Yabancı bakıcı

almlas soruyor: 5

Gürcü bir yardımcı buldum. Pazartesi başlayacak ancak Türkçesi çok az sorun yaşarmıyım bilmiyorum. Ayrıca kızım 3 aylık ona bakan kişinin onunla sürekli konuşmasını ve her zaman ne yapıyorsa anlatmasını istiyorum( altını değiştirecekse yada banyo yapılacaksa açıklama yapmasını istiyorum) peki hangi dili konuşacak?Kafam karıştı biraz bu konuda tecrübesi olan birileri var mı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ketrin

bu konuda tecrübem yok ama hiç türkçe bilmiyor olması dezavantaj bence. bebekler kayıt cihazı gibi ne duyarsa onu yapıyor söylüyor. siz türkçe o faklı dilde.. biraz karışıklık olabilir. sadece benim fikrim. pek sıcak bakmazdım açıkçası


missmarttle

ben 3 yaşıma kadar ermeni bakıcıyla büyümüşüm.  kadın türkçe bilmesine rağmen evde yalnızken benle ermenice konuşuyormuş. bir gün annemler bir bakmış ben ermenice konuşuyorum.  sonra biz taşınıp bakıcım değişince ermenice becerilerim de yok olmuş:)


eğer bakıcıyı gözünüz tuttuysa, zaman içinde o da türkçesini ilerletecektir, ayrıca çocuğunuz da birazcık rusça/gürcüce öğrenmiş olur, fena mı:)


Damla

@missmarttle, kolay dil öğrenebiliyor musunuz? 


Ilgaz doğmadan önce çocukların 5 yaşından önce bir dil daha öğrenirlerse beyinlerinde ana dil merkezine ikinci bir dil alabilme becerisi edindikleri, yani ana dil merkezini çokdilli kullanabildikleri ve bu dili unutsalar bile ileride başka dilleri kolayca öğrenebildikleri, aksansız konuşabildikleri ile ilgili bir yazı okumuştum. Beyinde bu prosesler zamanında kurulmazsa her yeni dil için bir yan dil bölümü oluşuyormuş ve ana dil merkezi kadar etkin kullanılamıyormuş. Eğer bu bilgi doğruysa, ki daha sonra bu bilgiyi destekleyen başka şeyler de okudum, o zaman hangi dil olursa olsun, bakıcının kendi dilini çocukla konuşması çocuk için üstün bir yarar sağlıyor.

@almlas eğer Gürcü'ce konuşacak olursa ek kaynaklar sağlamanız iyi olabilir, Gürcü'ce çocuk kitapları, birlikte internetten Gürcü'ce şarkılar dinlemek, çizgi filmler izlemek gibi. Çünkü azınlık dili, yani yaşanılan ülkede konuşulmayan dil, eğer çocuk bu dili sadece onu bakan kişiden duyuyorsa bu dile önem vermiyor, beyninde kalıcı bir yere yerleştirmiyormuş, sadece o kişinin bunu konuştuğu gibi bir algı ediniyormuş. Ne kadar çok farklı yerden, ne kadar sık duyarsa o kadar iyi öğreniliyormuş.


missmarttle

@damla, kesinlikle. düz lise mezunu olmama ve hiç hazırlık okumamama rağmen ingilizceyi üniversite 1'de  sonradan kısa bir süre kurslara giderek öğrendim ve toeflda ciddi bir puan aldım. fransızcayı da yurt dışında bir kursta  7 ayda öğrendim ve o 7 aylık fransızcayla yüksek lisans yapıp bi de tez yazdım:) başlangıç düzeyinde ispanyolca konuşabiliyor biraz daha ileri seviyede anlayabiliyorum. şu anda da almanca öğreniyorum. sülalede başka dile yetenekli kimse yok. kolay dil öğrenme becerimi tamamen bebeklik tecrübeme bağlıyorum.


mert_mert

benimde yengemin evinde rus bakıcı vardı.tam türkçe bilmiyordu ama o kadar memnunduki kardeşim gibi seviyorum oğluma yemek yedirirken çok özenli sabırlı sakin birisi diye gözüne batmadı.fakat farkındaydık yiğenim aksanı rus gibiydi.dizideki carolin gibi konuşuyordu resmen.hatta 3 yşında bu sebepten kreşe başlattılar hatta ordakiler bile yengeme aksanı rus gibi diye söylemiş çoçuğun.bayağı belliydi.daha sonra yanlarından ayrılmak zorunda kalmıştı başka sebeplerle .sonraki bakıcılar gürcü idi.ama yeğenimde okula başlayınca aksanı değişti tabikide zamanla.fakat şuan ben bazen takılıyorum rusça kelimeler söylüyorum telafuz etmekde zorlanıyor unutmuş belkide :))şuan 12 yaşında tabi.
Cevaplamak için Üye ol