sütü arttıranlar neler?

kubra_maya soruyor: 10

Anne sütünü arttırıcı, gıdalar neler?Bilgi ve tecrübeli anneler ,açıklayıcı olarak yazabilirler mi??

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


simden

bol su, rezene çayı, bulgur pilavı,kuru soğan, dere otu, üzüm, bu mevsimde kuru kayısılı komposto, tahin helvası, dut pekmezi, humananın çayı, malt içeceği aklıma gelenler.  ayrıca nanede sütü azaltıyormuş diye duydum ve okudum.


simden

bol su, rezene çayı, bulgur pilavı,kuru soğan, dere otu, üzüm, bu mevsimde kuru kayısılı komposto, tahin helvası, dut pekmezi, humananın çayı, malt içeceği aklıma gelenler.  ayrıca nanede sütü azaltıyormuş diye duydum ve okudum.


haydimutfaga

Ahmet Maranki anne sütünü artırmak için ayva kompostosunu önermişti.

 ayva kürünün faydaları ; Öncelikle emziren annelerde, sütü artırır. Kadınlar için bedendeki kötü kokuları giderir. Kalın bağırsakları temizler. Vücudu yeniler.
KÜRÜN UYGULANIŞ ŞEKLİ :
* Ayvanın kompostosu yapılır. günde 2 kase yenir. Yalnız şker katmayın. eğer şekersiz tüketemiyorsanız, kaynatırken içerisine, 2–3 adet kayısı ve 1 adet elma koyun. Öyle tüketin.
* Ayvayı haşlayıp, suyunu için.,
* Ayvayı çiğ olarak tüketmeyin.


kubra_maya

Tesekkurler.kısa yazıyorum benim kız huysuzlandi yine


deadia

        Bence sütü arttıran en önemli şey sıcak içecek ve sıcak yiyecek ve bol sıvı  tüketmektir.Her tür sıcak çorba kesinlikle  sütü artırıyor.Ayrıca balık ,tavuk ve kırmızı et, tahin helvası ,maydonoz dere otu da birebir yenilecek yiyecekler. 

         Soğan çok artırıyor ,taze yada kuru soğan pişirilip yenirse çok süt yapıyor hemde bebeğe gaz yapmıyor,çiğ yendiğinde ise gaz yapıyor.Bulgur pilavıda çok süt yapıyor ama beraberinde bebeğe biraz gaz yapıyor.Ben  bol soğanlı ve rokalı balık ekmek yediğimde süt  nerdeyse fışkırıyor. 

        Ayrıca iyi bir uyku ve dinlenmekte sütü artıran bir faktör. 

        Bir de stressiz  ve mutluysanız sütte artıyor bebeğin gazı da olmuyor.Doğum sonrası psikolojik durumumuz çoğu zaman dengeli olmuyor mümkün olduğunca stresten uzak durmamız gerekir.bizdeki tüm sıkıntılar aynen bebeğe geçiyor.Ben çok hastaysam bebekte çok huzursuz oluyor.Pek çok şeyin nedeni psikolojik  o nedenle bence süt artımınıda moral durumumuz etkiliyor.

          Bu söylediklerim benim tecrübelerim tabi.emine_

yazılanlara ek olara süt .sütü yazmamış arkadşlar.un kurabiyesiyle beraber:).hazır içecekler tüetmeyin mümkünse. onun yerine bol bol hoşaf için. ben incir tatlısını da çok yemiştim. incirleri küçük küçük doğrayın.tereyağında biraz şekerle kavurup,biraz ceviz,biraz su döküp pişirin.afiyet olsun.
ve en önemlisi yetmiyor piskolojisinden uzaklaşın.herkesin sütü farklıdır.bazısının ki çeşme gibi akarken bazısınınkide kıvamı yoğundur hiç akmaz.oyüzden onunla kıyaslamayın.


kubra_maya

Anladım sagolun,her bir deneyimi uygulucam.herkez sagolsun bişeyler yazdı.duyarlılığınıza teşekkür ederim.mimar_emine incirler kuru incir olucak degilmi?tüm anneler teşekkürler.herkeze bol süt dilerim.


kubra_maya

Sol gogsumdeki süt neden az.bir taraf öylemi olur.ordanda emziriyorum.sutum kesildiginden beri orası diyebilirimki tamamen gitti.elimle sıkınca cidden gelmiyor.zaten gelmediği icinde kuzum ağlıyor.chroma

Aynı durum bende de var. Ama bende sağdan az geliyor. Çalıştığım için düzenli olarak sağıyorum, sağ taraftan hep sol göğüsün yarısı kadar çıkıyor. Sebebini bilmiyorum ama pek çok anne aynı şeyi yaşıyormuş.


emine_

mrb kubra_maya evet kuru incir..4 ay bebekler için bi dönüm noktası.emmeyi bi çok bebek 4aylıkken bırakırmış. bu sebeple bebek nasıl emmek istiyosa öyle emzir.ben 4 aylıkken ayakta emzirmiştim.10 gün sonra normal emmeye başladı. az dediğin göğsünü diğerinden az fazla emzir.bi süre sonra eşit şekilde emzirmeye devam edebilirsin.Cevaplamak için Üye ol