Yogurt mayalamak

gulenozel soruyor: 10

Bebeklere yedirdigimiz ev yapimi Yogurtlari eczanelerde satılan probiyotik maya tabletleri ile ya da probiyotik yoğurtlar ile mayalan var mı? Keçi sütüne yogurt yapan var mı?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


nnunnis

Oğluma 1 yaşına kadar keçi sütüyle yoğurt mayaladım ama hiç prebiyotik tablet
 kullanmadım sadece birkaç kere babymixle mayaladım oda çok uzuyordu.


momoveannesi

Activia ile gunluk sutu mayaliyorum. Tablet yada keci sutu kullanmadim.


nihal38

canım ben günlük sütlerde babymixle mayalıyorum onur cok seviyor. keçi sütü diye kasmadım olan sütle yapıyorum yapay bir tadı yok gayet lezzetli.

buarada prebiyotikli zaten babymix bir dene istersen 


seninle

hazır yogurtla mayalayınca ev yogurdu olmazkı babymıxın guvennılır oldugnu sanmıyorumtercıh tabı


eesrae

ben normal ev yoğurdunu maya olarak kullanıyorum günlük inek sütünden mayalıyorum,doktorumuz keçi sütünün inek sütünden çok ta farkı olmadığını inek sütü kullanmamı söylemiştiayse_anne

normal ev yogurdu mayalıyrm 5 lt süttü mayalayıp 4saat örtüyle sonrada 1 gün dolapta bekletyrm valla mis gibi oluyr hem oglum yiyor hemde biz çok sevdim ben bu işi yogurdum dolapta olmayınca hep bi eksıklık hıssederım derdı annem bende oyle oldum sanırım:)yapımıda pratık :)baymıx falanda hıc bılmyrm ben onları ama ev yogurdunu sıddetle onerırım...


FeyzaZ

uzunca bir süre baby mix le mayaladım. ilk başlarda o tat güzel geldi ve yoğurda alıştı. ancak prebiyotik yoğurtlarda bulunan bakteriler bir süre sonra bağırsak florasını etkilediğinden ev tipi yoğurt olan ya da doğal yoğurt yazan yoğurtlarla pastörize günlük sütü mayalıyorum. arada sıkışınca baby mix de veriyorum ama. keçi sütünün inek sütünden bir miktar protein fazlası olduğunu söyledi dr u muz. eğer alerji sorununuz yoksa keçi sütüne gerek yok bence.


gulenozel

Sevgili anneler cevaplarınız icin cok teşekkürler, bebeğim haftaya 5 aylık olacak yavaş yavaş bu konu hakkında bilgi almak istedim, hayatımda yogurt mayalamisligim yoktur:) kesinlikle önyargısiz bilmediğim icin meraktan soruyorum, babymix ile ya da marka yogurt ile mayalanan ev yoğurdunun mayanın kaynağı yoğurttan ne farkı oluyor? Yani neden direk babymix yedirmiyoruz da babymixle yogurt mayaliyoruz?CokBilmis

Doğrudan baby mix veren de var.

Ben şu nedenlerle vermedim:
1. Kendim de paketlenmiş ürün kullanmıyorum, kızıma da kullanmadım. Kendim de paketli yoğurt yemiyorum, kızıma da yedirmiyorum.

2. Evde cam kapta mayalıyorum. Baby mix ise plastik kaplarının içinde mayalanıyor. Gerçi burada bir arkadaş onların plastik değili tetra pak gibi bir kap olduğunu söyledi ama cam değil neticede.

3. Baby mix ile de mayalamadım ben zaten. Çünkü ben de sizin gibi düşündüm: Mayası, doğal olmayan yoğurtun hazır yoğurtlardan ne farkı var? Ben organik yoğurt aldım (elta ada markalı). Onu kendim yiyorum zaman zaman. Ondan maya yaptım. Sonra da kendi yaptığım yoğurdu maya olarak kullanmaya devam ettim.

4. Baby mix gibi hazır yoğurtlar UHT yöntmi ile sterilize edilmiş sütlerle yapılıyor. Ben UHT sütün besleyiciliğinin azaldığına inanıyorum.O nedenle pastörize süt kullanıyorum yoğurdu mayalarken. Bu nedenle de baby mix filan yedirmedim kızıma. 

Verenler de hijyenik koşullarda üretildiğini düşündükleri için veriyorlar. Ama bence hijyen, hijyen diye diye hastalıktan kurtulamaz hale geldik. Yoğurdumuz da hijyenik olmasın arkadaşım, lezzetli olsun, ev yoğurdu olsun.

Ha bir de yoğurtun içinde probiyotik maya var. Bu yoğurtların içinde ayrıca prebiyotik maya olduğu da söyleniyor. Bildiğimden değil ama bence prebiyotik maya yerine Bio Gaia gibi tabletlerden katıyorlardır kesin içine. Yani vitamin alsın diye meyve vermek yerine, vitamin hapı kullanmak gibi geliyor bana. Prebiyotik ihtiyacını ben kefir içerek ve kızıma da içirerek karşılıyorum zaten.


nurus

annem bir süre keçi sütü ile mayaladı kızımın yoğurdunu.çok lezzetli krema gibi bir yoğurt oluyor.hani ev yoğurtları biraz kesik kesik ve ekşi olur ya keçi sütü ile mayalanınca pürüzsüz ve tatlımsı bir yoğurt oluyor.


bunu tercih etmemizin nedeni de iyi bir açık süt satıcısı bulamamamız ve şişe sütlere olan antipatimiz..

dayımın  eşi yıllarca danone de kalite sağlama müdürlüğü yaptı.pastorize yani uht sütlerde çok yüksek ısı ve anında soğutma ile mikropların gerçektende %90 a yakın yok olduğunu belirtirdi.ancak bu işlemle de gerekli bakteri ve esas olan faydalı protein ve calsium un da tahribatından bahsederdi.bu işlemler sonucu protein o kadar parçalanıyormuş ki böbreklere zarar verebilirmiş...

günlük süt birazcık daha masum ama birazcık..o nedenle tüketimi için tarih 1-2 gündür.keçi sütü temini biraz zor olunca köy sütü bulup almaya başladık.hatta burada tanıştığım bursa lı bir arkadaştan.haftalık 5 lt.alıp yarısıyla yoğurt yapılır yarısını da kızım içer.

ama maya için varsa evinde yoğurt yapan bir tanıdık 1-2 kaşık alın derim..Cevaplamak için Üye ol