peditus şurup, zaditen şurup, bricanyl şurup

Daphnes_Mum soruyor: 7

Akut nazofarenjit olan kızıma atopik dermatitinden dolayı bu üstte yazdığım ilaçlar verildi ama bu kadar ilacı kullanmadan önce sizlerinde yorumlarını almak istedim.
İnternetten araştırdığım kadarıyla zaditen şurup kortizonsuz ama kilo aldıran bir ilaçmış.
Peditus şurup 3 yaş altındakilere önerilmiyormuş.
Bricanyl için kötü birşey okumadım var mı bildiğiniz başka yan etkiler?
Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


ikicocukannesi

guzel dileklere tesekkurler,

yediriyorum ozge, dr'da yedir dedi zaten, ise de yarıyor. gerci karaciger cok cabuk kendini yenileyen bir organ. yinede yasanmayabilirdi de...


lugesya

ikicocukannesi çok geçmiş olsun, ne kadar büyük zorluklar yaşamışsınız ailecek,dilerim hepsi geçer gider ve tum yavruların sağlıklı günleri olur. Dediğine çok katılıyor, ne olursa olsun mutlaka irdelenmeli diye düşünüyorum bende. Biz sadece kızım 6 aylıkken idrar yolu enf. olduğunda antibiyotik kullanmak durumunda kaldık (1 yaşına kadar ( suprax )) ,  onun dışında da bu sene bogaz kızarıklıgı oldugunda kullandık yıne suprax ki ben keşke bu durumda kullanmasaydık dedim çünkü sonrasında bogazı düzelmedi sorun başka bir şeydi ( alerjik rinit çıktı .) .. neyse benim kadın doğum doktorumun anne , baba ve ablası eczacıdır, bize dediği şey şu olmuştu antibiyotik konusunda ne olursa olsun dikkatlı olunmalı çünkü antibiyotikler son çare olmalıdır. Açık olan her türlü hastalık için antibiyotık kullanılmamalıdır ancak idrar yolu enf. ya da diş iltihapları gibi kapalı enfeksiyon durumlarında kullanılabilir demişti. anne,baba,abla eczacı ilaçlar içinde büyümüş kadın dogum uzmanı...bazen çocuğun çaresizliği karşısında iyi olduğunu düşündüğümüz şeyleri yapıp keşke yapmasaydım,vermeseydim dememek için ilaçlara boğulduğumuz oluyor, belki olacakta ama yine de her defasında irdelemek,sormak soruşturmak  gerekliliğine sonsuz katılıyorum.


Tosuncuk

Merhaba

6 ay önce konuşulmuş ama ben tekrardan konuyu açmak istiyorum.Kızımda ki geçmeyen burun tıkanıklığı ve göğsünde hışırtı var diyen çocuk doktorumuzun alerjik bronşit!! demesi ile evhamlı anne ben hemen bir alerji pediatri uzmanından randevu aldım.Bu prof. hanımla görüşmeye gittdiğimizde 15 dklık bir muayenenin ardından kızımın üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini ve antibiyotik vermemiz gerektiğini söyledi.4 aylık daha çok küçük şuan sadece burnu tıkalı antibiyotik neden diye sorduğumda kullanmazsak akut sinüzit olur daha kötü dedi.Bende anne sütü alıyor sadece dedim lafı ağzıma tıktı!! ve anne sütünün öyle söylendiği kadar bir koruyuculuğu olmadığını söyledi.Birde zaten ilerde illaki kullanıcaksınız şimdi niye itiraz ediyorsunuz dedi!! Benim tırnaklarımı çıkartıp kadının üstüne atlayacağımı gören eşim hemen beni dışarı çıkardı.Bu hanım İstanbulun en ünlü semtlerinden birinde alerji pediatri doktoru bir prof.Her doktoru sonuna kadar sorgulamak gerekiyor.

Kızımı bir arkadaşın önerisi ile uzman bir çocuk doktoruna götürdük.Sonuç gıda alerjisi.Testlerimiz yapıldı şuan bir deneme sürecindeyiz ben hassasiyetimiz olabilecek bazı gıdaları almıyorum.Zyrtec ve zaditen kullanıyoruz.Sürekli emiyor ve uyuyoruz.İlaçların tüm yan etkileri bizde mevcut.Ama bende keşke bunlarıda kullanmasak diyorum.İnş en kısa sürede sonuca ulaşırız.


buhar

merhabalar.. benim kızım iki aylık.. burnu akıyor  ve hırıltısı var diye  peditus verdi doktorumuz ve bende doktora güvendiğim için verdim.. şimdi peditus hakkındaki yorumları okuyunca dehşete düştüm açıkcası .. daha iki aylık.. nasıl olurda böyle şaibeli bi ilacı verebilirler şuncazıma.. sanırım doktorlarada körükörüne güvenmemek gerekiyor.. daha çok yeniyim ben bu konuda :(


noirdesire

bizde de soğuk alıgınlığında doktor peditus şurup verdi ama şu şartla eğer çok fazla huysuzluk yaparsa çok fazla keyifsizse verin dedi,ben doktoruma güveniyorum çünkü dört aydır gidiyoruz bebeğimin ilaçlık halleri oldu ama o zaman bile bu kadar ufak çocuğa antibiyotik sadece damardan verildiğinde etki eder dedi ve sadece ıhlamur verdi.Gerçekten sakın sorgulamadan vermeyin ilaçları arkadaşlar google'a yazsanız bile ilaç ismini sakıncası varsa illaki birşeyler bulursunuz


psychomom

 doktora güvenmemek değil de annelık içgüdülerınızı kullanın bence.mesela bı kaç ay önce 14 günlük bı tatıle çıktık,çanakkale aşırı rüzgarlı olunca aılecek boğaz enfeksıyonu olduk,ama böyle başlangıc derecesındeydı.kızım bı ara ateslendı.ben de hemen çocuk hastanesıne gıttım.ordakı doktor boğazına bıle bakmadan çok agır antıbıyotıklerı yazdı.ben de kullanmadım.kızımı bol bol emzırdım,bır de şu ates düşürücü fıtılden 1 tane kullandım.eve geldıgımızde turp gıbıydı.tabı kontrol ıcın kendı doktorumuza gıttık,hapları vermedıgımı söyledım.ıyı kı vermemışsın,bu çocuk o kadar hastalık yaşadı,hiç antıbıyotk vermedık,basıt bı boğaz kızarmasına bu verılır mı dedı..demem o ki doktorlar ilaç yazmanın bişey oldugunu sanıyorlar,çok gerekmedıkce hıc bi şeyı kullanmayın bence..ağır hastalıklar harıç tabı..


MelekAnne

ikicocuk annesi cok gecmıs olsun.

oglumda bronsıt oldu gecmeyınce alerjık bronsıt denıldı, bır suru ılac kullandık tam ıyılestı derken bır hafta sonra  yıne ates burun akıntısı tıkanıklıgı hoopp baska bır doktora gıttık.zature baslangıcı dedı. sımdı bır suru ılac kullanıyoruz amoklavın, aerıus, ventolin, umca, ve immunex vitamin.

bırde talasemi tasıyıcısı oldugu ıcın her gun folbıol folık asıt alıyoruz.

verıyorum ama karacıgerı ne durumdadır bılemıyorum.. cok doktor degıstırdım.

ılacı son care olarak goren bır doktor bulamadım :(

 

tosuncuk kım bu alerjı doktoru msj atabılırmısn?

 

 
Cevaplamak için Üye ol