mama yerine...??

nurturia soruyor: 10

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


burcubrsn

arkadasların dediği gibi senin ona verdiğinden almak lazım..değişik olmasın..üç aşağı beş yukarı hepsi aynı fiyattır..en pahalısı milupa sanırım..


burcubrsn

ben de milupa kullandım oğluma..ancak içeriklerinen çook ta farkettiğini sanmıyorum..
ozaman bebelac 1 numara devam sütü göndersin dileyenler...uygun olduğu için fiyatı daha çok gönderebiliriz..


Marlasinger

Merhaba bende yardımcı olmak isterim adresi alabilir miyim? Yalnız 1 numara mamalar 0-6 ay arası oluyor yanlış bilmiyorsam.Bebek 6 aylık değil mi?O zaman 2 numara almak gerekmez mi?


pagna

Acizane tavsiyem şu,(bunu bir araştırma sonucu olarak beslenme uzmanlarının tavsiye ettiğini okudum.),
Sulandırılmış pekmez..Hem doğal hem de anne sütüne yakınmış..


lugesya

benden benden fıstıkım :) afiyet sekerler olsunburcubrsn

tşk ler özge..sayende ufakta olsa katkımız oldu bi bebeğin beslenmesine..


Dilekoz

Grubun içindeki yardımlaşma çok güzel.

Daha genel olarak ,ben (doktorumun da fikri böyle) inek sütünü destekliyorum. Sonuçta bizler de öyle büyüdük. Yavaş yavaş ek gıdaya geçiyoruz ve doktoruma yoğurdu nasıl yapmam gerektiğini sorduğumda (anne sütünden, formül sütten mi mayalasam? hazır yoğurt mu kullansam? malum bu forumlarda "1 yaşına kadar inek sütü yok" diye defalarca okuyoruz) bana ciddi bir alerjik geçmişimiz yoksa inek sütünün gayet makul olduğunu söyledi. Kendimizi ve bebeklerimizi suni mamalardansa anne usulü beslemeliyiz diye düşünüyorum: bazı alerjiler (laktoz, fıstık vs) Batı ülkelerinde yaygın ve literatüre giriyor ama allahaşkına büyük şehirlerde yaşayan ve geleneksel yöntemlerden mahrum kalan "okumuş anneler" olarak etrafımızı saran şehir efsaneleriyle daha fazla ithal malı ürünler tüketmekten vazgeçelim... Alım gücü düşük annelere de bir nebze örnek olalım...


Ulku

dilekoz, yogurt, peynir, kefir verilebiliyor, karsi olunan "cig sut" vermek. sen sanirim "1 yasina kadar inek sutu yok" diye yazarken yanlis anlayarak yazmissin. duzeltmek istedim.

ozgecim, yapmaaa, inek sutu falan verme :)
sadece alerji degil sebep. bebegin bagirsak, sindirim, vs. sistemlerini yormamak. onun vucudu anne sutunu cig olarak almaya programlanmis. zaten bu yuzden devam mamalari anne sutune yakin olarak uretilmeye calisiliyor. zaten senin kuzunun devam mamasina ihtiyaci da az kalmis. ek gidalara gectigin icin devam mamasini da yavas yavas azaltabilirsin. onun yerine bol bol yogurt yedirirsin.Dilekoz

Arkadaşlar, düzeltiyorum: inke sütünden yapışmış gıdalar rahatça kullanabilir - mamalara alternatif olarak demek istedim ama yazdıklarımı okuyunca o anlam çıkmadığını gördüm. Ne de olsa işte acele ile yazılmıştı :) 


Dilekoz

Hepimiz gelen bilgileri özümsemek ve biraz da içgüdülerimize güvenmek durumundayız. En iyi kararı, anne olarak kendimiz verebiliriz. Daha radikal/gelenekçi bir yaklaşım isterseniz aşağıdaki görüşü okuyun:


Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Diyetetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Perihan Arslan 6. aydan sonra bebeğe inek sütü verilmesi konusunda şunları söylüyor
"İnek sütünün doğrudan sindirim sistemi kanaması sonucu anemi yaptığı konusunda kesin bulgular yoktur. Bebeklerde, besinlerdeki demirin emiliminin azalmasında çeşitli faktörler etkili olabiliyor. Protein ve C vitaminin yetersiz, kalsiyumun fazla miktarda alınması, bebeğin doğumdan önce süte karşı taşıdığı hassasiyet, bu faktörler arasında yer alıyor. Doğru zamanda doğru ek besinlere başlanmış, anne sütü almayan / alamayan bebeklere dengeli beslenme sağlamada; inek sütü, bebeğin sağlıklı gelişimini tamamlar. Bu nedenle, gerektiğinde 6. aydan sonra bebeklere inek sütü verilebilir. Anne sütünün yokluğunda inek sütünün verilmemesi bebeklerde protein ve kalsiyum eksikliğine neden olabiliyor. Prof. Dr. Perihan Arslan; yapılan uluslararası araştırmalarda süt içerek alınan protein ve vitaminlerin çocuklarda boy uzaması ve gelişime olumlu etki yaptığının kanıtlandığını belirtti. Arslan, sütün çocuk gelişimine ve yetişkinlerin sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmalarına olumlu etki ettiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Perihan ARSLAN'ın 'İnek Sütü Çocuklara Ne Zaman Verilmelidir' isimli makalesi Klinik Çocuk Forumu Dergisi'nin Kasım - Aralık 2004 'Pediatrik Beslenme Özel Sayısı'nda yayınlanmış.Cevaplamak için Üye ol