emzirirken biberon kullanımı

SedaC soruyor: 10

Merhaba,

Bebeğim 1 aylık ve doğduğundan beri emziriyorum ama sınırda kilo alıyor. Aslında sütüm var ama yorulduğu ve yeteri kadar çekemediği için yeterli beslenmiyor. Sağıp kadeh dedikleri ölçekle vermeyi denedik ama pek başarılı olamadık, sütün yarısından çoğu boşa gidiyor ve çok hava yutuyor. Son çare sağıp biberonla vereceğim ama emmeyi bırakırsa diye çok korkuyorum. Hatta dün ilk defa verdim, bugün emerken zorlandı gibi geldi.

Emmeye devam etmesini sağlayacak bildiğiniz bir biberon var mı? Benzer durumu yaşayan anneler tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim. Hiç biberon vermeyi istemiyorum ama bu durumda yeteri kadar kilo alamıyor.

Şimdiden teşekkürler, sevgiler

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ema

 Oğlum doğduğunda sütüm çok olduğu için sadece tek memeyi emebiliyordu ve uyuyordu diğer memeyi sağıp dolapta max 24 saklayıp aralarda  biberonla verdim.Halen emziriyorum herhangi bir sorun yaşamadım.Hani emzik içinde diyorlarya kullanmayın ben katılmıyorum bu gibi düşüncelere.Ben chicco cam biberon kullandım şu gazı önleyenlerden bide medelanın süt pompasının biberonunu.


nilan

Ben dogdugundan beri ogluma biberon kullandim Dr. Brown un. Gayet iyi, kolik onleyici ozelligi ise yariyor sanirim bugune kadar oyle asiri bir gaz durumumuz olmadi. Bu arada beni emmeyi birakmamasi da bir lutuf :)


fistikcik

Bazı bebekler biberon aldıkları halde herhangi bir sorun yaşamayabilirler, ama diğerleri için biberona alışıp memeyi reddetme riski vardır. Bu riski küçümseyin bence, Nurturia'da bu sorundan yakınan çok sayıda mesaj mevcut.
Sütü kaşıkla verebilirsiniz. Benim dışarı çıkmam gereken durumlarda kızım hep kaşıkla aldı sağdığımız sütü. İlk bakışta zor gibi görünüyor, ama aslında bebek kolaylıkla içiyor sütü. Sterilize edilmiş, kenarları keskin olmayan bir çay kaşığı işinizi görür. (Mama kaşıklarının içi çok çukur - ya da tam tersi fazla düz, onlarla süt vermek kolay olmuyor, çay kaşığı bana daha kolay geldi). İlk denemede biraz dökülebilir ama kısa sürede bu sorun da aşılır. Bu şekilde hava da yutmaz.

Ama mutlaka biberonda karar kılarsanız Medela'nın Calma biberonu var, tam da bu sebeple, yani bebeğin biberon ucuna alışıp memeyi reddetmesini önlemek için yapılmış. Biraz pahalı, ama biberonda karar kılarsanız bunu tercih edebilirsiniz.


sevcanvet

ben biberon karşıtıyım çünkü memeyi bırakma ihtimali yüzde bir bile olsaki bu oran çok daha fazla bunu riske etmek istemezdim ayrıca kaşıktan çok güzel içiyorlar, arkadaşıma ise hemşireler şırıngayla nasıl içirileceğini göstermiş o çok memnundu şırıngadan


ctosun

Merhabalar, Benim oğlum hem emdi hemde biberon verdik. Arada mama bir yere gitmek zorunda oldugumda da sütümü sağıp verdim ikisi bir arada devam ediyor. Dr.brown un biberonunu kesinlikle öneririm. Elimde her türlü biberon var ama sadece Brown dan memnun kaldık. Hem emziğinin yumuşaklığı, akışı ve kolik önleyici mekanizması basit gibi görünsede inanılmaz yararlı. Emmeye çok hevesli olmadıgı için memeyi bırakabilir mi bilemiyorum ama önemli olan anne sütünü mümkün oldugunca çok alabilmesi.. Kolaylıklar diliyorum...Silanurr

ben de yok vermiyim memeyi bırakıcak diye düşündüm. ama öyle pişmanım ki. emziği de aynı şekilde vermedim maalesef. şimdi benim memeden ağzı düşmüyor kızımın. geçenlerde sınavım vardı komşuya bıraktım kızımı, (chicconun kolik önleyici biberonunu almıştım ben de kullanan arkadaşlarımın tavsiyesiyle aldım onlar pek memnundular). sağdığım sütü verememiş komşum. ilerleyen zamanlarda çok sıkıntı çekicem gibi duruyor bakalım ne yapıcam.


fistikcik

Sıkıntı çekeceğiniz bir durum yok, kaşıkla verebilirsiniz sütünüzü. Hem böylece ek gıdaya geçtiğinizde bebek kaşığı yadırgamaz. Zaten 6. aydan sonra da alıştırma bardağı-suluk kullanabilir, biz artık onunla veriyoruz sağdığımız sütü. Biberon mutlaka gerekli değil.


tiara

Nuby doğal dokunuş yavaş akış. Her yere yazıyorum gören de nuby de çalışıyorum zannedecek ama anne memesine çok benzer tasarlanmış, bebek aynı meme gibi kavrıyor. Yavaş akış alın ki bebek memeye tercih etmesinPembeTavsanim

biberon zorunluluk degil tercih. tercihiniz bu yonde oldugunda da boyle bir risk var bunu almak istiyorsaniz anne memesine en yakin olanini tercih edin diyecegim ama neticede bu tarz biberonlarda akimi yavas oldugundan bebek cektikce akim oldugundan bebeginiz yine de zorlanabilir ve yorulabilir anne memesindeki gibi. daha hizli akisi olan bir biberinda kullanirsaniz memeyi birakma riski artar. kasik bence ilk tercihiniz olsun . kilo alomi iyi degil demissiniz ne kadar almis ? boy bas cevresi gelisimi nedir? doktorunuz da sizle ayni goruste mi?


jellybon

merhaba,benim kızım 2 ayın sonunda biberonla tanıştı ve memeyi tamamen bırakması iki hafta sürdü,biberonu da günde bir defa veriyordum,o minicik varlık memeyi kesinlikle reddetti,bir süre sağdım ve biberona koyup verdim,sadece sağmakta sütün çabuk azalmasına neden oluyor,bizim emme maceramız çok kısa sürdü:(biberonu chicconun kolik önleyici cam biberonuydu,marka ve modelden hala memnunum ama keşke hiç başlamasaydım diye kendimi çok yıprattım.internette araştırırsanız zaten emen çocuğa biberon verilmemeli diye yazılar bulabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol