emme süresi

nisa06 soruyor: 8

merhabalar
12 Nisan daikinci kez anne oldum
ilk bebeðim prematüre doðduðundan memeden emmeyi baþaramamýþtý ben de sütümü saðarak biberonla verip besleyebilmiþtim.anacak ikinci bebeðim miadýnda doðdu çok þükür.onu emzirmeyi baþardým.anacak þu emme süresi kafamý karýþtýrýyor.ikinci kez anne olmama raðmen ilk bebek acemiliði yaþýyorum.
2 haftalık bir bebek ne kadar süre emer? 10 dakika mý yarým saat mi vs.doyduğunu nasıl anlarım?
lütfen acil cevap
menekþe ve minik serçesi Nisa Yaðmur (15 gün)

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Elcino_mutluatolye

merhaba! benim de prematüre bebegim çok küçükken bile en fazla 15 dak. emdiği için ben de bu konuyu merak etmiştim. her bebek farklı oluyormuş. önemli olan ihtiyacını alması ve doyması. ben emzirmeden önce ve sonra tartıp ne kadar süt içtiğini kontrol ediyordum. bu yöntemi yurtdışında bebek yoğun bakımlarında bile kullandıklarını öğrendim. sonuçta bebeğim ortalama 10 dak. emerek çok çok iyi kilo almıştı.


sedavesila

Evet her bebek farkli, benim ilk 2 ay her memeden 20 ser dakikadan, toplam 40 dakikaya kadar emzirdigim oluyordu. Uykuya felan da dalmiyordu, aktif bir sekilde durmadan emiyordu. Zamanla kuvvetlendikce, sutu daha kisa zamanda icip bitirmeyi ogrendi, daha az durur oldu mememde.


Ayrica yaklasik 3-4 hafta ve sonra 2 aylik gibi buyume evresine giriyorlar, premature bebeklerde biraz daha gec oluyor sanirim. O aralar cok daha uzun emmek istedigi oluyordu.

Eger kilo aliyorsa ve rahat uyuyabiliyorsa yeterince sut aliyor demektir...umarim yardimi olur.


elajan

Ela ilk hafta ve aylarda en fazla 10'ar dak. emiyordu..(ilk ay 1.4 kg, sonraki aylarda da min. 1 kg aliyordu ayda)...ve ilk haftalar her 2 saatte bir, sonra 3 saatte bir, 4. aydan sonra da 4 saatte bir emiyordu...son aylardaysa 5-6 dak.'ya indi emme suresi...
Elcino ve sedavesila'nin dedigi gibi her bebegin kendi ritmi varmis...ama 20'er dak. fazla emen bebeklerin de memeyi emzik gibi kullaniyor olma ihtimalini de dusunmek lazim bence ;)
Doydugunu nasil anlarsin...hmmm..aglamiyorsa ve normal olculerdeyse doyuyordur herhalde :-)


asli_yagmur

bu konuyla ilgili ben de bir soru soracaktım ama bu soruyu görünce buradan sormak istedim. Gerçi elajan benim kafamdaki soruya bir miktar yanıt vermiş ama yine de ben sorayım. benim de kızım şu an 2 aylık. ilk doğduğunda 10 dakikayı gıdıklaya uyandıra zar zor bulduruyorduk. bu süreler şimdiye kadar da genelde böyle devam etti ve hala istisnalar haricinde 5 ila 10 dakika arası emiyor. Emme araları genelde 2-3 saati buluyor, geceleri de kimi zaman 3-4 saat uyuduğu oluyor. çok nadiren daha uzun emiyor ama, geneli 5-10 dakika arası. ama sürekli bir emme isteği de var. açlıktan dolayı mı, yoksa genel bir bebek emme refleksi mi anlayamıyorum. elini emmeye uğraşıyor, biz de elini emmesindense emzik emsin diye emzik veriyoruz. ama kısa süreli emdiği için doymuyor mu diye endişeleniyorum. 5-10 dakikalık emmenin ardından 1-2 dakika ara verip tekrar emzirmeyi deniyorum, genelde onu da kabul etmiyor. süt mü az, çabuk mu duyuyor, emzik olarak mı kullanıyor nedir anlayamıyorum... ya da memeden sıkıldı emmek mi istemiyor?nisa06

cevap yazan herkese teşekkürler.çok şükür emme  sıkıntımız kalmadı.nisa 'm 3 ay 1 haftalık oldu.şimdi bir memeyi emmesi 10 dakikayı geçmiyor.aylık kilo alımı da normal sınırlarda.ne zaman istese emziriyorum.saat falan yok yani.ama  ortalama 3 saatte br emmek istiyor.


BERNAUNSAL

Aslı merhaba seninle aynı durumdaymısız.Gündüsüyle gecesiyle aynı durumu yasıormusuz aynı süreçler Direk benim problemmimi yazmıssınız.Ben öncesnde sorumu sormus bulundum ama burayı okuyunca rahatladım Tesekkürler basak hanım.


asli_yagmur

Berna, merhaba. Sana şu kadarını söyleyeyim; gerçekten de insan kendisi yaşamadan kim ne söylerse söylesin inanmıyor. Ama madem benim geçen yıl yaşadığımı yaşıyorsun, belki benim söyleyeceklerim seni biraz rahatlatır.
Yağmur o dönemde aynen o zaman yazdığım gibi 5 dakika emiyordu sadece. Başlarda çok taktım kafaya, özellikle de okuduklarım veya çevremden duyduklarım (yok 20 dakika, 40 dakika, hatta 1 saat emiyorlarmış da..) nedeniyle. Ama her bebek Başak'ın söylediği gibi kendine özel. Yağmur o şekilde emmesine rağmen boyu hep en üst seviyede gitti, kilosu ortalamanın hep biraz altındaydı ama kilo alımı olarak normaldi. Yani kilolu bir bebek olmadı ama, muayenelerinde kilo alım miktarı olarak doktor hiç sorun görmedi. Şimdi de sadece 9,5 kilo :) (Yağmur'dan daha küçük olup da kilosu daha fazla olan bir sürü bebek var!). Önemli olan bence kilo alım durumu ve sağlığı.
Eğer doktorunuz kilo alımında bir problem görmüyorsa, endişelenmene hiç gerek yok. Ama kilo alımında problem varsa zaten doktor da sizi uyarır. O farklı bir durum. Ama onun da çözümü var sonuçta.
Bu arada ben Başak'ın önerdiği yöntemleri denedim. Emdikten sonra sağdığımda gerçekten de 10 cc'den fazla süt olmuyordu. Ayrıca emdikten sonra mama/devam sütü vermeyi de denedim, hiçbir zaman almadı :)
İçini ferah tut, emzirmeye devam et. Açıkçası ben ne zaman isterse emzirdim, hala bile emziriyorum. Saatli sepetli işlerle uğraşamıyorum :)) Ama az yukarıda söylediğim gibi kilo alımında sıkıntı olursa, doktordan da tavsiye iste mutlaka.
Kolaylıklar...


BERNAUNSAL

Aslı gerçekten de yeni öğreniorum ki ilk 5 dk zaten çok önmliymiş alması gereken herseyi daha doğrusu yüzde 90 herseyi alıomus ilk 5 dakikada O yzden rahatlaadım Gerçi çok tesekkr ederim bu kadar zaman ayırıp da detaylara grerek beni aydınlattığın için.

Beliz de gayet iyi gdiyo kilo bakımından Gerçi ben de kilo alsın aman kilolu olsun kaygısı içerisinde değilim Yeterki sağlığı düzgün gitsin baska bi şey istemem.Oh masaalahh sizinkine de :)) ne güüsel Büyütmüşssün sen :)

Evet muayeneler güzel gidiyor Ben de öle saat olaylarına çok bakmıorum bazen saatte br de istediği oluyo bazen bi bakıosun 3 saati bile geçiio (bu durum nadir olsa da )  uykusuna doyamıo bende uyandrmaya kıyamıorum bazen :))

Çok tesekkür ederiim tekrardan...


Cevaplamak için Üye ol