İlaç kullanımı ve emzirme

bordokareli soruyor: 5

Merhaba,

Doğum sonrası trioit hormonlarım bozularak hipertiroidi gelişti. Maalesef ilaç kullanmak zorundayım. Ve bu süreçte emzirmeyi en az zararla atlatmak istiyorum. İlacı içtikten 5 saat kadar sonra sütümü sağıp atmak istiyorum. Fakat ilaçlı kısmı sağıp sağmadığımı anlayamıyorum. Göğüsteki doluluk bitince mi bırakmaşıyım? Göpüsler biraz terbiye olduğu için eaki doluluk da yok zaten. Ne kadar sağmam gerekir aşağı yukarı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ayazlali

Bence onu kafaniza gore yapmayin. Ilaclar farkli farkli oluyor, vucuttan atilmalari, vucutta islenmeleri hep baska baska oluyor. Mesela bir ilac karaciger tarafindan parcalanirken baskasi bobreklerden atiliyor falan. Bazi antibiyotikler 24 saatte bir alinir, bazisi 12 saatte bir, gibi. Bence siz doktora danisin. Cok buyuk ihtimalle ilacin emzirmek icin guvenli olup olmadigi bilinmiyorsa doktor size emzirirken kullanmayin diyecek :-( Benim deneyimim en azindan hep o yonde oldu :-( Ayak tirnagimda mantar cikti, oraya surulen ilaci bile kullandirtmadilar bana :-/ Emzirirken zona oldum, antiviral ilaci alirken bir hafta boyunca (ve ilaci biraktiktan 24 saat sonra) sutu sagip attim. Bence sagliginiz icin onemli bir ilacsa, mutlaka almaniz gerekiyorsa emzirmekle ilgili doktora danisin. Emzirirken kullanimla ilgili olumlu bilgiler varsa ne mutlu size. Ama yoksa size muhtemelen emzirmeyin diyecek :-(


akasya2213

Siz lütfen bu konuyu iyi bir endokrinoloji doktoru ile görüşün.  Ben de tiroit hastasiyim yaklaşık 15 yıldır lev...on isimli ilacı kullanıyorum. Hem hamileliğimde hem emzirirken kullandım. Doktorum hiç bir zaman bırak ilacı demedi. Üstelik hamileyken bozulan değerlerim nedeniyle şu anki dozun iki katı kullaniyordum.  Kullanınben kullandım bir şey olmaz demiyorum ama iyi bir endokrinoloji hekimi ile konusun. 27 ay hem emzirdim hem ilaç kullandım. Sağlıklı günler diliyorum.


bordokareli

Arkadaşlar tabii ki endokrin uzmanıyla görüştüm. Teşhisi zaten doktor koydu. İlacı da doktor söyledi. kendi kendime nasıl teşhis koyup ilaç alabilirim.

benim danışmak istediğim konu süt sağımı mevzusu. 

Bu arada akasya , seninki hipotiroidi. Maalesef brnimki hiper. İlaçlar farklı


ayazlali

Pardon, yanlış anlaşılma olmuş. Ben ilacı alırken emzirme ile ilgili doktorla görüşün demek istedim. İlacın ne kadar zamanda vücuttan atıldığı, ne kadarı süte geçtiği, sütte hangi oranda olursa bebeğe zararı olmaz, gibi şeyler. Çünkü ona göre sagip atmanız gerekecek, ya da belki de hiç atmaniza gerek olmayacak yukarıdaki arkadaşın yazdığı gibi.


akasya2213

Hipotiroid olmadan evvel hasimato tiroit idim. O dönemde çok çeşitli ilaçlar kullandim. Sonradan hipoya çevirdi hasimato. Size doktorunuz bu ilacı kullanırken emziremezsiniz dedi mi? Bence sagmayi bir alternatif olarak düşünmeyin onu ayarlamak çok güç olur ve sizi gergin yapar. Ya ilacı kullanmayı bir süre ertelemek ya da emzirmeyi sonlandırmak doktorunuzla kar zarar oranı yaparak karar verin. Dilerim herşey gönlünüzce olur.Cevaplamak için Üye ol