYAN TABAK ÇEVİREN GÖRMEDİK DİMİ?:-))
Cevaplamak için Üye ol